Wywóz śmieci
pxhere.com
Autor Komunikaty prasowe - 21 Grudnia 2019

Nowe prawo miało uderzyć w mafie śmieciowe. Oberwą firmy i zwykli Polacy

Wywóz śmieci będzie od przyszłego roku bardziej skomplikowany dla firm zajmujących się wywożeniem odpadów, jak wynika z opinii ekspertów. Jest to następstwo wprowadzenia przepisów, które miały pomóc walczyć z mafią śmieciową. W rzeczywistości najbardziej uderzą one w porządne firmy i ich klientów, czyli nas samych.

Wywóz śmieci - zmiana przepisów

Wywóz śmieci będzie od przyszłego roku bardziej skomplikowany dla firm zajmujących się wywożeniem odpadów, a wszystko to ze względu na nowe przepisy, które w założeniu miały walczyć z szarą strefą. Jednak w istocie okazuje się, że najbardziej mogą ucierpieć na tym uczciwe firmy.

- Zmiany w przepisach mogą pociągnąć za sobą podwyżkę kosztów wywozu śmieci nawet o 100 proc. dla mieszkańców Gdańska. Na samorząd oraz instalacje komunalne (spalarnie czy kompostownie) nałożono nowe obowiązki, których realizacja słono kosztuje. Rosną też ceny prądu i pracy – tłumaczy w rozmowie z Rzeczpospolitą Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska.

Fatalne wieści dla emerytów. 260 tys. Polaków wykluczonych z waloryzacjiFatalne wieści dla emerytów. 260 tys. Polaków wykluczonych z waloryzacjiCzytaj dalej

Trzeba spełnić wysokie wymagania

Jak tłumaczy Piotr Szewczyk, przewodniczący rady regionalnej instalacji przetwarzania odpadów komunalnych, niebawem trzeba będzie wziąć się za składanie wniosków o zmianę pozwoleń do marszałków województw. Czas na to jest tylko do końca kwietnia, kto nie sprosta wymaganiom, będzie miał kłopoty. Szewczyk nie wątpi, że dla wielu załatwienie tej - wydawałoby się formalności - jest nierealne.

- Do końca kwietnia przyszłego roku musimy złożyć wnioski do marszałków województw o zmianę pozwoleń zintegrowanych, bez których instalacje komunalne nie mogą legalnie działać. Żeby dostać zgodę musimy spełnić wymagania oraz dołączyć operat przeciwpożarowy zatwierdzony przez komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej. Dla wielu instalacji może to być po prostu nierealne – wyjaśnia Szewczyk.

Obowiązkowy monitoring

Co więcej, od 16 grudnia weszły przepisy, które nakładają na instalacje komunalne obowiązek posiadania drogiego i całodobowego monitoringu wyposażonego w profesjonalne kamery na podczerwień. Muszą one posiadać funkcję rozpoznawania twarzy oraz zapis 24h. W przypadku braku monitoringu kary będą się zaczynać od 5 tys. złotych.

Fiskus zapuka do ciebie i zabierze pieniądze. Będziesz płacił podatki za zmarłychFiskus zapuka do ciebie i zabierze pieniądze. Będziesz płacił podatki za zmarłychCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jurek Owsiak ma kłopoty z prawem. Ludzka podłość nie zna granic
  2. Toksyczne bombki choinkowe. Producenci ukrywają prawdę
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  5. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  6. GIS bije na alarm! Konkretne jajka mogą być skażone, pod żadnym pozorem ich nie jedz i nie używaj do wypieków

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News