Wywóz śmieci
pixabay, christels
Autor Komunikaty prasowe - 12 Października 2019

Wywóz śmieci ostro w górę. Jednak to nie jedyne złe wieści

Wywóz śmieci: za opłaty słono zapłacimy. W bieżącym roku koszty te wzrosły aż o 31 procent. To nie jedyne podwyżki cen usług komunalnych, za wodę i odprowadzanie ścieków również trzeba będzie zapłacić więcej i to aż o 7,7 proc.

Wywóz śmieci o 31% kosztowniejszy niż w 2018 r.

Wywóz śmieci słono nas kosztuje. W 2019 roku opłaty te wzrosły aż o 31%, w stosunku do roku poprzedniego. A to tylko początek podwyżek cen usług komunalnych. Koszt wody i odprowadzenia ścieków podrożał również - i to aż o 7,7%, jak możemy dowiedzieć się z tegorocznej edycji rankingu "Wydatki mieszkańców na usługi komunalne w miastach powiatowych". Na szczęście można w nim znaleźć również pozytywne informacje - prawie bez zmian pozostały ceny: podatku od nieruchomości, biletów komunikacji miejskiej czy opłat za parkowanie.

Ikea: Zjadła obiad, połamała zęby. Dostanie ogromne odszkodowanieIkea: Zjadła obiad, połamała zęby. Dostanie ogromne odszkodowanieCzytaj dalej

Koszty komunalne za rok dla jednej rodziny

Z przytoczonego przez portal Money.pl raportu PAP opracowanego przez firmę Curulis wynika, że koszty, jakie ponosi przeciętna polska rodzina na tzw. usługi komunalne w ciągu roku to 3002 złote: “50 zł na podatek od nieruchomości, 54 zł w formie opłat parkingowych, 649 zł za wywóz odpadów komunalnych, 834 zł na komunikację publiczną a 1415 zł za zużytą wodę i odprowadzone ścieki”.

Najdrożej w dużych miastach

Rodziny mieszkające w miastach pomiędzy 100-200 tys. mieszkańców zapłacą najwięcej, bo aż 3370 zł. Mieszkańcy małych miejscowości poniżej 50 tys. zapłacą najmniej - 2951 zł. Co ciekawe, cenami różnią się niebagatelnie województwa zachodnie od wschodnich, najbardziej jaskrawy kontrast widać pomiędzy najdroższym Śląskiem a najtańszym Podlasiem - różnica to aż 946 zł na rok na rodzinę.

Droga woda to kolejny problem

Okazuje się, że najdroższe z kosztów komunalnych to opłaty za wodę oraz odbiór ścieków. Szczegóły podaje portal Money.pl: "Cena brutto wody waha się od 2,32 zł/m sześc. we Włodawie do 8,50 zł/m sześc. w Mysłowicach. Najwięcej kontrowersji budzi natomiast cena i koszt odbioru odpadów. Najtańsze w systemie Suwałki stosują kalkulację od gospodarstwa domowego, które płaci 20 zł miesięcznie (240 zł rocznie na rodzinę). Najdroższy Otwock pobiera 31,50 zł od osoby, co daje 1 tys. 512 zł rocznie na rodzinę" - wskazano w raporcie.

Wcześniejsza emerytura stażowa. Od zaraz skorzysta nawet 100 tys. osóbWcześniejsza emerytura stażowa. Od zaraz skorzysta nawet 100 tys. osóbCzytaj dalej

Koszty śmieci największym problemem

Najbardziej problematyczny okazuje się wzrost cen wywozu śmieci na rodzinę w ujęciu corocznym: "Rozstrzygane przetargi generują znaczne koszty po stronie gmin, a te muszą przerzucić ten koszt na mieszkańców (choć znaczna część dopłaca do systemu). Największy wzrost odczuły miejscowości poniżej 50 tys. mieszkańców - z rocznego 488,27 zł do 653,10 zł. W tym układzie najtańszy odbiór odpadów jest w miastach powyżej 200 tys. mieszkańców - 581,22 zł rocznie na rodzinę". Według autorów raportu całość kosztów usług komunalnych wzrosła w ciągu roku o 9 proc., a to dużo więcej niż inflacja. Co gorsze przewidują, że w następnych latach będzie jeszcze drożej.

Wzrost płacy minimalnej

Autorzy raportu zaznaczają jednak, że nasze zarobki szybciej rosną niż ceny usług komunalnych, nie powinno zatem być aż tak źle, ze stanem portfeli Polaków: "Tylko te dwie składowe przełożą się wprost na znaczące wzrosty, szczególnie w cenach wody/ścieków oraz odbioru odpadów. Bardzo pozytywna jest jednak inna informacja - dochód rozporządzalny przeciętnej rodziny (2 osoby dorosłe) - przy takich rachunkach za usługi komunalne wynosi w 2019 roku 6782 zł, co stanowi 15 proc. więcej niż w 2018 roku (5890 zł). Oznacza to, że nasze zarobki rosną szybciej niż koszty usług komunalnych".

Oszuści wyłudzą pieniądze i znikną. Mają naprawdę bezczelny sposóbOszuści wyłudzą pieniądze i znikną. Mają naprawdę bezczelny sposóbCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Wszyscy z prawem jazdy zapłacą. Szykujcie się na wydatek
  4. Carrefour ominie zakaz handlu w niedzielę. Znalazł zaskakujący sposób
  5. Gwiazda TVN ma raka, pokazała leki za 600 zł. ”To nie my jesteśmy chorzy, a kraj, w którym żyjemy”
  6. Bardzo złe informacje o emeryturach. Prezes ZUS otwarcie: "Praktycznie niemożliwe do zrealizowania"

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News