Wywóz śmieci wysokie ceny
CC0
Autor Konrad Karpiuk - 9 Listopada 2020

Mieszkańcy miast już mogą się łapać za portfele. Za wywóz śmieci zapłacimy więcej niż Niemcy

Wywóz śmieci zaczyna być w Polsce droższy nawet niż w Niemczech. Ceny podniosą duże miasta, a samorządy twierdzą, że podwyżek nie unikną także mniejsze miejscowości.

Wywóz śmieci w Polsce coraz droższy

Potwierdzono już, że wywóz śmieci będzie w 2021 roku droższy niemal w całej Polsce, a najbardziej ucierpią na tym mieszkańcy dużych miast. Z kolei w mniejszych miejscowościach przez skomplikowanie i niejasność ustawy, gminy będą miały problemy z gospodarką śmieciową, co odbije się na mieszkańcach.

Jak pisze Bussiness Insider, w warszawskim bloku czteroosobowa rodzina płaciła 65 zł miesięcznie za wywóz śmieci (co i tak było wzrostem względem poprzedniego roku o 76 proc.). W związku z wprowadzeniem ceny zależnej od zużycia wody, ta sama rodzina może zapłacić nawet 152 zł miesięcznie.

NFZ z pilnym ogłoszeniem dla pacjentów. Muszą natychmiast zgłaszać jeden problemNFZ z pilnym ogłoszeniem dla pacjentów. Muszą natychmiast zgłaszać jeden problemCzytaj dalej

Z kolei mieszkańcy bloków w Poznaniu, płaciły do tej pory 14 zł za każdą osobę w gospodarstwie domowym. Jak podało miasto, w styczniu stawka wzrośnie do 79 proc. więc do poziomu 25 zł za osobę. Czyli czteroosobowa rodzina musi się liczyć z wydatkiem 100 zł miesięcznie.

Ceny wzrosną nawet w Kielcach, choć nie będzie to aż duży skok. Jak mówił prezydent miasta, Bogdan Wenta, w związku z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, musiał podnieść stawkę za odpady segregowane z 14 do 20 zł.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Narodowa kwarantanna tuż tuż. Znamy już możliwą datę lockdownu
2. Kupił cukierki w Biedronce. Kiedy je rozpakował zobaczył okropny widok, który odbiera apetyt
3. 500 plus do przemeblowania, rząd zaplanował zmiany. Znamy już szczegóły

Niemcy płacą mniej za wywóz śmieci i to w dużych miastach

- Nawet w tych drogich Niemczech Drezno ma tańszy odbiór śmieci, niż w Polsce. Mieszkańcy Drezna płacą rocznie dużo mniej za śmieci niż np. mieszkańcy podobnego wielkością Wrocławia. Ale to niemieckie miasto najpierw zainwestowało w systemy, które sprawdzały, jakie ma śmieci i co może z nimi zrobić. A potem dopiero zaczęło robić kolejny krok, czyli cały recykling i sprzedaż surowców recyklingowych. Co roku system jest dopasowywany do zmieniających się warunków rynkowych - mówił Bernard Skiba, ekspert rynku odpadów, właściciel firmy konsultingowej EECC East Europe Consulting Company.

Okazuje się, że popularna metoda budowy spalarni wcale nie obniża cen wywozu śmieci. W wielu miastach zbudowano tego typu budynki i ceny i tak rosną. Jak wskazuje Skiba, w Dreźnie nie ma spalarni, za to jest dobra linia recyklingu, która pozwala obniżyć koszty wywozu.

Nie odkręcasz grzejników w mieszkaniu, bo szukasz oszczędności? Czas cwaniaków się kończy, i tak zapłaciszNie odkręcasz grzejników w mieszkaniu, bo szukasz oszczędności? Czas cwaniaków się kończy, i tak zapłaciszCzytaj dalej

- U nas w samorządach myśli się przeważnie jednak tak, że zrobię przetarg i trzy lata mam z głowy, rezygnując np. z kontroli strumienia odpadów, które przechodzą przez gminę - komentował Skiba dla Business Insider.

Dlaczego ceny rosną?

Jak wskazuje Business Insider, nowe przepisy są związane z nowymi obowiązkami, które nałożyło UE. Wspólnota wyznaczyła cel poziomu recyklingu odpadów na poziomie wyższym niż 55 proc. do 2025 roku i składowanie mniej niż 10 proc. odpadów do 2035 zł.

W celu realizacji przepisów i dostosowania poziomu recyklingu do nowych ustaleń trzeba było ogłosić przetargi i zaktualizować umowy z firmami utylizującymi śmieci. To poskutkowało dodatkowymi kosztami, jak i wzrostem cen przez dodatkowe, wyższe wymogi.

Ponadto istnieje problem z recyklingiem, który polega na tym, że mimo jego wysokiego poziomu, nie ma co z nim zrobić. Zwykle tylko od 10 do 30 proc. nadaje się do ponownej przeróbki. Jak wskazuje Skiba, jeśli np. odpady papierowe leżą na zewnątrz w deszczu, nadają się tylko do spalarni.

Biedronka, Lidl i Kaufland wprowadzają kolejne zmiany. Wszyscy powinni o nich wiedziećBiedronka, Lidl i Kaufland wprowadzają kolejne zmiany. Wszyscy powinni o nich wiedziećCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Porażająca wizja. Jasnowidz Jackowski widzi wojsko na ulicach, czy wejdzie do Warszawy?
  3. Jak będzie wyglądało Boże Narodzenie i Sylwester? Premier Morawiecki rozwiewa wszelkie wątpliwości
  4. W sobotę zamknęli część gospodarki, w niedzielę chcą sprawę odkręcać. Jest pomysł na otwarcie sklepów
  5. Niemcy handlują nim na potęgę. Gaz pieprzowy sprzedają nawet Somalii
  6. Odkrycie sprzed tysięcy lat na Śląsku. Ostatni tego typu skarb, powstał jeszcze przed Chrystusem
  7. Majątek Roberta i Anny Lewandowskich został ujawniony. Kosmiczne pieniądze, kwota rzuca na ziemię
  8. Masz ochotę na małe co nieco? Za mniej niż 5 zł zrobisz przepyszny i zdrowy deser bez cukru, przepis jest banalnie prosty
Będzie europejska płaca minimalna. Przełomowy projekt już budzi kontrowersjeBędzie europejska płaca minimalna. Przełomowy projekt już budzi kontrowersjeCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News