Śmieci
wikimedia, Jacek Halicki
Autor Komunikaty prasowe - 9 Listopada 2019

Opłaty za wywóz śmieci mogą być niższe. Wszystko jednak zależy od jednego warunku

Wywóz śmieci docelowo ma być tańszy niż obecnie. “Wystarczy, że samorządy potraktują selektywną zbiórkę jak metodę pozyskania surowców wtórnych” - poinformował Henryk Kowalczyk, minister środowiska.

Wywóz śmieci coraz droższy

Wywóz śmieci obecnie wzrósł dwukrotnie w niektórych gminach, a samorządy wciąż nie przestają podnosić opłat za śmieci. Przyczyną jest nowe prawo, zakładające obowiązek segregacji odpadów. Wizja przyszłości nie jawi się jednak w czarnych barwach w kwestii cen, bowiem opłaty będzie można zminimalizować, jak twierdzi minister środowiska Henryk Kowalczyk, który powiedział:

“Mam nadzieję, że kolejne rozwiązania prawne, które będziemy proponować, takie które będą wprowadzały opłatę produktową i zachęty finansowe do zbierania surowców wtórnych, pozwolą na to, że poziom recyklingu znacząco się podniesie. Docelowo, pozwolą na to, że opłaty za przekazywanie odpadów będą łącznie znacznie niższe niż są do tej pory” - cytuje wypowiedź portal Radiozet.biznes.pl.

Apel do samorządowców

Minister wystosował do samorządowców apel, o potraktowanie obowiązku selektywnej zbiórki odpadów jako metody pozyskiwania wtórnych surowców. Powiedział też, że samorządy mogą przeznaczyć pieniądze, które pozyskają ze sprzedaży selektywnie zebranych wtórnych surowców na zorganizowanie systemu zbiórki odpadów, co pozwoli obniżyć koszty mieszkańców.

Drastyczna podwyżka podatku opustoszy portfele setek tysięcy Polaków. Ceny wzrosną nawet o 150 proc.Drastyczna podwyżka podatku opustoszy portfele setek tysięcy Polaków. Ceny wzrosną nawet o 150 proc.Czytaj dalej

Kompostownik rozwiązaniem dla odpadów biodegradowalnych

Kowalczyk zasugerował, że jeśli ktoś posiada na posesji kompostownik to odpady biodegradowalne można w ten sposób zużytkować, a gmina w takim wypadku może obniżyć o połowę koszty zbiórki. Minister pochwalił się, że sam korzysta z tego sposobu: “Osobiście segreguję odpady, mam o tyle wygodniej, że mieszkam w domu jednorodzinnym na wsi. Mam dużo łatwiej, żaden sąsiad mi niczego nie dorzuci. Mam kompostownik, czyli biodegradowalnych nie składuję”.

Ministerstwo zadbało o zorganizowanie kampani informacyjnej "Piątka za segregację", w celu niesienia kaganka oświaty w temacie segregacji odpadów komunalnych. Chodzi o edukację społeczeństwa w kwestii zmiany nawyków segregacji śmieci.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pierwszy wywiad Agnieszki Woźniak-Starak po tragicznej śmierci Piotra. Rozmawiała z Dorotą Wellman
  2. Miały dawać radość, a nie żyje przez nie już ponad 70 dzieci. Miliony sztuk wycofanych ze sprzedaży
  3. Waloryzacja ma wypchać portfele emerytów. Najbiedniejsi dostaną po 13 tys. zł
  4. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  5. Tylko wyniesiesz śmieci. Zapłacisz nawet 5 tys. złotych grzywny
  6. Uważajcie, TVN pilnie ostrzega klientów Biedronki i Rossmanna. Możesz stracić wielkie pieniądze
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News