fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Warszawa, Srodmiescie 07.04.2019. n/z Przepelnione smietniki.
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Stanisław Węgrowski - 7 Lutego 2020

Opłaty za wywóz śmieci bezlitosne. Zapłacisz karę za niesegregującego sąsiada

Wywóz śmieci kosztuje spółdzielnie mieszkaniowe coraz więcej. Na dodatek nowe prawo wprowadza odpowiedzialność zbiorową za brak segregacji, a wspólnoty mają obawy, czy nowe stawki nie spowodują wzrostu zadłużenia w lokalach - informuje warszawska “Gazeta Wyborcza”.

Wywóz śmieci kosztuje coraz więcej

Nowelizacja ustawy o czystości i porządku w gminie zaczęła obowiązywać we wrześniu ubiegłego roku. Nowe przepisy wprowadziły m.in. obowiązkową segregację dla wszystkich mieszkańców, a gminy mogą nakładać karne stawki za jej brak. W efekcie wywóz śmieci może kosztować nawet cztery więcej.

W rozmowie z “Gazetą Wyborczą” Barbara Różewska, prezes Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, która obejmuje blisko 27 tys. lokali zwraca uwagę, że zwiększone opłaty za wywóz śmieci to dodatkowy koszty dla spółdzielni - o 16 mln zł więcej niż w poprzednim roku.

Zgłoszenia tylko do końca marca. Ty też możesz dostać nawet 2,5 tys. złZgłoszenia tylko do końca marca. Ty też możesz dostać nawet 2,5 tys. złCzytaj dalej

Kary wyczyszczą nam portfele

Na dodatek wprowadzona została odpowiedzialność zbiorowa za brak segregacji. To oznacza, że jeśli chociaż jeden mieszkaniec nie segreguje, to karę muszą zapłacić wszyscy. Władze Warszawy zdecydowały się na najniższą opcję karną, czyli podwójną stawkę opłaty za wywóz śmieci. Ale to i tak sporo - 130 zł od lokalu.

Wygląda na to, że już niedługo wszyscy możemy zacząć ponosić konsekwencje niewłaściwego zachowania sąsiadów. Uniknięcie zbiorowej kary przez resztę mieszkańców jest w praktyce niemożliwe. - W praktyce będzie trudno ustalić, kto jest sprawcą niedokonywania selekcji odpadów. Próba odszukania takich osób będzie żmudną pracą. Do tego osobie tej należałoby udowodnić, że to właśnie przez jej działanie została zwiększona opłata - tłumaczą w opinii sporządzonej dla Fakt24 prawnicy z Haloprawo.pl.

Polacy łamią wszelkie normy podczas kontroli. Największe rekordy promili w wydychanym powietrzu [GALERIA]Polacy łamią wszelkie normy podczas kontroli. Największe rekordy promili w wydychanym powietrzu [GALERIA]Czytaj dalej

Brak segregacji? To wywóz śmieci dopiero za tydzień

A warszawski ratusz przypomina o nowych regułach, jakie obowiązują w Warszawie. - Firmy na bieżąco monitorują, jak segregowane są odpady. Jeśli w pojemnikach pojawiają się niedozwolone odpady, ekipy śmieciarek zostawiają ostrzegawcze naklejki - mówi na łamach “GW” Kamil Dąbrowa, rzecznik ratusza. Jeśli pracownicy firm zajmującej się wywozem śmieci zauważą, że odpady znowu są nieposegregowane, to zostawią je i zabiorą dopiero przy następnej okazji.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Gdzie pracuje Marta Kaczyńska? Wiemy na czym zarabia
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Już pewne. Koniec 500 plus, wszyscy dostaną w rzeczywistości o wiele mniej
Warto wiedzieć coś o banku, w którym trzymasz swoje pieniądze. 10 największych banków w PolsceWarto wiedzieć coś o banku, w którym trzymasz swoje pieniądze. 10 największych banków w PolsceCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News