Wywóz śmieci będzie droższy
pixabay.com
Autor Stanisław Węgrowski - 6 Listopada 2019

Za śmieci zapłacisz nawet 4 razy więcej. Jest jeden sposób, by to ominąć

Wywóz śmieci znacznie zdrożeje. Samorządy zaczynają podwyższać ceny za ich odbiór w ramach walki o czyste i zdrowe środowisko. Po kieszeniach uderzą spore podwyżki. Mowa o nawet o czterokrotnym zwiększeniu wielkości opłat.

Wywóz śmieci - stawki wzrosną

Wywóz śmieci może drogo kosztować. 6 września weszła w życie nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach i innych ustaw (Dz. U. z 2019 r. poz. 1579). Na przystosowanie się do nowych zasad samorządy mają rok. Wszyscy mieszkańcy będą musieli segregować odpady. Jak podaje biznes.interia.pl, za nieprzestrzeganie prawa, czyli brak segregacji i wywóz śmieci grożą opłaty sankcyjne, które mogą wynosić od dwukrotności do czterokrotności opłaty podstawowej.

Niektóre samorządy planują wprowadzić nowe stawki od stycznia 2020 roku. Jest spowodowane nie tylko zmianą przepisów, ale także sytuacja na rynku odpadowym. Jak podaje biznes.interia.pl, osoby odpowiedzialne za gospodarowanie odpadami nie liczą na wpływy z wyższych stawek. Pojawiają się wątpliwości, czy nowe zasady pozwolą je skutecznie egzekwować. Osobie, której zarzuci się, że nie prowadzi segregacji, trzeba to udowodnić. A takie postępowania mogą znacznie rozciągać się w czasie w przypadku apelacji, co sprawi, że koszty czasowe i finansowe będą nieopłacalne. Koszty muszą zostać rozłożone po równo na wszystkich mieszkańców, co skutkuje podwyżkami.

Emerytów czeka podwyższenie wieku emerytalnego. Alternatywa jest jeszcze gorszaEmerytów czeka podwyższenie wieku emerytalnego. Alternatywa jest jeszcze gorszaCzytaj dalej

Nielegalny wywóz śmieci to wciąż duży problem

Nowelizacja przepisów miała na celu ograniczenie szarej strefy, w której jednym z grzechów głównych jest nielegalny wywóz śmieci, oraz wyeliminowanie groźby płonących magazynów z odpadami. Zmiany miały też przyczynić się do urealnienia stawek za śmieci. - Zamknęliśmy fikcyjne instalacje, które miały pozwolenia, ale nie funkcjonowały. Ich właściciele wystawiali fałszywe zaświadczenia, że przyjęli odpady. Te natomiast trafiały do wyrobisk - mówił w rozmowie z “DGP” ekspert branży gospodarki odpadami Michał Paca. I jak podkreśla, w ten sposób, przez łańcuch pośredników, były zagospodarowywane odpady z wielu firm, a nielegalny wywóz śmieci obniżał ponoszone przez nie koszty. Teraz nie będzie to już tak proste. - Wyeliminowaliśmy działalność przestępczą - podkreśla ekspert.

Za papierosy zapłacisz jeszcze więcej. Już wiadomo o ile zdrożejąZa papierosy zapłacisz jeszcze więcej. Już wiadomo o ile zdrożejąCzytaj dalej

Zdaniem samorządowców na podwyższenie opłat dla mieszkańców mają wpływ też nowe przepisy, które dotyczą nieruchomości niezamieszkałych. Niektóre gminy nie chcą obejmować ich swoim systemem, z powodu niskich stawek maksymalnych za odbiór śmieci z instytucji, przedsiębiorstw i biurowców. Jak twierdzą, wywóz śmieci będzie mniejszy, więc negocjacje dotyczące odpowiedniej stawki będą bardziej skomplikowane. Natomiast pozostawienie tych nieruchomości w systemie przy niskich stawkach a pojemniki i worki skutkowałoby koniecznością dopłat do systemu. Jak podaje portal biznes.interia.pl, branża odpadowa porusza też kwestię podniesienia minimalnego wynagrodzenia, co w sektorze, gdzie zatrudnionych jest dużo pracowników o niskich kwalifikacjach, będzie się przekładać na coraz wyższe koszty usług.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje legendarna aktorka i piosenkarka. Fani pogrążeni w żałobie
  2. Fiat 126p był dumą FSM. Teraz doczeka się swojego następcy, pracują nad nim polscy projektanci
  3. Waloryzacja ma wypchać portfele emerytów. Najbiedniejsi dostaną po 13 tys. zł
  4. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  5. Tylko wyniesiesz śmieci. Zapłacisz nawet 5 tys. złotych grzywny
  6. GIS pilnie wycofuje popularną przyprawę. Jest skażona groźną bakterią, lepiej od razu ją wyrzucić

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News