Wywóz śmieci generuje coraz większe koszty. Miasta nie mają wyboru - muszą podnosić opłaty
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 01.05.2018. n/z Przepelnione smietniki.
Autor Stanisław Węgrowski - 4 Lutego 2020

Zapłacisz nie tylko za swoje śmieci. Będziesz musiał dopłacić też za wywóz śmieci z innych nieruchomości

Wywóz śmieci będzie kosztował więcej. Wynika z to zaniżonych w ustawie opłat za odpady pochodzące z nieruchomości niezamieszkanych - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

Wywóz śmieci będzie jeszcze droższy

Wywóz śmieci będzie kosztował nas jeszcze więcej. Z wyliczeń samorządowców wynika, że opłaty za pojemniki na odpady zmieszane powinny wynosić 160 zł, a nie 54,18 zł - zwraca uwagę pewien urzędnik z miejscowości na Górnym Śląsku. A przecież ta druga kwota to maksymalna stawka, jaką samorząd może nałożyć na właściciela nieruchomości niezamieszkanej za wywóz śmieci. Wynika to z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach - pisze gazeta.

Samorządy zaznaczają, że nie mogą dopłacać do systemu gospodarowania odpadami. W efekcie pomniejszone stawki zmuszają je do obciążania mieszkańców kosztami wywozu śmieci z firm. Samorządowcy zwracają uwagę, że rozwiązanie zapisane w ustawie łamie zasadę obowiązującą w ochronie środowiska.

Rząd planuje zmienić godło Polski? Jedna zmiana budzi najwięcej kontrowersjiRząd planuje zmienić godło Polski? Jedna zmiana budzi najwięcej kontrowersjiCzytaj dalej

Wywóz śmieci z firm obciąża mieszkańców

“DGP” pisze, że rzeczywiste koszty wywozu śmieci są wyższe niż maksymalne stawki zapisane w ustawie. Dla mieszkańców wspomnianej miejscowości na Górnym Śląsku oznacza to podwyżki opłat za wywóz śmieci o 3 zł od mieszkańca. Z kolei na Podkarpaciu i w Wielkopolsce mieszkańcy zapłacą o 5 zł więcej.

Gazeta pisze, że niektóre gminy rezygnują z wywozu śmieci z nieruchomości niezamieszkanych albo czekają do ostatniego momentu na wprowadzenie maksymalnych stawek. W Łodzi zdecydowali się na pierwszy wariant. Tymczasem Gdańsk, aby ograniczyć koszty utrzymania nieruchomości niezamieszkanych nie będzie ich wyposażać w pojemniki w ramach opłaty za gospodarowanie odpadami.

Ministerstwo Klimatu analizuje problemy ze stawkami

Resort klimatu zapytany o komplikacje zgłaszane przez samorządowców odpowiada, że kwestia stawek dla przedsiębiorców z tytułu wywozu śmieci i zagospodarowania odpadów jest w trakcie analizy.

Ale wysokość stawek maksymalnych to nie jedyny problem. “Nie do końca jasne jest, jak gminy mają obciążać właścicieli nieruchomości niezamieszkanych: biorąc pod uwagę liczbę pojemników stojących na danym terenie, czy liczbę pojemników odebranych w miesiącu” - pisze “DGP”.

Więcej na ten temat przeczytasz w “Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Plebiscyt Plebiscyt "Mistrzowie parkowania". Straż miejska zachęca do głosowania na najgorzej zaparkowane auto [ZDJĘCIA]Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Tadeusz Rydzyk jest niewierzący? Padły przypuszczenia, które doprowadzą go do szału
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Polacy dostaną od banku nawet po 10 tysięcy złotych "na głowę". Jest tylko jeden warunek
Bajecznie piękne i zjawiskowe, aż trudno od nich oderwać wzrok. Najdroższe rasy kotów [GALERIA]Bajecznie piękne i zjawiskowe, aż trudno od nich oderwać wzrok. Najdroższe rasy kotów [GALERIA]Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News