Wywóz śmieci z nowymi cenami
wikimedia.org
Autor Przemysław Terlecki - 3 Września 2019

Chore podwyżki za wywóz śmieci. Masz rodzinę? Zapłacisz dodatkowo 1728 złotych

Wywóz śmieci coraz droższy. Jak się okazuje, w niejednym polskim mieście sytuacja jest opłakana. Rodziny zmuszane są do wydania prawie 2 tys. złotych. Za sprawę wziął się UOKiK.

Wywóz śmieci w wielu miastach i gminach Polski nagle mocno podrożał. Jak donosi portal Money.pl, za wywiezienie śmieci w niektórych podwarszawskich gminach przyjdzie nam zapłacić nawet niemalże 1800 złotych rocznie. Takie obciążenie dla przeciętnej polskiej rodziny jest poważnym uszczupleniem rocznego budżetu.

Money.pl donosi o sprawie pana Michała, mieszkańca Józefowic, które zlokalizowane są w gminie Piaseczno. Czytelnik poinformował, że ceny za wywóz niesegregowanych śmieci wzrosły z 18 złotych za miesiąc od osoby, do 54 złotych. Z kolei ci, którzy zdecydowali się segregować śmieci, muszą zapłacić odpowiednio po 27 złote, choć w lutym płacili jeszcze 9 złotych. To właśnie w drugim miesciącu roku radni zadecydowali o podwyżkach cen.

- Radni pod koniec lutego przyjęli uchwałę o zmianie stawek za wywóz śmieci. Dotąd za odpady zmieszane płaciło się 18 zł od osoby, a w przypadku segregowanych – 9 zł. Opłatę uiszcza się w oparciu o deklarację liczby mieszkańców w danym lokalu (...) Przy 4-osobowej rodzinie, która nie segreguje odpadów, miesięczna opłata za wywóz śmieci wzrosła z 72 zł do 216 zł miesięcznie. W skali roku to więcej aż o 1728 zł - przekazał Money.pl czytelnik.

Wywóz śmieci coraz droższy. Powodem walka z zanieczyszczeniem, ale też monopol

O podobnych problemach donoszą także inni Polacy z wielu gmin w całym kraju. Problem drożyzny w opłatach za wywóz śmieci występuje także w innych gminach i pojedynczych miastach pod Warszawą - Markach, Otwocku, Piasecznie, Sochaczewi czy Piastowie. Problem, choć największy jest na Mazowszu, nie jest lokalny. O podobnych podwyżkach cen z wywóz śmieci donoszą mieszkańcy Mysłowic na Śląsku, Chociaży z Wielkopolski czy Dusznik-Zdrojów na Dolnym Śląsku.

Jedną z najgorszych sytuacji prezentują mieszkańcy mazowieckich Marek pod Warszawą. Jak donosi Money.pl, opłata za śmieci zmieszane wzrosła z 17 złotych na 62,5 złotych. Za śmieci niezmieszane trzeba zapłacić już nie 8 złotych, a 31 złote od osoby. Skąd jednak tak drasyczne podwyżki cen? Wszystko wskazuje na to, że winne są efekty działania ustawy śmieciowej z 2013 roku. Ta nałozyła na gminy obowiązek przeprowadzenia przetargu na firmę, która będzie odbierała od mieszkańców śmieci.

Po drugie to problem wzrastającego kosztu obsługi śmieci oraz wdrażania schematów mających być przyjazne środowisku. Jednak możliwe, że w grę wchodzą także nielegane praktyki przedsiębiorców, którzy starają się utrzymać swoje statusy monopolistów. Do tych doprowadzać mogą tzw. zmowy przetargowe.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News