Wywóz śmieci generuje coraz większe koszty. Miasta nie mają wyboru - muszą podnosić opłaty
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 3 Stycznia 2020

Nie odbiorą śmieci i zostawią naklejkę. Zostaniesz z problemem i sporą karą do opłacenia

Wywóz śmieci i segregacja są objęte nowymi zasadami. W każdej gminie przepisy różnią się od siebie. Zaskakujące rozwiązanie wprowadza Warszawa. Okazuje się, że kontenery, w których odpady są źle posegregowane, będą oznaczane specjalnymi naklejkami.

Wywóz śmieci nie zostanie przeprowadzony, jeśli kontener będzie oznaczony naklejką

Warszawa wprowadziła kolejny element informacyjny w związku z segregacją śmieci. Są to specjalne naklejki, które operatorzy mogą umieszczać na pojemnikach, workach czy odpadach. To sygnał dla mieszkańców i administracji o tym, jak poprawnie segregować odpady. Oznaczenia są w dwóch wersjach: informujące o zmieszaniu frakcji oraz o tym, że odpad nie jest odbierany „w systemie”.

Jeśli operatorzy odpowiedzialni za wywóz śmieci zauważą, że w pojemniku znajdują się nieodpowiednie surowce np. w „metalach i tworzywach sztucznych” są kartony czy zepsuta żywność, mogą oznaczyć pojemnik lub worek specjalną naklejką informującą o zmieszaniu frakcji. Takie oznakowanie to sygnał, że operator odbierze źle posegregowane surowce w dniu odbioru odpadów „zmieszanych”.

Nawet 4 tys. zł miesięcznie do emerytury. Trzeba tylko spełnić jeden warunekNawet 4 tys. zł miesięcznie do emerytury. Trzeba tylko spełnić jeden warunekCzytaj dalej

Opłaty za wywóz śmieci zwiększą czterokrotnie

Gdy operator zauważy, że mieszkańcy regularnie nie prowadzą poprawnej segregacji, powiadomi o tym władze gminy, a dla mieszkańców oznacza to większe opłaty za wywóz śmieci. Stawki mogą wynieść nawet czterokrotność normalnej ceny.

Urząd m.st. Warszawy przypomina, że odpady wielkogabarytowe nie powinny trafiać do altan śmietnikowych. Zalicza się do nich stare meble (także rozłożone na części) oraz wyroby tapicerskie (np. fotele, wersalki, pufy), materace i zabawki dużych rozmiarów. Urząd przypomina także że odpady wielkogabarytowe mogą być wystawione w miejsce ich odbioru nie wcześniej niż 24 godziny przed ustalonym terminem wywozu.

Z kolei do odpadów wielkogabarytowych nie zalicza się: sprzętu elektrycznego i elektronicznego (np. starych pralek, lodówek), materiałów i odpadów budowlanych, remontowych (np. gruzu), wanien, umywalek, grzejników, muszli toaletowych, ram okiennych, drzwi, niesprasowanych dużych kartonów i opon samochodowych.

Zarówno „gabaryty” jak i inne odpady komunalne, w tym odpady niebezpieczne, mieszkańcy mogą bezpłatnie oddać do punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK). A jak z jest “elektroodpadami”? Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny można przekazać do PSZOK-ów lub oddać w czasie zbiórek, które mają miejsce w każdej dzielnicy Warszawy.

Milion Polaków musi wymienić dowód osobisty. Grozi im nawet ograniczenie wolnościMilion Polaków musi wymienić dowód osobisty. Grozi im nawet ograniczenie wolnościCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Wtopa Natalii Oreiro na Sylwestrze Marzeń. Wszystko widać na nagraniu
  3. Jacek Rozenek już wcześniej miał niepokojące objawy. Lekarze w żaden sposób nie ostrzegli go przed udarem
  4. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  5. Od 1 stycznia zmiany w kontrolach drogowych. Policja sprawdzi jedną, ważną rzecz więcej w twoim aucie
  6. Fiskus zapuka do ciebie i zabierze pieniądze. Będziesz płacił podatki za zmarłych
  7. ZUS przekazał smutną wiadomość dla emerytów. Sprawdza się najczarniejszy scenariusz

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News