Wywóz śmieci uderzy po kieszeni warszawiaków
wikipedia/Henryk Borawski
Autor Radosław Święcki - 1 Marca 2020

Podwyżki opłat za wywóz śmieci. Od dzisiaj mieszkańcy stolicy zapłacą więcej

Wywóz śmieci uderzy po kieszeniach warszawiaków. Od 1 marca wchodzą w życie nowe stawki opłat za odbiór śmieci. Miesięczna kwota za odbiór nieczystości segregowanych z domu jednorodzinnego wyniesie 94 zł, a z mieszkania w bloku czy kamienicy - 65 zł.

Wywóz śmieci znowu drożeje

Wywóz śmieci z nowymi stawkami, już od 1 marca. To efekt zmian, które uchwaliła Rada Warszawy pod koniec ubiegłego roku.

Owe zmiany - jak zauważa Bankier.pl - najbardziej uderzą po kieszeni tych, którzy samodzielnie zamieszkują lokal, gdyż opłaty w ich przypadku wzrosną nawet o 600 procent. Mniej odczuwalna będzie różnica ceny dla gospodarstw wieloosobowych.

Dwa duże banki alarmują klientów. Ich pieniądze są w ogromnym zagrożeniuDwa duże banki alarmują klientów. Ich pieniądze są w ogromnym zagrożeniuCzytaj dalej

Portal przypomina, że dotychczas przy naliczaniu opłat za odbiór śmieci w mieście stosowało się metodę mieszaną - zależną od klasy gospodarstw. Kwoty różniły się zależnie od liczby mieszkańców i typu zabudowy: domu jednorodzinnego, lokalu mieszkalnego w domu jednorodzinnym, w którym wydzielono dwa takie lokale oraz nieruchomości wielolokalowej.

Zgodnie z dotychczasowymi przepisami jedna osoba zamieszkująca dom jednorodzinny za odbiór segregowanych śmieci płaciła 30 zł miesięcznie, dwie osoby - 45 zł, a trzy i więcej - 60 zł. W przypadku lokalu w domu jednorodzinnym opłaty wynosiły odpowiednio: 15 zł, 23 zł i 30 zł. Podobnie było w nieruchomościach wielolokalowych, np. w blokach mieszkalnych i kamienicach, najniższą stawkę płacą obecnie jednoosobowe gospodarstwa domowe. Stawka dla jednej osoby za odbiór segregowanych śmieci to 10 zł, dwóch osób - 19 zł, trzech - 28 zł, a czterech i więcej - 37 zł. W razie niesegregowania śmieci doliczało się 20 proc. wskazanej kwoty.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Wielu Polaków w ogóle nie ma pojęcia. Ty też możesz dostać zwrot z kredytu
2. Tadeusz Rydzyk wkracza do podstawówek. Czego dzieci chce uczyć Radio Maryja?

Wywóz śmieci. Nowe stawki

Nowe przepisy przewidują ryczałt. Stała miesięczna kwota za odbiór nieczystości segregowanych z domu jednorodzinnego wyniesie 94 złote, a z mieszkania w zabudowie wielorodzinnej - 65 złotych za miesiąc. W razie niesegregowania opłaty będą dwukrotnie większe.

Nieruchomości rekreacyjno-wypoczynkowe będą objęte stałą opłatą roczną w wysokości 169,30 zł, z kolei nieruchomości mieszane (np. salon fryzjerski w kamienicy) zapłacą 1,35 zł za metr kwadratowy powierzchni użytkowej. Opłata dla hoteli będzie powiązana ze zużyciem wody i wyniesie 11,85 zł za metr sześcienny wody. W przypadku obiektów gospodarczych – nieruchomości niemieszkalnych – opłaty będą ponoszone za pojemniki i worki. Kwoty zależeć będą od ich pojemności.

Część gospodarstw domowych będzie mogło liczyć na wsparcie osłonowe, wynoszące min. 50 proc. dofinansowania do rachunków za opłatę odpadową. Z szacunków warszawskiego ratusza wynika, że będzie go potrzebowało ok. 7,5 tys. gospodarstw. Na pomoc będą mogły liczyć gospodarstwa jednoosobowe, w których dochód nie przekracza 1 752,50 zł netto. Ale pod uwagę będą brane również inne kryteria dotyczące sytuacji życiowej osób, takie jak ukończenie wieku emerytalnego, niepełnosprawność lub utrzymywanie się wyłącznie ze świadczeń emerytalno-rentowych.

Kiedyś nieodzowni, dziś niewielu o nich pamięta. TOP 10 zawodów sprzed latKiedyś nieodzowni, dziś niewielu o nich pamięta. TOP 10 zawodów sprzed latCzytaj dalej

Jak warszawski ratusz tłumaczy wzrost cen za wywóz śmieci? Czynnikami rynkowymi, a także zmianami legislacyjnymi. Chodzi m.in. o ustanawiającą wymóg segregacji śmieci nowelę ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która weszła w życie na początku września zeszłego roku. Władze stolicy nie wykluczają, że w przyszłości opłata za śmieci zostanie powiązana ze zużyciem wody. Takie rozwiązanie proponowali podczas grudniowej Rady radni PiS, ale wiceprezydent Warszawy tłumaczył, że wprowadzenie takiej metody było niemożliwe w odpowiednim terminie.

Portal przypomina, że w związku ze zmianą systemu naliczania opłat do 10 kwietnia konieczne jest złożenie nowych deklaracji o ich wysokości. Deklaracje są składane przezwłaścicieli nieruchomości (np. osoby fizyczne – w przypadku budynków jednorodzinnych) oraz osoby sprawujące zarząd nieruchomością wspólną w przypadku budynków wielolokalowych (np. zarządy spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych).

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Małgorzata Kożuchowska miała kolizję. Jaguar uderzył w mercedesa w centrum Warszawy
  2. Została skierowana do psychiatry. Sama dowiedziała się, jak można wyleczyć jej nowotwór
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Nie żyje wyjątkowy podróżnik i łowca przygód. Jego książki czytały miliony, wielka strata
TOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonTOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News