Rozpoczęła się budowa sztucznej wyspy na Zalewie Wiślanym
biznesinfo.pl
Autor Radosław Święcki - 30 Maja 2020

W Polsce rozpoczęła się budowa sztucznej wyspy na morzu. Pierwsza taka inwestycja w historii kraju

Rozpoczęła się budowa sztucznej wyspy na Zalewie Wiślanym. Trafi na nią piasek z przekopu Mierzei Wiślanej. Wyspa ma być siedliskiem ptaków.

Powstaje sztuczna wyspa

O usypywaniu sztucznej wyspy na Zalewie Wiślanym na którą trafi piasek z przekopu Mierzei Wiślanej informują „Fakty” TVN.

- Tysiące ton piasku z budowy przekopu Mierzei Wiślanej, którym za dwa lata będzie można popłynąć z Bałtyku prostu do portu w Elblągu, zaczęto właśnie na barkach przewozić na Zalew Wiślany. Dwa kilometry od brzegu – na środku akwenu – stanęła specjalna platforma z koparką i usypuje nowy kawałek lądu – informują „Fakty”.

Na początku ma powstać ziemna grobla umocniona kamieniami, następnie jej wnętrze ma zostać wypełnione mułem z dna Zalewu, który zostanie pogłębiony, by umożliwić ruch większych statków w tym miejscu.

Sztuczna wyspa będzie mieć kształt elipsy o długości dwóch kilometrów i szerokości ponad jednego, co oznacza blisko 200 hektarów nowego lądu. „Fakty” zwracają uwagę, że przykładowo Wolin jest 130 razy większy, ale już Wielka Żuława na Jezioraku jest dwa razy mniejsza.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Nie żyje znany i wybitny polski pisarz oraz publicysta. Fani załamani, nie mogą się pogodzić, Jerzy Pilch miał zaledwie 67 lat

- Wolałbym, żeby tutaj ludzi nie było na tej wyspie. Niech sobie naturalnie natura żyje – mówi w rozmowie z „Faktami” Roman Kołkowski, rybak z Kątów Rybackich.

W Polsce powstaje nowa partia polityczna. Wyrosła na fali ostatnich protestówW Polsce powstaje nowa partia polityczna. Wyrosła na fali ostatnich protestówCzytaj dalej

Do wyspy nie będą mieli dostępu turyści, mają za to na niej powstać – jak zapowiadają inwestorzy – cenne przyrodnicze łąki.

- Nie będziemy tam się budować. Będzie to miejsce, które my dedykujemy tylko i wyłącznie ptakom. Ptakom, które będą mogły tam zostać w okresie lęgowym i gniazdować – mówi TVN 24 Piotr Ziecik z nadzoru przyrodniczego „EKO-PERSPEKTYWA” z Gdańska.

Zdaniem przedstawicieli organizacji ekologicznych, które protestują przeciwko budowie przekopu ptaki znajdą na wyspie wszystko, tylko nie spokój.

Marki aut, które Polacy pokochali. Auto z miejsca 5. na pewno sam prowadziłeśMarki aut, które Polacy pokochali. Auto z miejsca 5. na pewno sam prowadziłeśCzytaj dalej

- Jak wpłyną tam duże statki, to wielka fala będzie po prostu demolowała gniazda tych ptaków – tłumaczy „Faktom” Radosław Gawlik, szef Stowarzyszenia „EKO-UNIA”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polakom zostały już ostatnie dni na ważną czynność. Za jej pominięcie grozi ogromna kara finansowa
  2. Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje Andrzej Duda, uznany trener i działacz piłkarski
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Okropna wiadomość na długi weekend w czerwcu. Rozczarowanie sięga zenitu
1 czerwca Dzień Dziecka, ale prezent od ZUS dostaną emeryci. Zarobią dużo więcej pieniędzy1 czerwca Dzień Dziecka, ale prezent od ZUS dostaną emeryci. Zarobią dużo więcej pieniędzyCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News