pasy-wyprzedzanie-pxhere.com
Pxhere
Autor Stanisław Węgrowski - 19 Lutego 2020

Za wyprzedzanie na pasach wcale nie musisz dostać mandatu. Większość kierowców tego nie wie

Wyprzedzanie na pasach to bardzo niebezpieczny manewr. Zgodnie z prawem jest to wykroczenie, za które grozi mandat i punkty karne. Ale mało kto wie, że jest pewna sytuacja, w której kierowca może wyprzedzić na przejściu dla pieszych, nie łamiąc przepisów ruchu drogowego.

Wyprzedzanie na przejściu nie zawsze kończy się mandatem

Wyprzedzanie na pasach innego samochodu albo tuż przed nimi jest karane mandatem w wysokości 200 złotych oraz 10 punktami karnymi. Identyczna sankcja obejmuje także przejazdy dla rowerzystów. Ale okazuje się, że nie w każdej sytuacji - informuje portal moto.pl.

Milion Polaków z emeryturą niższą o tysiąc złotych. Wszystko przez sposób wyliczania składekMilion Polaków z emeryturą niższą o tysiąc złotych. Wszystko przez sposób wyliczania składekCzytaj dalej

Jeżeli przejście dla pieszych jest wyposażone w sygnalizator świetlny, tj. ruch kierowany i wskazuje zielone światło, to pojazdy mogą wykonać manewr wyprzedzania. Wtedy zgodnie z prawem interpretacja jest taka, jak by nie było tam przejścia dla pieszych.

Samochody, które palą najmniej. TOP 10 najbardziej oszczędnych autSamochody, które palą najmniej. TOP 10 najbardziej oszczędnych autCzytaj dalej

Wyprzedzanie - ograniczenia dla kierowców

Przyjrzymy się zatem Art. 26. 3. ustawy Prawo o ruchu drogowym. Według przepisów kierowca ma zakaz wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym kierowany jest ruch. Oprócz tego kierującemu zabrania się omijania samochodu, który poruszał się w tym samym kierunku, ale zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Ale portal moto.pl zwraca uwagę, że na skrzyżowaniu ze światłami wyżej wymieniony przepis nie jest wiążący.

Wyprzedzanie - definicja

Według art. 2 pkt 28 Prawa o ruchu drogowym wyprzedzanie jest definiowane jako przejeżdżanie z wyższą prędkością obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku. A to oznacza (przynajmniej w teorii), że jeśli kierowca na pasie obok nagle zwolni, a drugi kierowca wyprzedzi go z większą prędkością, to według przepisów drogowych właśnie go wyprzedził, pomimo, że jego prędkość się nie zmieniała.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tutaj badają koronawirusa w Polsce. Wyjątkowe zdjęcia laboratorium PZH od środka
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  4. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  5. Turyści jadący do Zakopanego będą wściekli. Ogromne problemy aż przez 3 lata

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News