Obniżka wypłat o 30 proc. i zawieszenie "czternastek" to tylko niektóre propozycje rządu dla górników
praca własna
Autor Radosław Święcki - 28 Lipca 2020

Zawieszenie czternastki na 3 lata, 30% pensji mniej i zmiana zasad zarabiania. Jest groźba strajku generalnego

Trwają rozmowy górniczych związkowców z wicepremierem, ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem na temat planu ratunkowego dla Polskiej Grupy Górniczej (PGZ). Resort chce zamknięcia kopalni Wujek i trzech tzw. ruchów kopalni Rudna, a także obcięcia górniczych wypłat i zawieszenia “czternastki” na trzy lata. Związkowcy nie wykluczają strajku generalnego.

Rząd planuje obniżkę wypłat. Na tym nie koniec...

W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach trwa spotkanie wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina i zarządu PGZ z górniczymi związkowcami na temat planu ratunkowego dla PGZ. Głównymi elementami planu - jak podaje Onet.pl - jest zamknięcie kopalni Wujek i trzech tzw. ruchów kopalni Rudna, czyli kopalni: Pokój, Bielszowice i Halemba.

Na tym jednak nie koniec, bowiem rząd planuje również obniżkę pensji o 30 proc. zawieszenie tzw. czternastek, czyli dodatków do górniczej pensji o 30 proc., a także zmianę sposobu wynagradzania w PGZ, tak by 30 proc. wypłaty było powiązane z wydajnością pracy. Resort aktywów państwowych chce również by ostatnie kopalnie wydobywające węgiel energetyczny funkcjonowały maksymalnie do 2036 roku.

Odchodzący górnicy mieliby otrzymać pakiet osłonowy, którego łączna wartość wynosi niemal 5 mld zł. W pakiecie tym - jak podaje Onet - znajdą się m.in. urlopy przedemerytalne i ok. 100-tysięczne odprawy pieniężne.

Jak do rządowych propozycji podchodzą związkowcy? Jeszcze przed spotkaniem Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej “Solidarności” powiedział, że jeśli medialne informacje potwierdzą się, wówczas “będzie nieciekawie”. Kolorz podkreślił, że związkowcy są gotowi do rozmów na temat transformacji polskiego górnictwa, ale powinna ona trwać co najmniej 40 lat. - Jesteśmy biedniejszym państwem niż Niemcy, które odchodziły od węgla trzykrotnie dłużej niż Polska. Nie stać na to ani regionu, ani państwa, ani obywateli - powiedział - cytowany przez Onet - szef śląsko-dąbrowskiej “Solidarności”.

Nawet 1,5 tys. złotych do rachunków miesięczne już prawie pewne. Rząd przyjął projekt ustawyNawet 1,5 tys. złotych do rachunków miesięczne już prawie pewne. Rząd przyjął projekt ustawyCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat ws. noszenia maseczek
2. Lidl na półki rzuci absolutny hit sezonu. Znamy już ceny
3. PKO BP ma dla swoich klientów niebywałą niespodziankę. Możecie się zdziwić

Będzie strajk generalny?

Czy w związku z obecną sytuacją możliwy jest strajk generalny? Takiej opcji nie wyklucza w rozmowie z portalem Bogusław Hutek, podkreślając, że najprawdopodobniej dojdzie do reaktywacji Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Regionu Śląsko-Dąbrowskiego.

Przypomnijmy, że MKPS ostatni raz przeprowadził strajk generalny na Śląsku w 2015 roku w obronie kopalń Kompanii Węglowej, która - jak przypomina serwis Spidersweb.pl - rok później zakończyła swój żywot i nowym otwarciem dla branży górniczej miała być właśnie Polska Grupa Górnicza, która w tej chwili wymaga ratunku (tylko w ubiegłym roku straty wyniosły ponad 400 mln zł, a już i tak trudną sytuację pogorszyła w tym roku pandemia koronawirusa i konieczność okresowego wstrzymania wydobycia).

Lidl szarżuje z promocjami. Kiełbasa po złotówce, ćwiartki z kurczaka za niecałe 3 złLidl szarżuje z promocjami. Kiełbasa po złotówce, ćwiartki z kurczaka za niecałe 3 złCzytaj dalej

- Cztery lata temu rząd chwalił się, że uratował Polską Grupę Górniczą. Minęły cztery lata i znowu jesteśmy w punkcie wyjścia. W 2015 r. premier Kopacz ogłosiła likwidację czterech kopalń i od tego zaczęły się strajki i rewolucja na Śląsku. Jesteśmy gotowi na powtórkę. Nie możemy dopuścić do degradacji Śląska. Oni sobie chyba nie zdają z tego sprawy - mówi w rozmowie z Onetem Hutek.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Krzysztof Jackowski przepowiedział, co stanie się w Polsce we wrześniu. Czy uczniowie wrócą do szkół?
  3. Liczba zarażonych rośnie. Zatrważające wiadomości z jednego z województw
  4. Z ostatniej chwili: Wykryto zakażenia na polskim lotnisku
  5. Polacy zaczęli niemal masowo kupować dwa produkty. Hurtownie nie nadążają
  6. Trwają poszukiwania wyjątkowego Polaka. Czeka na niego ponad milion zł, niesamowita wiadomość
  7. Przyjmiesz spadek, a bank weźmie się nawet za twoją pensję. Możesz wpaść w spore tarapaty
  8. Karol Okrasa zrobił kotlety mielone inaczej niż wszyscy. Ogromna rewolucja smaków, niemożliwie przepyszne
1400 zł świadczenia z ZUS czeka. Czas masz tylko do końca sierpnia1400 zł świadczenia z ZUS czeka. Czas masz tylko do końca sierpniaCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News