Wypłata przeznaczana zbyt rozrzutnie na przyjemności może zostać odebrana
pixabay.com
Autor Przemysław Terlecki - 10 Września 2019

Będziesz złym mężem? Sąd odda Twoją pensję małżonce

Wypłata, którą zbyt pochopnie wydawać będziemy na przyjemności i zbytki, może szybko zostać nam odebrana na rzecz małżonka, który od tego czasu będzie ją otrzymywał na własne konto. O sprawie musi zadecydować jednak sąd.

Wypłata, którą przetrwaniamy na własne potrzeby i rozrywki, gdy pozostajemy w małżeństwie, może zostać nam odebrana. Sprawa jest jeszcze bardziej pewna, kiedy w grę wchodzi wychowanie dzieci. Gazteta Wyborcza podaje przypadek pani Marii, która przejęła pensję męża i ma wypłacane 2,7 tys. złotych, którą to kwotą jest jego wypłata, na swoje konto.

- Mąż, gdy tylko dostawał wypłatę, pił i znikał na kilka dni, a gdy się w końcu zjawiał, dawał mi 400-500 zł. Na pytanie, jak mam z tego utrzymać rodzinę, mówił, że więcej nie ma - mówiła pani Maria w wywiadzie z Gazetą Wyborczą.

Nie przechodź z dzieckiem przez ścieżkę rowerową. Czeka na Ciebie 5 tys. zł mandatuNie przechodź z dzieckiem przez ścieżkę rowerową. Czeka na Ciebie 5 tys. zł mandatuCzytaj dalej

Wypłata męża na konto żony i na odwrót - to możliwe

Jak jednak kobieta sprawiła, że pensja jej męża zaczęła trafiać na jej konto? Wyborcza podaje, że kobieta wystąpiła do sądu, przy czym powołała się na kodeks rodzinny i opiekuńczy. Ten natomiast zakłada, że "małżonkowie zobowiązani są, każdy według swych sił oraz swych możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli".

Wymiar sprawiedliwości wniosek kobiety rozpatrzył na jej korzyść. Co jednak trzeba zrobić, by wypłata nieodpowiedzialnego współmałżonka trafiała do naszej kieszeni? Zgodnie z informacjami Gazety Wyborczej należy spełnić dwa warunki. Pierwszy z nich to wykazanie, że małżonek nie przyczynia się w całościu lub w stopniu niewystarczającym do zaspokajania potrzeb rodziny. Po drugie zaś trzeba udowodnić, że między dwiema osobami występuje faktycznie wspólne pożycie.

Gazeta Wyborcza podkreśla jednak, że przepisy te nie są skierowane jedynie do kobiet. Pieniądze żony może przejąć mąż, jeśli udowodni przed sądem, że ta nie przyczynia się do poprawienia bytu rodziny.

Jesteś klientem Play? No to masz problem. Sieć Jesteś klientem Play? No to masz problem. Sieć "nie widzi negatywnych skutków podwyżek cen"Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kobiety z jednego rocznika dostaną 250 złotych więcej emerytury! Zobacz, czy jesteś na liście
  2. Starsze osoby mogą się mocno zdziwić. Biedronka wprowadza zupełnie nowy sposób płatności
  3. Najdroższy pies na świecie. Trudno uwierzyć, że tyle na niego wydano
  4. Mężczyzna był królem parkietu na weselu. W pewnym momencie dwukrotnie spoliczkował swoją partnerkę

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na: Google News