Polacy chcą częściej dostawać wypłaty - np. co dwa tygodnie
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Wiktoria Pękalak - 8 Listopada 2020

2 na 3 Polaków chce zmian w wypłatach. Wolałoby otrzymywać pieniądze częściej

Przez lata zdążyliśmy przyzwyczaić się do obecnego systemu pracy - 8 godzin dziennie przez pięć dni w tygodniu. Podobnie jest z wypłatami, wszystkim znany jest zapis „do 10. każdego miesiąca”, a przecież wcale tak nie musi być i jak się okazuje, Polacy też chcieliby inaczej.

Wypłata co dwa tygodnie?

Zdecydowana część Polaków chciałaby częściej otrzymywać wypłaty. Według danych ADP Polacy chcą zmian w wypłacie wynagrodzeń. Zdecydowana większość badanych (85 proc.) otrzymuje wypracowaną pensję raz w miesiącu. Ponad połowa z nich (52 proc.) wolałaby inny system wypłacania pieniędzy.

Prawie co czwarty ankietowany (21 proc.) wolałby otrzymywać wynagrodzenie co dwa tygodnie, a 15 proc. co tydzień.

Bardziej przychylnym takim zmianom są młode pokolenia: 21 proc. w grupie 18-24 lata, 25 proc. w grupie 23-34 lata i osoby powyżej 55 roku życia (24 proc.).

– Widać wyraźną zmianę w podejściu pracowników do pracy – przede wszystkim oczekują od pracodawców większej elastyczności. Jedną z konsekwencji tego trendu jest chęć zmiany w systemie wypłat. Istotna część pracowników, zamiast dostawać wynagrodzenie co miesiąc, woli otrzymywać je co dwa tygodnie lub nawet co tydzień. Dzięki temu mogą swobodnie zarządzać swoimi wydatkami i być bardziej elastyczni, co zwłaszcza w czasach pandemii może dawać im poczucie większego bezpieczeństwa. Choć w Polsce prawnie jest taka możliwość, to system ten może okazać się wyzwaniem dla pracodawców, ponieważ zwiększy to liczbę formalności związanych na przykład z rozliczaniem składek czy czas poświęcony na poprawne wyliczenia wynagrodzeń – skomentowała Anna Barbachowska, HR Business Partner z firmy ADP Polska cytowana przez Strefę Biznesu.

1. Narodowa kwarantanna tuż tuż. Znamy już możliwą datę lockdownu
2. Kupił cukierki w Biedronce. Kiedy je rozpakował zobaczył okropny widok, który odbiera apetyt
3. 500 plus do przemeblowania, rząd zaplanował zmiany. Znamy już szczegóły

Nie chcemy pracować przez 8 godzin 5 dni w tygodniu

Polacy chcieliby także zmian w zakresie czasu pracy. Według danych, na które powołuje się Strefa Biznesu, jedynie 38 proc. badanych chciałoby kontynuować pracę w najbardziej popularnym systemie – 8 godzin dziennie przez pięć dni w tygodniu. Do takiego rozwiązania najbardziej przyzwyczajone są kobiety – 40 proc. respondentek odpowiedziało, że nie chce zmian w godzinach pracy. To o 3 proc. więcej niż mężczyźni – tylko 37 proc. podoba się taki system.

Różnice w sposobach myślenia o czasie pracy widać także w różnych grupach wiekowych. Na zmiany są bardziej otwarci ludzie młodzi, ponieważ tylko 35 proc. pracowników w wieku 18-24 lata jest zadowolonych z pracy w dotychczasowym systemie. W grupie wiekowej 55+ aż 54 proc. pracowników wolałaby pozostać na dotychczasowych warunkach.

Sporo młodych pracowników (37 proc. wśród ankietowanych w wieku 18-24 lat) są za wydłużonym tygodniem pracy, jednak z wyższą pensją.

Sporo osób wolałoby także pracować mniej niż 5 dni w tygodniu, spędzając dziennie więcej czasu w pracy – takie rozwiązanie popiera 23. proc. ankietowanych.

– Pojawia się coraz więcej badań świadczących o tym, że pracownicy, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, chcą zmian w systemie pracy. Od pewnego czasu mówi się o czterodniowym tygodniu pracy, a testy, takie jak na przykład eksperyment japońskiego Microsoftu, pokazują, że taka zmiana może być korzystna nie tylko dla pracownika, ale i dla pracodawcy. Widoczny jest wzrost efektywności i większe zadowolenie z pracy. Ostatnio do krajów, które rekomendują takie rozwiązanie, dołączyła także Nowa Zelandia. Choć Polacy nie są jeszcze wielkimi entuzjastami tego pomysłu, to rośnie świadomość dotycząca korzyści takiego trybu pracy i stale przybywa osób przekonujących się do tego rozwiązania – tłumaczyła Anna Barbachowska.

Nie dalej niż dwa lata temu partia Razem proponowała, by zmienić tryb pracy z 8-godzinnego na 7-godzinny. W ostatnich latach sporo nauczyliśmy się o zarządzaniu pracownikami i efektywności pracy, na którą składa się niezliczona liczba czynników. Nawet w Polsce powoli odchodzi się od myślenia, że pracownicy powinni wysiadywać w pracy całe dnie, ponieważ naukowo dowiedziono, że pracownicy są efektywni średnio przez trzy godziny dziennie. Oznacza to, że reszta czasu jest stratą pieniędzy i czasu.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News