Wypadek drogowy
pixabay.com
Autor Komunikaty prasowe - 14 Grudnia 2019

Sytuacje, kiedy do wypadku jest najbliżej. Lepiej zastanów się nad jazdą

O wypadek drogowy nie jest trudno jesienią i zimą, gdy widoczność jest ograniczona, a warunki na drodze niezbyt sprzyjające. Jednak, czy naprawdę tak jest, że porą zimową częściej dochodzi do wypadków? Eksperci systemu Yanosik zrobili badanie, by to sprawdzić. "W badaniu wzięliśmy pod uwagę takie parametry jak: temperatura powietrza, opady deszczu i śniegu, wiatr, widoczność, a także różnice ciśnienia w ciągu doby" - powiedziała portalowi Dziennik.pl Julia Rachwalska.

Wypadek drogowy a pogoda

Warunki pogodowe, które są korzystne to takie, kiedy temperatura powietrza przekracza 3 stopnie Celsjusza i nie ma opadów, a wiatr jest mniejszy niż 5,5 m/s, “widzialność wyższa niż 10 km, a także różnica ciśnienia w ciągu doby jest mniejsza niż 8 hPa” - podaje Dziennik.pl. Uwzględniono także zasadę, że jeden z wymienionych czynników ma prawo odbiegać od oczekiwanej wartości. “Z kolei o uciążliwych uwarunkowaniach atmosferycznych decydowało współwystępowanie negatywnych zjawisk jak m.in. opady, wiatr powyżej 5,5 m/s, ograniczona widzialność poniżej 10 km, czy temperatura poniżej 0oC” - informuje Dziennik.pl.

500 plus już nie w formie pieniędzy dawanych do ręki. W 2020 szykują się olbrzymie zmiany500 plus już nie w formie pieniędzy dawanych do ręki. W 2020 szykują się olbrzymie zmianyCzytaj dalej

Za niebezpieczne warunki zostały uznane takie, gdy nawierzchnia jest śliska, czyli temperatura jest poniżej 3 oC i występują opady, “ulewny deszcz (temperatura powyżej 0 oC, opady powyżej 3 mm), śnieżyce (temperatura poniżej 0 oC, opady powyżej 3 mm), silny wiatr (wiatr powyżej 10 ms/s) oraz gęsta mgła (widzialność poniżej 300 m)” - podaje Dziennik.pl.

“Często słyszy się, że deszcz, śnieg, gęsta mgła czy śliska nawierzchnia przyczynia się do powstania wypadków drogowych. Niezaprzeczalnie podczas takiej pogody prowadzenie auta wymaga większych umiejętności, skupienia i rozwagi, ale czy faktycznie wpływa rosnąco na wypadkowość? Postanowiliśmy to sprawdzić – powiedziała portalowi Dziennik.pl Julia Rachwalska, Yanosik. – W badaniu wzięliśmy pod uwagę takie parametry jak: temperatura powietrza, opady deszczu i śniegu, wiatr, widzialność, a także różnice ciśnienia w ciągu doby – wyjaśniła.

Najpoważniejsze w skutkach wypadki drogowe

Co ciekawe, raport Yanosika pokazuje, że do najpoważniejszych w skutkach wypadków drogowych dochodzi, gdy warunki pogodowe są korzystne. Wówczas odnotowuje się 70 proc. wypadków. To jednak nie wszystko, jeśli chodzi o zaskakujące dane. Okazuje się, że gdy warunki pogodowe są uznawane za niebezpieczne, wówczas stosunkowo niezbyt często dochodzi do wypadków z poważnymi konsekwencjami. Wówczas odnotowano zaledwie 2 proc. wypadków. Z kolei podczas uciążliwych warunków pogodowych dochodzi do 28 proc. zdarzeń drogowych. Z jakiego powodu tak jest?

“Na podstawie tych wyników można wnioskować, że kierowcy rozważniej prowadzą pojazd kiedy warunki pogodowe są złe – zauważa Rachwalska. W jej ocenie podczas intensywnych opadów śniegu, deszczu czy śliskiej nawierzchni zmotoryzowani są bardziej skupieni, a przede wszystkim zwracają większą uwagę na swoją prędkość. Kiedy pogoda jest dobra, czyli np. jest odpowiednia widoczność i nie występują opady atmosferyczne, kierowcy czują się pewniej na drodze. Niektórzy zbyt pewnie, co może prowadzić do brawurowych zachowań, których konsekwencje mogą być niekiedy tragiczne – skomentowała Julia Rachwalska, cytowana przez Dziennik.pl.

Wielu Polaków straci dużo pieniędzy. Rząd położy łapę na twoich oszczędnościachWielu Polaków straci dużo pieniędzy. Rząd położy łapę na twoich oszczędnościachCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Media nie opisują dziś początków ich związku. Byłą i obecną żonę Strasburgera łączyła niespodziewana relacja
  2. Z ostatniej chwili: b. polski premier wygrał z rakiem! Będzie żył
  3. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  4. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  5. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  6. To już oficjalne, los 13. emerytury został przypieczętowany. Podpisana ustawa wywoła dreszcze u seniorów

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News