wynagrodzenie minimalne
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 24.06.2018. n/z Polskie banknoty.
Autor Komunikaty prasowe - 4 Lutego 2020

Minimalne wynagrodzenie poszło w górę, jednak nie każdy dostał podwyżkę. Pracodawcy znaleźli sposób

Wynagrodzenie minimalne poszło w tym roku w górę, jednak jak się okazuje w przypadku wielu osób to tylko teoria. – Aby płacić mi ustawowe 2600 zł biblioteka, w której pracuję, potraktowała mój dodatek funkcyjny jako podwyżkę. Zarabiam teraz mniej od swojego pracownika - mówi pani Anna, jak cytuje Money.pl

Minimalne wynagrodzenie wyższe, ale nie dla wszystkich

Minimalne wynagrodzenie musi wynosić 2600 brutto, wedle przepisów które weszły w życie w 2020 roku. Pracownicy administracji zacierali ręce licząc, że wiele zyskają, gdyż oprócz ustawowej minimalnej pensji mogliby też spodziewać się dodatków. Jednak jak się okazało teoria jest daleka od praktyki, bo nie wszyscy dostaną podwyżki. Wszystko przez braki w budżetach samorządów, a także podlegającym im instytucji.

Od lutego setki tysięcy Polaków będzie płacić co miesiąc 1400 złotych. To najwyższa podwyżka od 10 latOd lutego setki tysięcy Polaków będzie płacić co miesiąc 1400 złotych. To najwyższa podwyżka od 10 latCzytaj dalej

Dodatek funkcyjny zniknął

Portal Money.pl opisuje historię pani Ani, która zgłosiła się przez platformę #dziejesie. Jest ona od wielu lat pracowniczką biblioteki w polskim mieście o średniej wielkości. Pełni funkcję kierownika filii. Jej wynagrodzenie zasadnicze wynosi 2430, natomiast dodatek funkcyjny 328 zł.

- Problem w tym, że aby osiągnąć pensję minimalną według nowej ustawy, dyrektor dodał moją pensję zasadniczą do dodatku funkcyjnego. W związku z tym de facto mój dodatek funkcyjny praktycznie zniknął – opowiada pani Ania, jak cytuje Money.pl.

Kobieta mówi, że obecnie jej pensja jest mniejsza od wynagrodzenia jej podwładnego. Różnica dochodzi nawet do 200 zł.

- Nawet pani sprzątająca, która jest starsza ode mnie i ma wyższe stażowe, zarabia sporo więcej – dodaje.

Biblioteka nie ma konkretnego regulaminu

Biblioteka w której pracuje pani Ania nie ma konkretnego regulaminu pensji. Ich wysokość jest ustalana przez dyrektorkę placówki, a według niej pieniędzy brak.

- Biblioteka nie ma na podwyżki, a miasto jest bardzo zadłużone, więc nie ma nadziei – wyjaśnia pani Ania.

Kobieta zwróciła się o pomoc do Państwowej Inspekcji Pracy, jednak na nic to się zdało. Przekazano jej informację, że może złożyć wniosek o kontrolę w bibliotece, w której jest zatrudniona, jednak nie zamierza tego robić. Ma duży żal do twórcy ustawy.

- Ustawodawca, włączając dodatek funkcyjny do pensji zasadniczej, wyrządził ogromną krzywdę takim osobom, jak ja. Można wręcz powiedzieć, że zostaliśmy oszukani – tłumaczy bibliotekarka.

Dodatek funkcyjny może sumować się z wynagrodzeniem

Na mocy prawa dodatek funkcyjny jest jedną z części wynagrodzenia i pracodawca może go zsumować z całością pensji. Jednak suma nie może być niższa niż minimalne uposażenie.

- To oznacza, że pracodawca może np. wypłacać wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 2400 zł i do tego dodatek funkcyjny w wysokości 200 zł, co łącznie stanowi 2600 zł – tłumaczy money.pl ekspert Instytutu Emerytalnego Oskar Sobolewski, jak cytuje Money.pl.

Portal Money zwrócił się w tej sprawie z zapytaniem do urzędników miejskich i ministerstwo rodziny i póki co oczekuje na odpowiedź.

Bajecznie piękne i zjawiskowe, aż trudno od nich oderwać wzrok. Najdroższe rasy kotów [GALERIA]Bajecznie piękne i zjawiskowe, aż trudno od nich oderwać wzrok. Najdroższe rasy kotów [GALERIA]Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tadeusz Rydzyk jest niewierzący? Padły przypuszczenia, które doprowadzą go do szału
  2. 6-letni Antoś przegrał walkę z chorobą. Wszystko zaczęło się od przeziębienia
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Emerytce nie starczało pieniędzy na życie. Od polityka dostała radę, która woła o pomstę do nieba
Najdroższe wesela polskich gwiazd. Setki tysięcy wydawali na nie lekką rękąNajdroższe wesela polskich gwiazd. Setki tysięcy wydawali na nie lekką rękąCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News