wynagrodzenie
Autor Paulina Musianek - 28 Października 2019

Podwyżka dopłat do wynagrodzeń w przyszłym roku. Mogą wynieść od 900 zł do 2000 zł

Wynagrodzenie sporej liczby pracowników może wzrosnąć. Wszystko za sprawą odmrożenia kwot dofinansowań do pensji. Przeznaczone na nie będzie 3,6 mld zł.

Wynagrodzenie osób z dysfunkcjami w górę

Wynagrodzenie pracowników z dysfunkcjami może wzrosnąć. Jak donosi Gazeta Prawna, pracodawcy mogą spodziewać się w przyszłym roku odmrożenia kwot dofinansowań do pensji pracowników z dysfunkcjami. Podwyższenie tych stawek ujęto w planie finansowym Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Obecnie tego typu dopłaty wypłacane jest na 247,9 tys. osób.

Mandat 500 zł lub utrata dowodu rejestracyjnego. Wymiana niektórych części w aucie grozi karąMandat 500 zł lub utrata dowodu rejestracyjnego. Wymiana niektórych części w aucie grozi karąCzytaj dalej

Dopłaty dla pracowników z niepełnosprawnościami

Wysokość dofinansowania do pensji osób z dysfunkcjami uzależniona jest od stopnia niepełnosprawności. Przy lekkim stopniu wynosi 450 zł, 1125 zł przy umiarkowanym i 1800 zł przy znacznej niepełnosprawności. Gdy pracownik choruje na schorzenie specjalne, np. epilepsję, chorobę psychiczną lub brak zdolności widzenia dopłata jest zwiększana o 600 zł.

W końcu postanowiono “odmrozić” te kwoty, które nie były podwyższane od 2014 roku, a szalejąca inflacja sprawia, że przestają spełniać swoje zadanie, czyli zachęcać do zatrudniania niepełnosprawnych oraz rekompensowanie pracodawcom dodatkowych kosztów z tym związanych.

Skorzysta 31 tys. pracodawców

Jak donosi “Gazeta Prawna, budżet PFRON zawiera podwyżkę dopłat do pensji z 3,3 mld zł do 3,6 mld zł). Wzrost dofinansowania obejmowałby tylko pracowników z niepełnosprawnością stopnia umiarkowanego oraz znacznego. Nie wzrośnie dopłata w przypadku lekkiego poziomu dysfunkcji oraz schorzeń specjalnych.

Nieznane są jeszcze konkretne stawki subsydiów. “Na wrześniowym posiedzeniu rady sam PFRON proponował, aby dopłaty dla umiarkowanego i znacznego stopnia wzrosły o odpowiednio 75 zł oraz 200 zł. W efekcie wynosiłyby 1200 zł oraz 2000 zł. Z kolei dodatkowe dofinansowanie do schorzeń specjalnych miałoby wzrosnąć do 900 zł. Nie jest więc wykluczone, że takie właśnie kwoty znajdą się w nowelizacji ustawy” - czytamy na portalu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Spiesz się ze spłacaniem długów. Nowe prawo doprowadzi cię do ruiny
  2. Wiemy skąd wzięły się pieniądze na trzynastą emeryturę. Wielu Polakom się to nie spodoba
  3. Nawet 200 tys. Polaków trafi na bruk. Ty także możesz zostać bez pracy
  4. Kupujący w lumpeksach mogą się niedługo mocno zdziwić. Sklepy pojawią się w nietypowych lokalizacjach
  5. Mężczyzna kupił piękny dom. Poczuł niepokój i zaczął kopać w ogrodzie, odkrył prawdę
  6. Nie będzie jednak wyższych emerytur? Jest problem z budżetem, może nie wystarczyć pieniędzy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na: Google News