Liczniki
pixabay, delo
Autor Komunikaty prasowe - 3 Listopada 2019

Wymiana wodomierzy potrafi opróżnić kieszeń. Jest sposób, by nie płacić wcale

Wymiana liczników takich jak ciepłomierze czy wodomierze to wydatek rzędu kilkuset złotych przeliczając na lokal. W czyim obowiązku leży uiszczenie opłat za wymianę liczników, które służą do ustalania kosztów użytkowania mediów?

Wymiana liczników może kosztować krocie

Wymiana liczników to nie tania inwestycja, gdyż urządzenia, które mierzą zużycie mediów są dość drogie. Koszt jednego wodomierza posiadającego funkcję zdalnego odczytu to koszt w granicach 150-200 zł. Jednak już te tradycyjne są niemal trzykrotnie tańsze. W standardowym mieszkaniu można znaleźć minimum cztery takie urządzenia.

Ciepłomierze także nie są tanie, wszak za nowoczesne urządzenie trzeba zapłacić aż 400-500 zł. Z tego właśnie względu wymiana liczników wiąże się zwykle z podjęciem dyskusji przez mieszkańców, na temat tego, kto powinien pokrywać te koszty. Uważają oni zwykle, że powinny je pokrywać środki z funduszu remontowego. Takie stanowisko nie zawsze jest uzasadnione, jak wyjaśnia portal RynekPierwotny.pl.

Waloryzacja ma wypchać portfele emerytów. Najbiedniejsi dostaną po 13 tys. złWaloryzacja ma wypchać portfele emerytów. Najbiedniejsi dostaną po 13 tys. złCzytaj dalej

Regulacje nie są jednoznaczne

Obecne przepisy dotyczące tego, kto powinien ponieść powyższe koszty są niejednoznaczne. Z tego względu spore znaczenie ma orzecznictwo krajowych sądów. “Bardzo ważny wydaje się między innymi Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 19 lipca 2013 r. (sygn. akt: I ACa 222/13). W analizowanym wyroku sąd uznał, że wodomierze zamontowane za zaworem odcinającym wodę stanowią część składową prywatnego lokalu” - informuje portal Bankier.pl. Z tej interpretacji przepisów wynika, że uprawnienia do wymiany wodomierzy nie przysługują wspólnocie mieszkaniowej lub spółdzielni.

Jednak nieco wcześniej Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał w podobnej sprawie zupełnie inny wyrok, który zapadł 16 listopada 2012 (sygn. akt I ACa 663/1). Mówi on, że wodomierze: „Nie służą wyłącznie do użytku właścicieli poszczególnych lokali, ale są elementem systemu zarządzania i rozliczania dostawy wody do poszczególnych lokali i nieruchomości wspólnej; są więc częścią składową nieruchomości wspólnej w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy o własności lokali” - cytuje Bankier.pl.

Złagodzą zakaz handlu w niedziele. Skorzystają przede wszystkim emeryci i studenciZłagodzą zakaz handlu w niedziele. Skorzystają przede wszystkim emeryci i studenciCzytaj dalej

Wszystko zależne od interpretacji przepisów

Z rozbieżności wyroków sądów w sprawie wodomierzy wynika, że ustalenie tego, kto ponosi koszty jest dyskusyjne. Niekiedy można spotkać się z kompromisowym poglądem, według którego liczniki, mimo że mieszczą się na terenie prywatnych lokali, to jednocześnie są mieniem spółdzielni/wspólnoty mieszkaniowej będąc zakupem, który finansuje fundusz remontowy. “Taka interpretacja przepisów dopuszcza możliwość obowiązkowej wymiany wodomierzy oraz ciepłomierzy w prywatnym mieszkaniu przez wspólnotę mieszkaniową lub spółdzielnię” - podkreśla Bankier.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kolejny bat na kierowców. Mandat 500 zł za popularną metodę prowadzenia auta
  2. Wiemy skąd wzięły się pieniądze na trzynastą emeryturę. Wielu Polakom się to nie spodoba
  3. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  4. ZUS masowo zabiera zasiłki. Matki pozostają bez środków do życia
  5. Nie żyje wybitna Polka. O jej śmierci poinformował Prezydent Andrzej Duda
  6. GIS pilnie wycofuje popularną przyprawę. Jest skażona groźną bakterią, lepiej od razu ją wyrzucić

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News