Świąteczne wydatki mniejsze niż przed rokiem
BiznesInfo
Autor Radosław Święcki - 9 Grudnia 2020

Szykuj kieszeń, wydamy 1318 zł. Jeszcze w grudniu

1318 zł – tyle według firmy doradczej Deloitte wydamy w tym roku na Święta Bożego Narodzenia. To o blisko 30 proc. mniej niż w ubiegłym roku. Na wydatki te składać się będą m.in. prezenty, jedzenie czy podróże.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na czym Polacy zaoszczędzą w tym roku najbardziej
  • Czym zamierzamy w tym roku obdarować najbliższych
  • Który europejski kraj zacisnie pasa o niemal 1000 zł

Świąteczne wydatki mniejsze niż przed rokiem

Jak już powszechnie wiadomo tegoroczne Święta Bożego Narodzenia upłyną w obliczu pandemii koronawiursa i wprowadzonych w związku z tą sytuacją obostrzeń. Restrykcją, którą chyba najbardziej odczujemy jest brak możliwości spotkań świątecznych w szerszej grupie osób, gdyż poza osobami z którymi mieszkamy gościć będziemy mogli maksymalnie pięć osób.

Firma Deloitte w tradycyjnym badaniu „Zakupy świąteczne Polaków” postanowiła sprawdzić, jak pandemia wpływa na zwyczaje zakupowe Polaków. Okazuje się, że dwie trzecie ankietowanych zamierza ograniczyć liczbę wizyt w sklepach stacjonarnych, a niewiele mniej bo 62 proc. twierdzi, że zrobi zakupy świąteczne wcześniej niż zwykle. Ponad połowa Polaków (56 proc.) deklaruje natomiast ograniczenie wydatków na konsumpcję świąteczną.

Jedzenie, prezenty, podróże – to najczęstsze wydatki świąteczne Polaków. Jak wynika z badania firmy Deloitte w tym roku zamierzamy przeznaczyć na to wszystko średnio 1318 zł, aż o niespełna 30 proc. mniej niż rok temu.

Na czym zamierzamy zaoszczędzić? Przede wszystkim na podróżach, co nie zaskakuje, gdyż zgodnie z rządowymi zaleceniami powinniśmy w tym roku spędzić święta w domu, jedynie w gronie najbliższych. Z badania Deloitte wynika, że na podróże wydamy w tym roku średnio 58 zł, aż o ponad 70 proc. mniej niż przed rokiem.

Nie zamierzamy natomiast specjalnie oszczędzać na prezentach, gdyż ich średni koszt będzie tylko o 8 proc. mniejszy niż w 2019 roku. Na upominki zamierzamy wydać średnio 680 zł, co oznacza, że będą stanowiły ponad 50 proc. wartość świątecznego koszyka. Nieco mniej, bo średnio 430 zł zamierzamy przeznaczyć na jedzenie i napoje, to o 33 proc. mniej niż rok temu.

A jakich prezentów spodziewamy się w tym roku pod choinką? Kobiety tradycyjnie liczą na kosmetyki i perfumy, zaś mężczyźni na pieniądze, a także gadżety elektroniczne.

Co i gdzie kupimy?

Sami zaś obdarowywać będziemy najbliższych kosmetykami i perfumami, a także prezentami związanymi z hobby konkretnej osoby jak np. książkami. Nastawiamy się również na zakup odzieży, obuwia, a także akcesoriów, a wśród upominków kupowanym dzieciom i nastolatkom dominować będą zabawki i prezenty związane z hobby.

Gdzie będziemy kupować prezenty? Badanie pokazuje, że choć sklepy stacjonarne - których część była do niedawna w związku z koronawirusem zamknięta - pozostają preferowanym miejscem sprzedaży dla większości grup produktów, to ich przewaga nad kanałami cyfrowymi maleje.

Na sklepy stacjonarne wciąż stawiamy przede wszystkim przy zakupie jedzenia i napojów (aż 83 proc. badanych wybiera takie sklepy, podczas gdy tylko 17 proc. sklepy online), ale też przy zakupie kosmetyków i perfum czy produktów do domu.

Kanały online najczęściej wybieramy w przypadku elektroniki i zabawek. Równie często w sklepach online jak i stacjonarnych kupujemy natomiast odzież, obuwie i akcesoria sportowe.

Jak wspomniano wydatki Polaków na Boże Narodzenie będą w tym roku o 29 proc. mniejsze niż w 2019 roku. Okazuje się, że mieszkańcy innych badanych przez Deloitte europejskich krajów zamierzają ograniczyć środki aż o 43 proc. Najwięcej na święta planują przeznaczyć Hiszpanie (równowartość 1660 zł), zaś zaciśnięcie pasa o blisko 1000 zł planują Holendrzy.

Badanie online przeprowadzono w dniach 29 października – 4 listopada 2020 roku, wśród blisko 5 tys. respondentów w przedziale wiekowym od 18 do 65 lat. Tegoroczna edycja analizuje dane z pięciu krajów europejskich (Niemcy, Włochy, Polska, Hiszpania i Holandia).

Świetne wieści od ZUS. Instytucja idzie Polakom na rękę, można sporo zaoszczędzićŚwietne wieści od ZUS. Instytucja idzie Polakom na rękę, można sporo zaoszczędzićCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Policja zatrzymuje protestujących. Dramatyczny zwrot podczas Strajku Klimatycznego
  2. Nie żyje Skiba. Tragiczna śmierć, doszło do koszmarnego wypadku
  3. Rząd do szczepionki nie zmusza. Ale chętni dostaną prezenty

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News