Fot. Jakub Kaminski/East News, 28.06.2020. Wybory prezydenckie - pierwsza tura. Glosowanie w obwodowej komisji wyborczej.
Jakub Kaminski/East News
Autor Wiktoria Pękalak - 11 Lipca 2020

Duże zamieszanie wokół alertu RCB w sprawie wyborów. Były szef PKW tłumaczy

Miliony Polaków dostało dziś alert SMS od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, w którym znajdują się informacje dotyczące przebiegu wyborów. Niektóre osoby będą mogły zagłosować bez kolejki.

Alert RCB związany z wyborami prezydenckimi

W związku ze zmianą zasad obsługi wyborców przez obwodowe komisje wyborcze, do obywateli został wysłany Alert RCB o treści:

"II tura wyborów prezydenckich w niedzielę 12.07. Osoby 60+, kobiety w ciąży oraz osoby niepełnosprawne będą mogły głosować w komisjach wyborczych bez kolejki". Powiadomienie wynika bezpośrednio z rozporządzenia ministra zdrowia, zgodnie z którym podczas wyborów musi być zapewniona obsługa poza kolejnością:

  • osobom powyżej 60. roku życia,
  • kobietom w ciąży,
  • osobom z dzieckiem do lat 3,
  • osobom z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub, którym ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie;

Rozporządzenie ma za zadanie ochronić wspomniane osoby przed zbytnim narażeniem na zarażenie koronawirusem.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Masowe obniżki w popularnej sieciówce. Aż 3000 produktów kupisz taniej
2. Poszukiwana puma wraz z właścicielem. Ujawniono porażające fakty nt. całej sprawy, możliwe, że zwierze się męczy

Alert wywołał falę krytyki na Twitterze, gdzie oburzeni wyborcy zarzucili RCB rozsyłanie spamu. Niektórzy udostępniali także definicję znajdującą się na stronie rządowej przypominając czemu miały służyć komunikaty: "Alert RCB to nowy system SMS-owego powiadamiania ludności o zagrożeniach. Jest wykorzystywany tylko w sytuacjach nadzwyczajnych, wtedy, gdy występuje naprawdę duże prawdopodobieństwo bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia na znaczącym obszarze. Alert RCB powstaje na podstawie informacji o potencjalnych zagrożeniach otrzymywanych z ministerstw, służb np. policji, straży pożarnej, straży granicznej, urzędów i instytucji centralnych np. Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz urzędów wojewódzkich. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu monitoruje sytuację pod kątem wystąpienia różnego rodzaju zagrożeń i w razie potrzeby uruchamia Alert". Znalazła się także grupa, która twierdziła, że alerty łamią ciszę wyborczą, ponieważ mogą zachęcać do udziału w wyborach.

Portal Onet.pl poprosił o komentarz w tej sprawie byłego przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej oraz sędziego Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku Wojciecha Hermelińskiego.

Hermeliński stwierdził, że "umocowanie prawne dotyczące wszystkich ograniczeń, które miały miejsce, a teraz zostały zniesione lub są znoszone, w związku z pandemią były wątpliwe. Opierały się one na rozporządzeniu, a przecież zgodnie z art. 31 ust. 3 Konstytucji tylko ustawa może ograniczać uprawnienia obywatelskie. Z drugiej strony w przypadku tego rozporządzenia trudno powiedzieć, czy można mówić o ograniczeniu. Trzeba zadać sobie pytanie, czy przysporzenie korzyści jednej grupie obywateli, może stanowić ich ograniczenie w innej grupie". Przyznał także, że "można na to patrzeć jako rodzaj zachęty do głosowania, ale właściwym byłoby kierować go do wszystkich grup, a nie robić tego wybiórczo".

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ochroniarz po latach wyjawił prawdę na temat Michaela Jacksona. Co działo się w jego willi?
  2. Porażające odkrycie w Warszawie. Miał drut wokół bioder
  3. PKW podało frekwencję do południa. Wyniki, jakich nie było od dawna
  4. Dodatkowe 4 tys. zł co miesiąc do emerytury. ZUS: coraz więcej Polaków może się załapać
  5. Aż 40 tys. polskich kierowców może mówić o wielkim szczęściu. Przepisy będą dla nich dużo bardziej korzystne
  6. Wideo - Koszmarny wypadek. Z gigantycznym impetem wbił się w inny samochód. Auto aż złamało się na pół
Mandat dostaniesz nawet za małą naklejkę. Nieoczywiste wykroczenia, które mogą skończyć się karąMandat dostaniesz nawet za małą naklejkę. Nieoczywiste wykroczenia, które mogą skończyć się karąCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News