Wybory prezydenckie 2020 r.
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Autor Maria Glinka - 10 Czerwca 2020

Wybory prezydenckie dadzą nieźle zarobić. Możesz legalnie zgarnąć nawet 1 tys. zł

Pokaźne wynagrodzenie czeka na obywateli, którzy zdecydują się zostać członkami komisji wyborczych w czasie najbliższych wyborów prezydenckich. Mimo że PKW nie podwyższyła stawek z uwagi na epidemię, to wynagrodzenie rzędu 1 tys. zł może być dobrą okazją do poreperowania finansów nadszarpniętych przez koronawirusa.

Wybory prezydenckie z zyskiem dla obywateli

Obywatele mogą zyskać na tegorocznych wyborach prezydenckich dwa razy więcej niż pięć lat temu. Business Insider Polska podaje, jakie stawki czekają na członków komisji wyborczych. W pierwszej turze przewodniczący komisji może liczyć na 500 zł netto (200 zł w 2015 r.), a ich zastępcy na 400 zł (180 zł w 2015 r.). Zwykły członek komisji otrzyma 350 zł (160 zł w 2015 r.).

Rząd planuje nowy podatek. Będziemy musieli zapłacić dodatkowo po 300 złRząd planuje nowy podatek. Będziemy musieli zapłacić dodatkowo po 300 złCzytaj dalej

Jeżeli dojdzie do drugiej tury wyborów prezydenckich to wysokości stawek pozostaną bez zmian. W związku z tym członkowie komisji mogą zyskać od 700 zł do nawet 1 tys. zł za udział we współorganizacji czerwcowej elekcji.

Stawki takie same jak w zeszłym roku

Wynagrodzenia, które można otrzymać za pracę przy wyborach prezydenckich w 2020 r. są jednak identycznej wysokości, jak te, które pobierali członkowie komisji w zeszłorocznych wyborach do Sejmu i Senatu czy Parlamentu Europejskiego. Mimo że w kraju nadal trwa walka z pandemią PKW nie zdecydowała się na zwiększenie stawek za pracę w trudnych warunkach.

W celu zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa członkowie komisji otrzymają jednorazowe rękawiczki ochronne, płyn do dezynfekcji oraz przyłbice lub maski filtrujące FFP1. Jeżeli pracownicy zdecydują się na założenie masek to ich stanowiska muszą być oddzielone od wyborców przegrodą z tworzywa sztucznego.

Kto może zasiadać w komisji wyborczej w trakcie wyborów prezydenckich?

Aby zostać członkiem komisji wyborczej trzeba posiadać prawo do głosowania. Warunkiem podstawowym jest posiadanie polskiego obywatelstwa. Ponadto dniu zgłoszenia trzeba mieć ukończenie 18 lat i nie można być ubezwłasnowolnionym prawomocnym orzeczeniem sądu, pozbawionym praw publicznych lub praw wyborczych.

Kodeks wyborczy przewiduje jednak kilka wyjątków. Zasiadać w komisji wyborczej nie może osoba, która choć posiada prawo do głosowania, jest również: kandydatem w wyborach, komisarzem wyborczym, pełnomocnikiem wyborczym, pełnomocnikiem finansowym, urzędnikiem wyborczym, mężem zaufania lub obserwatorem społecznym, w stosunku do kandydata w wyborach – jego małżonkiem, ojcem, matką, dziadkiem, babcią, synem, córką wnukiem lub wnuczką.

Supernowoczesna Biedronka w Gdyni. Nowa placówka z zadziwiającymi technologiami [ZDJĘCIA]Supernowoczesna Biedronka w Gdyni. Nowa placówka z zadziwiającymi technologiami [ZDJĘCIA]Czytaj dalej

Warto pamiętać, że można zostać członkiem komisji wyborczej tylko na terenie województwa, w którym jest się wpisanym do rejestru wyborców.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Nowy mandat ukarze, ale nie za prędkość lub pasy. Policja zwróci uwagę na jeden szczegół, do zapłaty 150 zł
2. Czego boi się Jarosław Kaczyński? Ujawniono przelewy, które rodzą bardzo wiele pytań

Jak wygląda procedura zgłaszania się na członka komisji?

Każdy chętny do pomocy w organizacji tegorocznych wyborów prezydenckich powinien zwrócić się do wybranego komitetu wyborczym jednego z kandydatów - pełnomocnik wyborczy ma pierwszeństwo w zgłaszaniu członków komisji. Wykaz pełnomocników jest dostępny na oficjalniej stronie PKW.

Alternatywą jest zgłoszenie się do urzędnika wyborczego w odpowiednim urzędzie gminy. Jednak w tym wypadku kandydat na członka komisji traci pierwszeństwo i istnieje ryzyko, że trafi na tzw. listę rezerwową. Poza tym, jeżeli łączna liczba chętnych będzie zbyt duża to zostanie przeprowadzone losowanie.

Czas na złożenie wniosku upływa 12 czerwca. Komisje wyborcze zostaną uformowane 15 czerwca. Krajowe Biuro Wyborcze oznajmiło, że kandydatury zgłoszone przed 10 maja zachowują swoją ważność.

Gowin: Górnicy nie dostaną 100% wynagrodzenia. Kwota wypłaty będzie mniejsza, wiadomo już ile wyniesieGowin: Górnicy nie dostaną 100% wynagrodzenia. Kwota wypłaty będzie mniejsza, wiadomo już ile wyniesieCzytaj dalej

Jakie zadania wykonuje komisja w trakcie wyborów prezydenckich?

Lokale wyborcze w czasie wyborów prezydenckich 28 czerwca będą otwarte od 7 do 21. To jednak nie oznacza, że członkowie komisji będą pracować jedynie przez 14 godzin. Kodeks wyborczy wskazuje, że odpowiadają za zadania, które są realizowane nie tylko w dniu elekcji. Jest to zatem praca długotrwała, która w czasie pandemii może okazać się szczególnie trudna.

Do obowiązków członka komisji należy: przeprowadzenie głosowania w obwodzie, czuwanie w dniu wyborów nad przestrzeganiem prawa wyborczego w miejscu i czasie głosowania, ustalenie wyników głosowania w obwodzie i podanie ich do publicznej wiadomości, przesłanie wyników głosowania do właściwej komisji wyborczej – czytamy w art. 185 kodeksu wyborczego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Były dyrektor WHO przerwał milczenie. Według niego koronawirus sam zniknie
  2. Podczas sesji ciążowej na jej brzuch położono tysiące pszczół. W internecie zawrzało
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Kolejne odmrożenia w Polsce już na długi weekend. Jest decyzja, wspaniała wiadomość
Mamy 541 km wspólnej granicy, ale nam jej nie otworzą. Wybrali 16 państw, Polski wśród nich nie maMamy 541 km wspólnej granicy, ale nam jej nie otworzą. Wybrali 16 państw, Polski wśród nich nie maCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News