Ekonomista krytykuje politykę rządu. Czy polskiej gospodarce grozi zapaść?
pixnio.com/bicanski
Autor Kamila Jeziorska - 5 Czerwca 2020

Ekonomista ostro o wyborach prezydenckich: Kupowanie głosów przestępstwem ekonomicznym

Pojawiają się głosy, że tarcza antykryzysowa ma przede wszystkim zapewnić poparcie dla rządu. Ekonomista prof. Witold Orłowski wyjaśnił skąd rząd bierze pieniądze na realizację swoich obietnic.

Wybory prezydenckie w cieniu tarczy antykryzysowej

Sejm przyjął ustawę o tzw. tarczy antykryzysowej. W dobie pandemii koronawirusa pieniądze od państwa mogą okazać się zbawienne dla przedsiębiorców i ich firm. Sceptycznie do sprawy podchodzą ekonomiści, którzy uważają, iż rządowe obietnice z jednej strony mają kupić wyborców przed nadchodzącymi wyborami prezydenckimi, zaś z drugiej mogą pogrążyć polską gospodarkę.

Krytycznie skutki tarczy antykryzysowej ocenił w programie "Money. To się liczy" prof. Witold Orłowski, ekonomista Akademii Finansów i Biznesu Vistula, a w przeszłości doradca ekonomiczny prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. - Pieniędzy w budżecie w ogóle nie ma, albo jest tyle, ile się chce, ponieważ budżet w tej chwili finansuje się drukiem pieniądza. - zauważył. prof. Witold Orłowski, podkreślając, że takie rozwiązanie jest krótkotrwałe i może nieść za sobą poważne konsekwencje.

PKO Bank Polski zapowiada nową odsłonę aplikacji. Ucieszą się w szczególności użytkownicy jednego telefonuPKO Bank Polski zapowiada nową odsłonę aplikacji. Ucieszą się w szczególności użytkownicy jednego telefonuCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Jarosław Jakimowicz wpadł w szał na antenie. W emocjach wykrzyczał homofobiczne hasła

Co będzie po wyborach prezydenckich?

Tarcza antykryzysowa nie jest jedynym programem finansowanym z budżetu państwa. Wystarczy przypomnieć o sztandarowych programach obecnej ekipy jak 500 plus, czy uchwalona niedawno tzw. 13 emerytura. Ekonomiści biją na alarm, że pieniędzy w budżecie państwa już nie ma, nawet w przypadku rezerw.

- Teraz trzeba drukować pieniądze, w przyszłości być może zachęcić ludzi do wykupowania obligacji, by część długu zamienić na pewien rodzaj oszczędności. - zaproponował prof. Orłowski.

Ekonomista ocenił, że obecnie mamy dramat związany z budżetem państwa. - Deficyt będzie przynajmniej na poziomie 10 proc. PKB, w normalnych warunkach mówilibyśmy o katastrofie - podkreślił były prezydencki doradca.

Wielu innych ekonomistów podkreśla, że w przypadku tarczy antykryzysowej kluczowa jest jej skuteczność, a nie wielkość. Specjaliści mówią, że wydawanie pieniędzy na prawo i lewo nie jest dobrym rozwiązaniem.

Skuteczne sposoby na obniżenie rachunków za telefon i internet. 5 sztuczka jest najprostsza, a przynosi największe efektySkuteczne sposoby na obniżenie rachunków za telefon i internet. 5 sztuczka jest najprostsza, a przynosi największe efektyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Autobus rozerwał się podczas jazdy. Jedna osoba trafiła do szpitala
  2. Mężczyzna dostał rachunek za leczenie koronawirusa. Gdy zobaczył kwotę, zamurowało go
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Atak w przedszkolu, 39 osób rannych, większość to dzieci. Dramatyczne wiadomości ze świata

TOP 10 najcenniejszych polskich gwiazd. Ile są warci nasi rodzimi celebryci?TOP 10 najcenniejszych polskich gwiazd. Ile są warci nasi rodzimi celebryci?Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News