Wybory korespondencyjne to w tej chwili najbardziej realna opcja wyboru głowy państwa
eastnews/Arkadiusz Ziolek
Autor Radosław Święcki - 7 Kwietnia 2020

Pracownicy poczty nie mają zamiaru brać udziału w wyborach. Związkowcy żądają też premii

Wybory korespondencyjne to w tej chwili najbardziej prawdopodobna opcja przeprowadzenia wyborów głowy państwa. Tym samym organizacja wyborów spadnie na barki pracowników Poczty Polskiej. Przeciwni temu rozwiązaniu są związkowcy, zdaniem których mamy do czynienia z narażaniem życia pocztowców.

Wybory korespondencyjne w maju?

Sytuacja wokół wyborów głowy państwa jest dynamiczna, niemniej jednak na chwilę obecną wydaje się, że najbardziej prawdopodobną opcją ich przeprowadzenia są wybory korespondencyjne. Poniedziałkowe wydarzenia w Sejmie pozwalają przypuszczać, że realny termin głosowania to nie – jak pierwotnie planowano – 10, a 17 maja.

W takiej sytuacji organizacja głosowania spadnie na barki pracowników Poczty Polskiej. Protestują przeciwko temu związkowcy Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ) i Alternatywy, według których przeprowadzenie wyborów korespondencyjnych w maju to narażanie pracowników Poczty Polskiej na zakażenie koronawirusem.

- Wyrażamy szczególną obawę o zdrowie i życie około 25 tysięcy listonoszy, którzy w krótkim czasie będą musieli dostarczyć ponad trzydzieści milionów pakietów wyborczych, pod niemal dwadzieścia milionów adresów. Dla każdego z doręczycieli oznacza to kontakt z kilku, a nawet kilkunastu tysiącami klamek, skrzynek pocztowych, a być może nawet z chorymi odbiorcami - pisze przewodniczący OPZZ Andrzej Radzikowski w liście skierowanym do Dariusza Salomończyka, zastępcy szefa Kancelarii Sejmu.

Minister rozwoju chce dać Polakom kolejne pieniądze. Przekazała komu się należą i kiedyMinister rozwoju chce dać Polakom kolejne pieniądze. Przekazała komu się należą i kiedyCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Nie żyje kultowa aktorka, zasłynęła dzięki roli w jednym z filmów o agencie Jamesie Bondzie. Miała 94 lata

Co na to Poczta Polska? W rozmowie z serwisem Bankier.pl Justyna Siwek z biura prasowego spółki podkreśla, że zadaniem Poczty Polskiej jest „zapewnienie obsługi obywateli oraz władz państwowych nawet w najtrudniejszych warunkach”.

- Jako wyznaczony operator pocztowy jesteśmy zobowiązani do realizacji zadań, jakie wynikają z ustaw. Do tej pory, zgodnie z obowiązującymi przepisami, Poczta Polska m.in. obsługiwała wyborców niepełnosprawnych. Sytuację tę bardzo precyzyjnie określa zarówno Kodeks Wyborczy jak i rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 8 czerwca 2018 r. w sprawie przesyłek w głosowaniu korespondencyjnym. Warto pamiętać też, że w proces przygotowania wyborów korespondencyjnych zaangażowanych jest wiele podmiotów i instytucji, m.in. Urzędy Miast, jak i Urzędy Gmin. To one odpowiadają za przygotowanie przesyłek wyborczych. Rola Poczty Polskiej ogranicza się do doręczenia przesyłek pod wskazany adres, a następnie odniesienia ich do Obwodowych Komisji Wyborczych – mówi Siwek.

- W całej swojej historii Poczta Polska zawsze starała się dołożyć wszelkich starań, aby nałożone na nią obowiązki wypełnić najlepiej jak to możliwe. Natomiast Poczta Polska nigdy nie komentowała prac legislacyjnych ani sporów politycznych – dodaje.

DGP: Po pandemii przyjdzie jeszcze gorsza plaga. W sklepach będą problemy z żywnościąDGP: Po pandemii przyjdzie jeszcze gorsza plaga. W sklepach będą problemy z żywnościąCzytaj dalej

Będzie premia dla pocztowców?

W związku z pracą w trudnych warunkach Wolny Związek Zawodowy Pracowników Poczty zwrócił się do zarządu firmy z wnioskiem o wypłatę nagrody w wysokości 1000 zł.

Komentując ten postulat Justyna Siwek podkreśla, że pracownicy poczty mogą liczyć na premię, choć o nieco innej wartości.

- Pocztowcy z grupy pracowników eksploatacji (m.in. listonosze, kierowcy, pracownicy placówek pocztowych, sortowni oraz pracownicy ochrony), którzy od 12 marca br. nie mieli absencji, otrzymają dodatkowo 300 zł brutto. Osoby, które spełnią ten warunek, dostaną dodatkowo 400 zł brutto za kwiecień br. Pieniądze zostaną wypłacone odpowiednio do 10 kwietnia i do 10 maja br. – informuje w rozmowie z portalem Siwek.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Rekord zgonów z powodu koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane
  2. Transmituje wejście do kościoła i dzwoni na policję gdy wiernych jest zbyt dużo
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Kraj w Europie wprowadza ostre zakazy na Wielkanoc. Wchodzą w życie już w środę
Dwa razy się zastanowisz przed założeniem. Maseczki mogą być bardziej szkodliwe, przełomowe wyniki badańDwa razy się zastanowisz przed założeniem. Maseczki mogą być bardziej szkodliwe, przełomowe wyniki badańCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News