Wybory
wikimedia, Julo
Autor Komunikaty prasowe - 24 Października 2019

Partie polityczne zarobią mnóstwo pieniędzy na każdym oddanym na nie głosie. Znamy stawki

Wybory parlamentarne - mimo, że odbyły się prawie dwa tygodnie temu, wciąż wzbudzają spore emocje. Dzięki wysokiej - w porównaniu do poprzednich lat - frekwencji, ugrupowania, które w nich startowały, otrzymają większą subwencję.

Wybory parlamentarne - cena mandatu poselskiego

Wybory parlamentarne. “Dziennik Gazeta Prawna” porównał cenę poselskiego mandatu w upływającej i nadchodzącej kadencji. Okazało się, że PiS wzbogacił się o 20 tys. zł na każdym jednym mandacie poselskim. W zeszłej kadencji subwencja wynosiła 78 tys. na mandat, obecnie natomiast 100 tys. zł. Senator PiS Wojciech Skurkiewicz skomentował tę sytuację: “To zasługa naszych wyborców. Mamy ponad 2 mln głosów więcej niż w 2015 r. To więcej niż wszystkie głosy oddane np. na PSL’ - cytuje “GDP”.

Platforma Obywatelska zyska jeszcze więcej, PSL stratny

Okazuje się, że jeszcze więcej zyska Platforma Obywatelska. W poprzedniej kadencji mandat poselski kosztował państwo 112 tys. zł, natomiast w nadchodzącej wynosić będzie 150 tys. Odniósł się do tego Mariusz Witczak z PO: “Mówienie o trochę większej subwencji dla największej partii opozycyjnej jest oderwane od rzeczywistości, jeśli spojrzymy na PiS. Jedna decyzja większości parlamentarnej, by przelać na media publiczne ponad 1 mld zł, to praktycznie subwencja dla PiS”.

PSL nieco stracił. W poprzedniej kadencji koszt jednego mandatu ludowca wynosił 279 tys. zł, a w obecnej 278 tys zł. Jednak partia i tak może czuć się wygrana, gdyż wcześniej całą subwencję pochłaniało spłacenie długu i jego odsetek, za sprawą niefortunnie rozliczonych kosztów kampanijnych w 2001 r. Była to niebagatelna kwota w wysokości 22 mln zł. Obecnie nareszcie subwencja pójdzie do kieszeni PSL.

ZUS znalazł sposób, żeby nie wypłacać renty. Dotyczy to tysięcy PolakówZUS znalazł sposób, żeby nie wypłacać renty. Dotyczy to tysięcy PolakówCzytaj dalej

Dwa nowe ugrupowania

Do parlamentu weszły dwa ugrupowania, których w poprzednim Sejmie nie było. Są to: SLD, który zgarnie 234 tys. zł. za mandat oraz Konfederacja, na koszt której, z budżetu pójdzie na mandat 624 tys. zł.

Subwencja jest naliczana adekwatnie do liczby zdobytych głosów w wyborach i suma, jaką wyda na nią budżet to 70 mln rocznie na wszystkie partie. Jest to najwyższa kwota od 2010 roku, gdy PO ukróciła finansowanie dwukrotnie, ze względu na kryzys.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Nowy podatek nie do ominięcia. Nie uratuje cię nawet zasłanianie się związkiem małżeńskim
  4. Carrefour ominie zakaz handlu w niedzielę. Znalazł zaskakujący sposób
  5. Mężczyzna kupił piękny dom. Poczuł niepokój i zaczął kopać w ogrodzie, odkrył prawdę
  6. Masz taki telefon? Uważaj, mają błąd, przez który możesz stracić wszystkie pieniądze
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News