13.10.2019 Warszawa Wybory parlamentarne do sejmu i senatu n/z glosowanie, urna fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Autor Stanisław Węgrowski - 24 Stycznia 2020

Minister złamał ciszę wyborczą? Może mieć to fatalne skutki

Wybory 2019: Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski wygłosił przemówienie w trakcie Ogólnopolskich Dni Elewarru. Wydarzenie miało miejsce 12 października, czyli na dzień przed wyborami parlamentarnymi. Tym samym mogło dojść do naruszenia przepisów o ciszy wyborczej - informuje Business Insider Polska.

Wybory 2019 - minister złamał ciszę wyborczą?

O sprawie informuje Business Insider Polska. W trakcie ciszy wyborczej, na dzień przed wyborami, minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski przemawiał do ponad 400 osób. Wydarzenie było organizowane przez Elewarr, spółkę, która podlega pośrednio ministrowi rolnictwa. Jan Krzysztof Ardanowski był honorowym gościem imprezy.

Co więcej, wydarzenie zostało zorganizowane w miejscowości należącej do okręgu wyborczego szefa resortu rolnictwa. Jak to się stało, że minister brał udział w takim wydarzeniu i to na dzień przed wyborami?

Zdaniem resortu przemówienie nie miało wpływu na wybory

BIP poprosił o wyjaśnienie od samego ministra Ardanowskiego, jednak otrzymał jedynie krótką odpowiedź z biura prasowego ministerstwa rolnictwa. “Minister Ardanowski był w tym czasie urzędującym Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a jego wypowiedź nie odnosiła się do spraw związanych z bieżącymi wydarzeniami politycznymi” - napisano w komunikacie cytowanym przez BIP.

Eksperci pewni: Wystąpienie wpłynęło na wybory

Jednak zdaniem ekspertów obecność ministra na takim wydarzeniu jest niesmaczna i pozostawia wiele wątpliwości. Szczególnie kiedy wiadomo, że dzień później są wybory parlamentarne.

- To jest co najmniej niezręczność. Powinno się unikać tego rodzaju wystąpień dla ochrony standardów demokratycznych niezależnie od tego, co się na takich spotkaniach mówi. Tu ważny jest kontekst - kto przyszedł, do kogo minister się zwracał i w jakich okolicznościach - stwierdził na łamach Business Insider Polska Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW i sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku.

Z kolei Róża Rzeplińska, prezes Stowarzyszenia 61, założycielka MamPrawoWiedziec.pl, jest pewna, że przemówienie ministra miało charakter kampanijny. Co oznacza, że miało wpływ na wybory. - Minister w swoim przemówieniu definiuje potrzeby swoich wyborców. W trakcie ciszy wyborczej kandydaci powinni powstrzymać się od jakiejkolwiek formy agitacji. Powinni w tym czasie jeździć rowerem albo kosić trawę. Nie powinni podejmować jakiejkolwiek formy aktywności politycznej. Wyobraźmy sobie, że minister przemawiałby na Ogólnopolskich Dniach Elewarru tydzień wcześniej - dla każdego byłoby jasne, że to wystąpienie kampanijne - zaznacza w rozmowie z Business Insider Polska Rzeplińska.

Ardanowski wygrał wybory

Wybory parlamentarne zakończyły się pomyślnie dla szefa resortu rolnictwa. Jan Krzysztof Ardanowski dostał się do Sejmu z pierwszego miejsca na liście Prawa i Sprawiedliwości. W listopadzie ubiegłego roku ponownie objął urząd ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News