By Lukasz2 - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16965835
By Lukasz2 - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16965835
Autor Stanisław Węgrowski - 21 Marca 2020

Wybory lokalne bez zmian mimo stanu epidemii. Komisja w goglach i maseczkach

Wybory lokalne odbędą się w ośmiu gminach, mimo próśb mieszkańców o przełożenie terminu. W niedzielę wyborców przywitają komisje wyborcze w maseczkach chirurgicznych - informuje “Gazeta Wyborcza”.

Wybory odbędą się pomimo epidemii

W ciągu najbliższych dwóch tygodni odbędą się wybory przedterminowe i uzupełniające w 19 gminach. Jak podaje “GW”, w niedzielę radnych miejskich i wiejskich oraz wójtów będą wybierać mieszkańcy ośmiu gmin w pięciu województwach. Najwięcej wyborców może się zjawić w Jarosławiu na Podkarpaciu, gdzie trzeba wybrać następcę zmarłego wójta. Uprawnionych do głosowania jest ponad 10 tys. osób.

Europejski kraj się nie patyczkuje. Godzina policyjna trwa 18h, za złamanie nawet zwolnią z pracyEuropejski kraj się nie patyczkuje. Godzina policyjna trwa 18h, za złamanie nawet zwolnią z pracyCzytaj dalej

Ale ludzie boją się wychodzić z domów w czasie epidemii koronawirusa. W Jarosławiu o zmianę terminu wyborów prosili i urzędnicy i kandydatka na wójta. Ale Państwowa Komisja Wyborcza stawia sprawę jasno: wybory się odbędą.

DZISIAJ GRZEJE:
1. PGE stanowczo zabiera głos w sprawie dostępności prądu w domach i ostrzega klientów
2. W ubiegły wtorek poczuł się źle, 6 ostatnich dni spędził w izolacji. Nie żyje 45-latek pochodzący z Wielkiej Brytanii

- Zaplanowane na najbliższą niedzielę wybory się odbędą, bo takie obowiązuje w Polsce prawo. Jedyna ewentualność, która uniemożliwiłaby przeprowadzenie wyborów, jest wprowadzenie stanu nadzwyczajnego, a takiej decyzji nie ma - mówi “GW” rzecznik PKW Tomasz Grzelewski.

Wybory w maju kluczowe dla PiS-u

Zgodnie z art. 228 konstytucji w pkt. 7 wybory nie mogą odbyć się w czasie stanu nadzwyczajnego i przez 90 dni po jego zakończeniu. Ale rząd nie zdecydował się na taki krok. W grę wchodzą jeszcze wybory prezydenckie, gdzie w obliczu epidemii największe (i chyba jedyne) szanse na zwycięstwo ma obecny prezydent Andrzej Duda.

Wybory w tej chwili nie mają sensu

W konsekwencji odbędą się też wybory w gminach, chyba zatrzymają je sami kandydaci - zwraca uwagę “Wyborcza”. W Stryszkowie dwóch kandydatów wycofało się i niedzielne wybory zostały odwołane. Inne gminy muszą odpowiednio przygotować członków komisji i wyborców, tak aby ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem.

W Jarosławiu urzędnicy zadbali o to, by komisje były wyposażone w jednorazowe długopisy, rękawiczki, maseczki chirurgiczne i płyn do dezynfekcji. Czy to wystarczy? Nie wiadomo. Ale głosów na pewno zabraknie.

Więcej w “Gazecie Wyborczej”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. "Kobieta wjechała pod ciężarówkę, zginęła na miejscu". Śmiertelny wypadek na ważnej drodze na Mazowszu
  2. Kto najczęściej choruje przez koronawirusa? Opublikowano najnowszy raport
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Umierał i nawet nie wiedział, że przed nim odszedł jego brat, siostra i mama. Wszystko przez jeden obiad, tragedia w USA

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News