Partie dużo obiecują pracownikom
pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 23 Września 2019

Okres przedwyborczy. Z czyich obietnic skorzystałbyś najbardziej?

Wybory parlamentarne zbliżają się wielkimi krokami. Pracownicy to niezwykle ważna grupa wyborców dla każdej partii. Obietnic kierowanych do pracujących jest w programach wyborczych bardzo dużo. Które ugrupowanie obiecuje najwięcej?

Bonusy, podwyżki płacy minimalnej, niższe składki ZUS, czy zniesienie podatku dochodowego - to tylko niektóre z obietnic partii przed nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi. Każde z ugrupowań celuje w trochę inną grupę. Gazeta “Fakt” postanowiła przygotować opracowanie propozycji wyborczych wszystkich komitetów, które dokonały rejestracji list w kraju. Są one przedstawione według kolejności, która znajdzie się na kartach do głosowania.

Wybory 2019 - komitety z miejsc 1-3

Polskie Stronnictwo Ludowe zwraca się przede wszystkim do pracujących rodziców. Jeden z pomysłów zakłada, że rodzice dzieci do 10. roku życia pracowaliby dziennie o godzinę krócej. Następną propozycją jest to, aby opiekunowie, którzy wracają z urlopu rodzicielskiego dostaliby gwarancję pracy na pół etatu przez 2 lata. Oprócz wynagrodzenia dostawaliby w wysokości 1000 zł miesięcznie. PSL proponuje też, aby osoby do 30. roku życia miały dwuletnią gwarancję zatrudnienia na umowę o pracę oraz obniżenie PIT dla rodzin.

Dużym echem odbiły się obietnice Prawa i Sprawiedliwości. Za główne punkty ich programu skierowanego do pracowników trzeba uznać stopniowe podnoszenie płac minimalnej (2020 r. - 2600 zł brutto; 2021 r. - 3000 zł brutto; 2023 - 4000 zł brutto), zmiany w Kodeksie Pracy, które wyrównają system płac kobiet i mężczyzn oraz modyfikacja przepisów, które sprawią, że rodzice dzieci do 3. roku życia będą mogli podejmować się tzw. telepracy.

Mandat na grzybach. Straż leśna wlepi ci nawet 500 złotychMandat na grzybach. Straż leśna wlepi ci nawet 500 złotychCzytaj dalej

A jakie propozycje ma Sojusz Lewicy Demokratycznej? Partia obiecuje płacę minimalną w 2020 r. na poziomie 2700 zł netto, równą płacę, emerytury stażowe (mężczyźni mogliby przechodzić na emeryturę po 40 latach pracy, a kobiety - po 35 latach). Do tego SLD zamierza wprowadzić kwotę wolną od podatku w wys. 24 tys. zł dla każdego podatnika (w wyniku czego osoby z pensją do 2 tys. zł nie musiałyby w ogóle płacić podatku. Do istotnych punktów należy też wprowadzenie 100 proc. płatnych zwolnień lekarskich i przepis o wyższej pensji w budżetówce (nie mnie 3500 zł).

Wybory 2019 - komitety z miejsc 4-6

Komitet wyborczy Konfederacja i Niepodległość obiecuje likwidację podatku PIT i ZUS. Dzięki temu pensje będą wypłacane w kwocie brutto. Oprócz tego partia uważa, że potrzebne są gwarantowane kwoty wypłaty w ZUS przez budżet, a obywatel powininen mieć wybór, czy chce należeć do ZUS.

Koalicja Obywatelska także ma dużo propozycji dla pracowników. I tak wśród obietnic KO znajdują się: pensja minimalna na poziomie 2600 zł brutto, obniżka PIT i składek ZUS, premie za aktywność dla osób, z najniższą pensją (dzięki temu mogą dostać na rękę ok.600 zł więcej), programy kształcenia dla osób powyżej 30. roku życia chcących podnieść kwalifikacje (szkolenia trwałyby do 3 lat i byłyby odpłatne). Na profity mogą liczyć też pracujący emeryci - nie musieliby płacić PIT od własnej pensji.

Jeśli chodzi o KW Prawica, to jedynym postulatem jest likwidacja podatku PIT, jednak w programie nie sprecyzowano, na jakich zasadach miałoby się to odbyć

W sejmowej restauracji jedzą za półdarmo. Nigdzie nie znajdziesz tak taniego menuW sejmowej restauracji jedzą za półdarmo. Nigdzie nie znajdziesz tak taniego menuCzytaj dalej

Wybory 2019 - komitety z miejsc 7-9

Na siódmej pozycji znajduje się KW Akcja Zawiedzionych Emerytów Rencistów. W programie znajdują się następujące propozycje: podniesienie kwoty wolnej od podatku do 20 000 zł, a także możliwość decydowania, czy za składkę zdrowotną chce się podejmować leczenie w systemie państwowym czy prywatnym (składka trafiałaby na indywidualne konto w ZUS). Osoba ubezpieczona sama kierowałaby swoim funduszem, a niewykorzystane pieniądze byłyby dziedziczone.

KWW Koalicji Bezpartyjni i Samorządowcy proponuje bezpłatną komunikację dla osób jeżdżących do szkoły i pracy, zerową stawkę PIT i elastyczny urlop macierzyński.

Ostatni na liście znajduje się KW Skuteczni Piotra Liroya-Marca. Ugrupowanie byłego rapera oferuje wprowadzenie kwoty wolnej od podatku w wysokości 12-krotności minimalnej miesięcznej pensji (w 2019 r. byłoby to 27 tys. zł).

Afera w słynnej mleczarni. Miliony Polaków zamiast mleka piło miks z wodąAfera w słynnej mleczarni. Miliony Polaków zamiast mleka piło miks z wodąCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nawet 12 mln Polaków może wkrótce dostać niższe pensje, wszystko przez reformę rządu
  2. Mija termin składania zaświadczeń. Spiesz się, bo stracisz rentę
  3. Masz żonę lub męża? To Ci nie pomoże. Nadchodzi nowy podatek
  4. Nie mógł uwierzyć w to, co stało się jego córce. Zainstalował ukrytą kamerę i dowiedział się co robi jej niania

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News