W komisji wyborczej doszło do błędu, który może skutkować powtórzeniem głosowania
Wikipedia
Autor Stanisław Węgrowski - 14 Października 2019

Potężny błąd komisji. Jest ryzyko unieważnienia wyborów

Wybory: W Obwodowej Komisji Wyborczej nr 282 doszło do poważnej pomyłki. Niewłaściwe karty do głosowania wydano aż 92 osobom. Otrzymali oni karty z niewłaściwego okręgu. Pomyłka może spowodować powtórzenie głosowania w całym okręgu.

Wybory - w jednej komisji doszło do poważnego błędu

W niedzielę 13 października odbyły się wybory parlamentarne do Sejmu i Senatu. W jednej komisji wyborczych doszło do poważnej pomyłki. W Obwodowej Komisji wyborczej nr 282 na osiedlu Osobowice 92 wyborcom zostały wydane nieodpowiednie karty do głosowania, w wyniku czego wszystkie 92 głosy oddane na kandydatów do Senatu RP nie mogą zostać uznane za ważne.

Pomyłka została odkryta ok. dwie godziny po rozpoczęciu głosowania - ok. godz. 9.00. Jak podaje TVN24, błąd wykrył jeden z wyborców. Po tym, jak osoba zgłosiła sprawę do komisji, Okręgowa Komisja Wyborcza podjęła decyzję o uruchomieniu rezerwy kart wyborczych.

Wyniki wyborów z prawie wszystkich komisji wyborczych. Przewaga PiS leci ostro w dółWyniki wyborów z prawie wszystkich komisji wyborczych. Przewaga PiS leci ostro w dółCzytaj dalej

Wybory mogą zostać powtórzone

Już od godz. 9.00 wybory w komisji wyborczej nr 282 przebiegało już bez komplikacji. W rozmowie z TVN24 Paulina Dobrosz-Dzierżanowska, przewodnicząca Okręgowej Komisji Wyborczej we Wrocławiu powiedziała, że pomyłka pojawiła się w elektronicznym systemie wsparcia instytucji wyborczych. - Zostało w nim wyświetlone, że do tej konkretnej komisji powinny zostać dostarczone karty z okręgu numer siedem, zamiast z okręgu numer osiem - tłumaczyła. Przewodnicząca komisji oświadczyła, że pomyłka była spowodowana też tym, że Okręgowa Komisja Wyborcza nie sprawdziła i nie policzyła kart wyborczych, a miała obowiązek zrobić to dzień przed wyborami.

Wyborcy mają prawo do złożenia protestów wyborczych, a sprawę rozstrzygnie Sąd Najwyższy. Gdyby tak się stało, to jest możliwe, że wybory całym okręgu będą musiały zostać przeprowadzone jeszcze raz.

Wyniki wyborów. PKW podało najnowsze dane. Różnice są ogromneWyniki wyborów. PKW podało najnowsze dane. Różnice są ogromneCzytaj dalej

Wybory - PiS wygrywa

Przypomnijmy, że zgodnie z danymi PKW (stan na godz. 10.00) z 24881 na 27415 obwodowych komisji wyborczych w wyborach do parlamentu Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość zdobył 7 231 513 głosów, co daje 44,57 proc. poparcia. Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni uzyskał 4 324 236 głosów, co oznacza 26,65 proc. poparcia. Na kandydatów Komitetu Wyborczego Sojusz Lewicy Demokratycznej oddało głosy 1 991 221 wyborców, czyli 12,27 procent. Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe uzyskał 1 401 124, co daje 8,63 proc. poparcia. Komitet Wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość zgromadził 1 96 744 głosów, co przełożyło się na 6,76 proc. poparcia. Pozostałe komitety wyborcze nie przekroczyły progu wyborczego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Wszyscy z prawem jazdy zapłacą. Szykujcie się na wydatek
  4. Carrefour ominie zakaz handlu w niedzielę. Znalazł zaskakujący sposób
  5. Córka obawiała się, że ktoś znęca się nad jej matką. Zainstalowała ukrytą kamerę
  6. Ujawniono wielkie oszustwo. Wyciekł niepublikowany raport dot. produktów spożywczych w sklepach w Polsce
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News