Wybory
flickr
Autor Komunikaty prasowe - 9 Października 2019

Nagrody za głos w wyborach. Władze przyciągają do urn

Wybory parlamentarne w Polsce są już o krok. Frekwencja wyborcza w kraju nie należy do wysokich, a wręcz jest niepokojąco niska, jak pokazują dane z poprzednich lat. Dlatego też każdy głos dla polityków jest na wagę złota, a samorządowcy prześcigają się w wymyślaniu sposobów na aktywizację obywateli do głosowania. Niektórzy z nich zaproponowali nawet nagrody, które zostaną przyznane za dużą frekwencję w czasie wyborów.

Wybory parlamentarne - nagrody za głosy

Wybory parlamentarne odbędą się już w nadchodzącą niedzielę. Prezydent Sosnowca, a zarazem szef sztabu wyborczego Koalicji Obywatelskiej w swoim regionie Andrzej Chęciński, podjął wzbudzającą zainteresowanie decyzję, mającą na celu zintensyfikowanie frekwencji wyborczej. By zachęcić Sosnowian do głosowania, wymyślił on przyznanie nagród za liczne wybranie się na wybory. Jak cytuje portal Superbiz.se.pl, Chęciński obiecał: “Jeżeli frekwencja wyborcza w Sosnowcu co najmniej o 10 proc. przekroczy tę z wyborów samorządowych, w jeden z weekendów listopada mieszkańcy zapłacą pół ceny za bilety do teatru, na baseny i ślizgawkę”.

Obowiązek - ponad 61% frekwencji

Warunki przyznania nagród nie są jednak wcale takie proste. Prezydent wymaga by do urn wyborczych w Sosnowcu udało się ponad 62 procent wyborców - tylko wówczas obietnica wejdzie w życie. Dane z ostatnich wyborów wykazują, że wówczas głos zdecydowało się oddać jedynie 51,52 procent uprawnionych obywateli tego miasta.

Pomysłodawcą Rafał Trzaskowski

Chęciński zmobilizował też do podobnych ruchów innych prezydentów miast województwa śląskiego, przyznał jednak, że wprowadzenie zniżek na bilety w ramach nagrody za dużą frekwencję wyborczą, nie było jego autorstwa. Zainspirował go bowiem prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, jak sam przyznał: “Zainspirował mnie Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, który ogłosił taką akcję w stolicy. Pomyślałem: czemu nie u nas? Sosnowiczanie są wspaniali, a im wyższa frekwencja w wyborach, tym większa legitymacja wybranych.

Szykuje się duża zmiana w 500 plus. Niepracujący dostaną mniej pieniędzy, pracujący za to więcejSzykuje się duża zmiana w 500 plus. Niepracujący dostaną mniej pieniędzy, pracujący za to więcejCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Wszyscy z prawem jazdy zapłacą. Szykujcie się na wydatek
  4. Carrefour ominie zakaz handlu w niedzielę. Znalazł zaskakujący sposób
  5. Została zgwałcona przez brata w wieku 14 lat. Prawdziwy cios wymierzyli jej jednak rodzice
  6. Mateusz Morawiecki wprowadził w całej Polsce stan alarmowy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News