WWF przedstawiło listę wymierających gatunków.
Unsplash/Pascal Müller
Autor Wiktoria Pękalak - 14 Września 2020

Tak niszczymy nasz świat. Od 1970 roku populacja zwierząt zmalała o niemal 70 procent

WWF podało, że przez niecałe 50 lat populacja dzikich zwierząt zmniejszyła się aż o 68 proc. Do wymierania wielu gatunków zwierząt przyczynia się w największym stopniu działalność człowieka.

WWF alarmuje

WWF przygotowało analizę środowiska naturalnego - Living Planet Report 2020. Z danych raportu, przy tworzeniu którego współpracowało 125 ekspertów z całego świata. Część poświęcona analizie wielkości populacji dzikich zwierząt kręgowych opracowało Londyńskie Towarzystwo Zoologiczne. Wskaźnik Żyjącej Planety odzwierciedla zmiany w liczbie zwierząt.

"Tegoroczny wskaźnik LPI objął niemal 21 000 populacji i ponad 4000 gatunków kręgowców między 1970 a 2016 rokiem. Diagnoza? W skali globalnej średnia liczebność populacji ssaków, ptaków, płazów, gadów i ryb zmniejszyła się o 68 proc." - podsumowali przedstawiciele WWF w komunikacie wysłanym do PAP.

Nad bankami i ich klientami zbierają się ciemne chmury. Prezes PKO BP właśnie potwierdził, będzie jeszcze gorzejNad bankami i ich klientami zbierają się ciemne chmury. Prezes PKO BP właśnie potwierdził, będzie jeszcze gorzejCzytaj dalej

WWF jako najważniejszy powód wymierania gatunków wymienia degradację środowiska naturalnego, a wraz z nim siedlisk zwierząt np. w lasach. Według uczonych jest to konsekwencja tego w jaki sposób na świecie produkuje się żywność (w tym miejscu wymienia się też rosnące zapotrzebowanie na mięso.

- To ten sam czynnik, który odpowiada jednocześnie za pojawienie się nowych chorób odzwierzęcych takich jak COVID-19 - zauważają eksperci.
Z danych raportu wynika, że najgorzej sytuacja zarysowuje się w krajach Ameryki Łacińskiej, gdzie spadek wynosi 94 proc. W Europie sytuacja wygląda nieco lepiej - tu zanotowano spadek w wysokości 24 proc.

„Różnice w spadku wielkości populacji wynikają min. z tego, że badanie odnosi się do okresu, kiedy tereny o bogatej różnorodności biologicznej, jak Puszcza Amazońska, były rabunkowo eksploatowane, a Europa okres rabunkowej eksploatacji przeszła znacznie wcześniej. Te populacje zwierząt kręgowych, które przeżyły w Europie są obecnie znacznie lepiej chronione niż populacje kręgowców w Ameryce Łacińskiej. A i tak nadal w Europie wiele gatunków jest zagrożonych wymarciem. Skandaliczne jest to, że na część z nich wciąż legalnie można polować” - skomentował dr Przemysław Nawrocki z WWF Polska.

Emerytury wyższe nawet o 787 zł. Uprawnionych do wyższych świadczeń będzie znacznie więcejEmerytury wyższe nawet o 787 zł. Uprawnionych do wyższych świadczeń będzie znacznie więcejCzytaj dalej

Portal Nauka w Polsce przekazał, że jednym z gatunków, które są w tej chwili zagrożone znalazł się goryl nizinny, którego populacja w Parku Narodowym Kahuzi-Biega w Demokratycznej Republice Konga od 1994 do 2015 roku zmniejszyła się o 87 proc. Przyczyną tak wielkiego spadku są polowania.

W jeszcze gorszej sytuacji znalazły się papugi popielate zamieszkujące tereny południowo-zachodniej Ghany. Od 1992 do 2014 roku jej liczebność spadła nawet o 99 proc. Powodem tak ogromnego spadku jest niszczenie siedlisk papugi i nielegalny handel egzotycznymi stworzeniami.

DZISIAJ W GRZEJE:
1. Już nie zarobisz tyle co wcześniej. Rząd chce położyć łapska na umowach milionów Polaków
2. Najpierw przerażający huk, potem rozpaczliwe krzyki gości. Wielka tragedia na weselu, najpiękniejszy dzień w życiu zmienił się w koszmar

W tragicznym stanie są także ekosystemy słodkowodne:

"Osuszanie terenów podmokłych, budowa tam na rzekach sprawiły, że liczebność światowej populacji zwierząt od nich zależnych spadła o 84 proc. Rocznie, od 1970 roku traciliśmy 4 proc. populacji gatunków ekosystemów słodkowodnych. Jednym z najbardziej obrazowych przykładów jest jesiotr chiński – wielkość populacji tarłowej tego gatunku w rzece Jangcy zmniejszyła się w latach 1982–2015 o 97 proc. z powodu budowy tam" - poinformowało WWF.

Dyrektor ds. ochrony środowiska w Londyńskim Towarzystwie Zoologicznym dr Andrew Terry wyjaśnił, że “wskaźnik Żyjącej Planety to jeden z najbardziej kompleksowych mierników stanu globalnej różnorodności biologicznej” i dodał, że “średni spadek wartości wskaźnika na poziomie 68 proc. w ostatnich 50 latach to katastrofa i bezsprzeczny dowód na to, jak ludzka działalność dewastuje środowisko naturalne. O ile nic się nie zmieni, spadek liczebności populacji z całą pewnością będzie postępował, przyspieszając wymieranie dziko żyjących gatunków i zagrażając ekosystemom, bez których nie możemy funkcjonować. Z drugiej strony widzimy jednak, że działania w zakresie ochrony środowiska przynoszą wymierne rezultaty i że możliwe jest odtworzenie populacji nawet tych gatunków, które stoją na krawędzi zagłady. Przy odpowiednim zaangażowaniu, finansowaniu i pracy ekspertów te negatywne trendy można odwrócić”.

Tydzień bez litości. Zmasowane kontrole policji, radiowozy będą dosłownie wszędzieTydzień bez litości. Zmasowane kontrole policji, radiowozy będą dosłownie wszędzieCzytaj dalej

Dzięki podejmowanym działaniom białopłetwy rekin rafowy utrzymuje w tej chwili Wskaźnik Żyjącej Planety (LPI) na poziomie +360 proc. Ten sukces zawdzięcza się szeregowi działań, takich jak wprowadzenie obszaru ochronnego i zakazu połowów.

"By odbudowa środowiska naturalnego była możliwa, musimy podjąć ambitne działania ochronne, zmienić system produkcji i konsumpcji żywności. Konieczne jest podniesienie wydajności oraz bezpieczeństwa produkcji i handlu żywnością dla środowiska, ograniczenie ilości odpadów, a także promowanie zdrowszych i bardziej przyjaznych dla klimatu sposobów odżywiania się" - informują przedstawiciele WWF. Według nich widoczny wpływ na polepszenie sytuacji może mieć skoordynowane w czasie i jednoczesne wdrażanie wszystkich rozwiązań. To wymaga jednak współpracy wielu podmiotów.

Emerycie, rusza nowy program wsparcia. Uśmiech na Twojej twarzy gwarantowanyEmerycie, rusza nowy program wsparcia. Uśmiech na Twojej twarzy gwarantowanyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Marcin Najman publicznie poparł Jarosława Kaczyńskiego. Bokser trzyma kciuki za prezesa PiS
  2. Rafał Trzaskowski zaszalał w klubie, do sieci wyciekło nagranie. Zaskoczeni?
  3. Spadek z 59. na 77. miejsce. Polska w rankingu wolności gospodarczej między Serbią i Kirgistanem
  4. Od 1 października wielu Polaków czeka ważna zmiana w prawie. Minister właśnie potwierdziła
  5. WHO przekazało tragiczne informacje. Sytuacja wymyka się spod kontroli
  6. Najbardziej pożądany adres w stolicy. Kuba Błaszczykowski kupił trzy apartamenty przy Złotej 44
Przepisy pozwalają ci płacić mniejszy podatek dochodowy? Uważaj, możesz się nieźle przejechaćPrzepisy pozwalają ci płacić mniejszy podatek dochodowy? Uważaj, możesz się nieźle przejechaćCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News