Community volunteers wearing face masks observe three minutes of silence to mourn those who died in the fight against the pandemic on a barricaded reaidential community in Wuhan, in China's central Hubei province on April 4, 2020. - China came to a standstill to mourn patients and medical staff killed by the coronavirus, with the world's most populous country observing a nationwide three-minute silence. (Photo by Noel Celis / AFP)
NOEL CELIS/AFP/East News
Autor Stanisław Węgrowski - 4 Kwietnia 2020

Ważny apel z Chin do Europejczyków. Mieszkańcy Wuhan mówią nam jak uniknąć zagrożenia

Wuhan powoli wraca do normalności. Z naciskiem na “powoli”, gdyż surowe restrykcje nadal tam obowiązują. Od momentu odcięcia miasta od reszty świata minęło 10 tygodni, a mieszkańcy oczekują zniesienia ograniczeń w zakresie wychodzenia z domów. Jednak strach przed wirusem jest tam nadal duży. Mieszkańcy Wuhan przestrzegają Europejczyków przed niepotrzebnym wychodzeniem z domów i radzą, aby słuchać zaleceń.

Wuhan wraca powoli do normy

Mieszkańcy Wuhan mogą już opuszczać osiedla, jeżeli mają zielony kod zdrowotny. Taki kod jest przydzielany przez system w popularnej w Chinach aplikacji przeznaczonej do płatności mobilnych. Na podstawie danych system może określić, czy dany obywatel mógł mieć kontakt z zakażonym lub czy przebywał w miejscu, gdzie znajdowali się zakażeni.

Aż 6 banków ostrzega swoich klientów przed problemami. Przygotuj się na kłopoty z dostępem do pieniędzyAż 6 banków ostrzega swoich klientów przed problemami. Przygotuj się na kłopoty z dostępem do pieniędzyCzytaj dalej

Wychodzenie z osiedli dotyczy pracowników firm, które znów działają oraz mieszkańców tych osiedli, które zostały uznane za wolne od epidemii. Tacy obywatele mogą opuszczać miejsca zamieszkania na kilka godzin dziennie. Wuhan uruchomiło już niektóre linie miejskich autobusów i metra. Coraz więcej sklepów i zakładów pracy wznawia działalność. Władze Wuhan poinformowały, że 8 kwietnia zakończy się zakaz opuszczania miasta.

Mieszkańcy Wuhan dalej ostrożni

Polskiej Agencji Prasowej udało się porozmawiać z mieszkańcami Wuhan. Odkąd wprowadzono absolutny zakaz wychodzenia, ludzie siedzieli w domach prawie trzy miesiące. Mieszkanka Wuhanu o nazwisku Wang powiedziała PAP, że próg mieszkania przekroczyła dopiero 12 marca. Wyszła wtedy na chwilę na teren osiedla. - Byłam tak podekscytowana, że nagrałam nawet krótki filmik przedstawiający moment, w którym przekraczam próg - mówiła.

Jedna z polskich firm planuje zatrudnić ponad 2 tys. pracowników. Obecna sytuacja nawet jej pomagaJedna z polskich firm planuje zatrudnić ponad 2 tys. pracowników. Obecna sytuacja nawet jej pomagaCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Macie konto w PKO BP, Pekao, mBanku lub Credit Agricole? Właśnie wprowadzono zmiany, o których musicie wiedzieć

Kobieta opowiedziała, że na początku była przerażona, gdy okazało się chińskie władze zamykają Wuhan i ograniczają możliwości przemieszczania się. Ale potem przygotowała sobie plan działania i to właśnie planowanie różnych aktywności pomogło jej w tym trudnym czasie. Kobieta nie wyklucza, że sama też mogła zarazić się wirusem (miała objawy, m.in. gorączka), jednak obecnie czuje się dobrze.

Z kolei student Li mieszka na osiedlu, które nie było zagrożone. Mieszkańcy takiego osiedla mają zielony kod zdrowotny i mogą wychodzić z osiedla na dwie godziny dziennie. Jednak Li na razie nie chce wychodzić. To nie jest dobry moment.

- Pewnie, że chcę wyjść, ale nie nadszedł jeszcze czas, gdy można to zrobić ze spokojem. Na zewnątrz ryzyko wciąż jest dość duże, więc jeśli można nie wychodzić, lepiej tego nie robić. W Wuhanie wciąż nie rozluźniono części środków kontroli epidemiologicznej. Poza tym na zewnątrz wciąż mogą być osoby zakażone, które nie mają objawów - powiedział Li, cytowany przez bankier.pl.

Mieszkańcy Wuhan ostrzegają Europejczyków

Obywatel Wuhan apeluje także do Europejczyków, aby przestrzegali zaleceń związanych z ograniczeniem kontaktów międzyludzkich. - Mam nadzieję, że wszyscy są w stanie zrozumieć środki podejmowane przez kraje w tym niezwykłym okresie i w miarę możliwości nie będą wychodzić z domów - powiedział student.

Warto przypomnieć, że koronawirus został wykryty w mieście Wuhan, które ze względów bezpieczeństwa zostało na kilka miesięcy całkowicie odcięte od reszty świata. Od początku pandemii w Chinach potwierdzono ponad 81 tys. zakażeń koronawirusem. Z powodu choroby COVID-19 zmarło 3326 osób.

Według danych przekazywanych przez Narodową Komisję Chin od jakiegoś czasu w Wuhan nie pojawiają się nowe przypadki zakażeń. Ciągle spada też liczba nowych przypadków w kraju i niemal wszystkie pochodzą od osób, które przyjechały do Chin z zagranicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koronawirus uderzy w Warszawę. Miasto tnie wydatki, wstrzymuje inwestycje
  2. Koronawirus zabija też młodych. W Belgii zmarła 12-latka
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Polskie Ministerstwo wprowadziło kolejny zakaz. Nie pójdziemy na spacer w kolejne miejsce
5 najdroższych ras psów w Polsce. Ich ceny powalają, za te pieniądze można kupić samochód5 najdroższych ras psów w Polsce. Ich ceny powalają, za te pieniądze można kupić samochódCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News