Wszystkich święty cmentarze straty przedsiębiorców
pxhere
Autor Konrad Karpiuk - 31 Października 2020

Jedną decyzją rząd wydał wyrok na tysiące Polaków. Wielu nie starczy na utrzymanie, zostaną z niczym

Wszystkich Świętych w tym roku będzie inne niż zwykle, a to przez zamknięte cmentarze. Decyzja premiera uderzyła jednak w sporą grupę przedsiębiorców, która znalazła się teraz w niezwykłe trudnej sytuacje.

We Wszystkich świętych cmentarze zamknięte. Wiele osób straciło źródło utrzymania

We Wszystkich Świętych, cmentarze są nie tylko miejscami zadumy i odwiedzin rodziny, ale także prężnymi ośrodkami handlowymi. To właśnie w jesiennym okresie najwięcej zarabiają osoby sprzedające kwiaty, czy znicze. Tegoroczna decyzja premiera pozbawiła wielu Polaków zarobku. Tak jak w przypadku gastronomii, krytykowano wprowadzenie zmian na ostatnią chwilę.

- Rząd właśnie zamknął cmentarze. Tym samym pozbawił rodzinne gospodarstwa, takie jak nasze, środków na przeżycie na całą zimę. Tak, dokładnie ze sprzedaży kwiatów na Wszystkich Świętych utrzymujemy się całą zimę, a także finansujemy zakup nasion i sadzonek warzyw na przyszły rok. Teraz, przez tą decyzję, kiepsko widzimy naszą przyszłość - pisano na Facebooku "Ogrodnictwo "Zalesie" z Włocławka.

Cmentarze zamknięte będą 31 października, 1 i 2 listopada. Decyzja Mateusza Morawieckiego ogłoszona niemal na ostatnią chwilę (30 października po południu) wywołała wzmożony ruch na cmentarzach. Również sprzedawcy kwiatów i wiązanek korzystali z ostatnich możliwości zarobienia pieniędzy. Wielu handlowców zapowiedziało, że będzie otwartych do północy, lub nawet "do oporu".

- Szanowni Klienci, ponieważ nasz "kochany" rząd zamknął cmentarze, jesteśmy dla Was dzisiaj do oporu. Serdecznie zapraszamy - napisano na fanpage Kwiecistego Zakątka w Olesnie.

Jeśli nic się nie zmieni, nekropolie zostaną otwarte już 3 listopada. Trudno jednak liczyć na masowe oblężenie jak to zwykle bywa w trakcie świąt, co na pewno odbije się na sprzedaży. Zwłaszcza że wielu handlowców przed listopadem zamawia więcej towaru. Mateusz Morawiecki zapowiedział jednak wsparcie dla przedsiębiorców sprzedających kwiaty i znicze, pod warunkiem, że wykażą poniesione straty. O szczegółach projektu dowiemy się dopiero w przyszłym tygodnie.

1. Już pewne, Polacy pracujący za granicą muszą przygotować się na mniej pieniędzy. Będą płacić podwójny podatek
2. Anna Dymna przerwała milczenie. Opowiada o walce o życie, jest zdruzgotana
3. Nie tylko drugi produkt nawet o 88 proc. taniej, ale i chryzantemy za pół darmo. Lidl też przygotowuje się na Wszystkich Świętych

Decyzja mogła być umotywowana przyczynami politycznymi

Spore straty poniesie Warszawa zarządzana przez Rafała Trzaskowskiego, który nie jest zbyt lubiany przez obóz rządzący. Jak przyznał prezydent miasta stołecznego, milion złotych z pieniędzy podatników został wykorzystany na organizację ruchu 1 listopada. Teraz przez decyzję rządu spora kwota z budżetu została zmarnowana. Pojawiają się głosy, że to decyzja polityczna.

- To wszystko przez strajki. Dla biznesu jest to zła decyzja, ale nie dziwię się rządowi. Nie miał innego wyjścia. Gdyby ludzie nie protestowali i nie byłoby zwiększonej liczby zakażonych, rząd nie musiałby zamykać cmentarzy. A tak opozycja nie będzie miała argumentu, że jak w przyszłym tygodniu liczba nowych infekcji wzrośnie do 50 tys., to będzie to skutek ludzi na cmentarzach. Teraz wszystko jest polityką - mówił dla Business Insider Jacek Gałecki z firmy Abart produkującej znicze nagrobkowe.

Nie można wykluczyć, że sprzedawcy kwiatów, czy zniczy dołącza później do antyrządowych protestów. Ponadto sami protestujący wpadli na pomysł, aby wspierać poszkodowanych przedsiębiorców i kupować od nich kwiaty (np. do domu czy ogródka zamiast na grób) oraz znicze, które docelowo miałyby być zostawiane pod biurami poselskimi Prawa i Sprawiedliwości.

Wielu Polaków i tak nie zamierzało się wybrać na cmentarz

Nawet bez zakazu przedsiębiorcy mogli się spodziewać spadku zarobków (choć oczywiście nie tak drastycznego, jak w wypadku zamknięcia cmentarzy), to też wielu zamówiło nieco mniej towaru niż zwykle. Zagrożenie pandemiczne na pewno wpłynęłoby na decyzję wielu osób dotyczącą wyjazdów i odwiedzin cmentarzy. Potwierdzają to także badania.

Business Insider zlecił IBRiS zbadanie czy Polacy planują na początku listopada pojawić się na cmentarzach. Okazało się, aż 39 proc. zapowiedziało się, że nie przyjedzie. Z kolei w poprzednich latach aż 90 proc. zapowiadało się, że odwiedzi groby bliskich, co oznacza, że w tym roku ruch na cmentarzach byłby dużo mniejszy.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News