Blisko 40 proc. Polaków nie wybiera się we Wszystkich Świętych na cmentarz
eastnews/Jakub Kamiński
Autor Radosław Święcki - 25 Października 2020

Cmentarze na Wszystkich Świętych będą opustoszałe? Polacy nie chcą narażać się na ryzyko zakażenia

Wygląda na to, że Polacy wzięli sobie do serca apele rządzących w sprawie Wszystkich Świętych. Na tydzień przed 1 listopada okazuje się, że blisko 40 proc. Polaków deklaruje, że nie wybierze się w tym dniu na groby swoich bliskich. Blisko co 10. badany zamierza odwiedzić cmentarz poza miejscem zamieszkania.

Wszystkich Świętych inne niż zwykle

Na dokładnie tydzień przed dniem Wszystkich Świętych widać wyraźnie, że znaczna część Polaków przestraszyła się wyraźnym wzrostem zakażeń koronawirusem, jaki odnotowano w ostatnim czasie i w trosce o stan zdrowia zamierza 1 listopada zamiast spędzić na cmentarzu, zostać w domu. Z apelem o odłożenie wizyty na grobach swoich bliskich wystąpili w ostatnim czasie prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, a także prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak.

Pieniądze może i będziesz miał, ale z nich nie skorzystasz. Szykują się ogromne problemy z nowymi monetamiPieniądze może i będziesz miał, ale z nich nie skorzystasz. Szykują się ogromne problemy z nowymi monetamiCzytaj dalej

Apele te nie trafiły w próżnię. Dowodzi temu sondaż pracowni IBRiS dla portalu Business Insider Polska. Wynika z niego, że 38,8 proc. Polaków nie planuje w tym roku odwiedzić cmentarza w Dniu Wszystkich Świętych. Nieco więcej, bo 44,3 proc. przyznaje, że zamierza odwiedzić groby swoich bliskich, ale we własnej miejscowości. Zaledwie 11,8 proc. ankietowanych planuje wyjazd na cmentarz poza miejscem zamieszkania. 7,6 proc. respondentów deklaruje, że nie podjęło jeszcze decyzji w sprawie odwiedzenia grobów 1 listopada.

Business Insider Polska zwraca uwagę, że poprzednich latach wizyty na cmentarzach 1 i 2 listopada składało aż 90 proc. Polaków, z czego zdecydowana większość robiła to we Wszystkich Świętych.

Świetne wieści dla mieszkańców bloków. Budynki czeka duża zmianaŚwietne wieści dla mieszkańców bloków. Budynki czeka duża zmianaCzytaj dalej

Z wyników sondażu dowiadujemy się również, że wśród osób obawiających się zakażenia koronawirusem, 43 proc. deklaruje, że nie pojawi się 1 listopada na cmentarzu. Z kolei w gronie badanych, którzy twierdzą, że nie boją się choroby wizyty na grobach nie planuje złożyć niemal 30 proc., co oznacza, że prawdopodobnie nawet gdyby nie było pandemii, to i tak nie odwiedziliby nekropolii. Co czwarta osoba z tej grupy chce udać się na cmentarz poza miejscem zamieszkania, a niemal połowa w swojej miejscowości.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Kiedy 14. emerytura? Znany jest już termin i propozycje kwot, jednak niektórzy emeryci zostaną z niczym
2. "Zaraz przeczytam, że jestem podły i zazdrosny". Jarosław Jakimowicz zupełnie niespodziewanie zaatakował kolegę
3. Nie dostaniesz się do lekarza na NFZ? Jest pomysł, żebyś miał zrefundowaną wizytę w prywatnym gabinecie

Większe obawy wśród kobiet

Badanie pokazuje, że większe obawy o zarażenie wyrażają kobiety aniżeli mężczyźni. Wizyty na grobach 1 listopada nie planuje blisko połowa pań i tylko jedna trzecia mężczyzn. 57 proc. mężczyzn i 30 proc. kobiet uda się na nekropolię we własnej miejscowości. Co ciekawe, większy odsetek kobiet planuje wyjazd na groby poza miejsce zamieszkania (17 proc., przy 7 proc. w przypadku mężczyzn).

Autorzy badania informują również, że większa niechęć do wizyty na cmentarzach w Dniu Wszystkich Świętych występuje wśród osób z lepszym wykształceniem. Obecności na grobach nie planuje 48 proc. badanych z wyższym wykształceniem i tylko 29 proc. z wykształceniem podstawowym lub zawodowym.

Każdy błąd będzie oznaczał karę w wysokości 500 zł. Grożą Ci także inne sankcjeKażdy błąd będzie oznaczał karę w wysokości 500 zł. Grożą Ci także inne sankcjeCzytaj dalej

Co ciekawe, w badaniu sprawdzono również, jakie podejście do odwiedzania grobów 1 listopada mają widzowie “Faktów” TVN i “Wiadomości” TVP. Okazuje się, że nie występują tu zbyt wielkie różnice, gdyż wizyty na cmentarzu nie planuje 34 proc. widzów flagowego programu informacyjnego TVP i 30 proc. oglądających “Wiadomości”.

Różnice wśród zwolenników PiS i KO

Większe różnice występują wśród poszczególnych elektoratów partyjnych. I tak aż 62 proc. respondentów deklarujących poparcie dla Koalicję Obywatelską nie wybiera się w Dniu Wszystkich Świętych na cmentarz. Ale już po stronie zwolenników Zjednoczonej Prawicy takie deklarację złożyło zaledwie 17 proc., mniej niż w elektoracie Konfederacji (25 proc.), której politycy prezentują najbardziej zdystansowane podejście do obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią.

Kolejna duża zmiana w godzinach dla seniorów, warto o niej wiedzieć. Rozporządzenie wejdzie w życie już jutroKolejna duża zmiana w godzinach dla seniorów, warto o niej wiedzieć. Rozporządzenie wejdzie w życie już jutroCzytaj dalej

Tymczasem na tydzień przed Dniem Wszystkich Świętych wciąż nie wiemy, czy 1 listopada nie zostaną zamknięte cmentarze. Takiego rozwiązania nie wykluczył w piątek premier Mateusz Morawiecki. Decyzja w tej sprawie ma zapaść na początku nadchodzącego tygodnia.

Badanie pracowni IBRiS dla Business Insider Polska zostało przeprowadzone we 20 października na próbie 1 100 osób metodą kwestionariuszy telefonicznych (CATI).

Nowa odsłona tarczy coraz bliżej. Pieniądze na kontach Polaków już w listopadzieNowa odsłona tarczy coraz bliżej. Pieniądze na kontach Polaków już w listopadzieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jurek Owsiak zakażony koronawirusem. "Apeluję: dbajcie o siebie"
  2. Mocne słowa ratowniczki do wszystkich osób nie noszących maseczek."Taki jesteś bohaterski? To zapraszam na SOR"
  3. WHO z ważnym oświadczeniem. Dotyczy szczepionki
  4. Polskie prawo surowsze od tego w Iranie czy Arabii Saudyjskiej. Państwa wyznaniowe bardziej liberalne ws. aborcji
  5. Lidl wprowadza nietypowe udogodnienia. W sklepach skorzystać można teraz z nowych rozwiązań
  6. Tragedia z samego rana. Tajemnicza śmierć 35-letniego gwiazdora, pozostawił rodzinę, "jesteśmy w żałobie"
  7. Mikstura z ogórków kiszonych i czosnku ma piorunujące działanie. Przykra dolegliwość znika w klika chwil
Restauracje zamknięte, ale nie wszystkie. Jest wyjątek, ujawniamy gdzie możesz zjeść na miejscuRestauracje zamknięte, ale nie wszystkie. Jest wyjątek, ujawniamy gdzie możesz zjeść na miejscuCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News