Apel prymasa ws. Wszystkich Świętych
Wikipedia/Andrzej Błaszczak
Autor Radosław Święcki - 24 Października 2020

Apel prymasa Polski w sprawie Wszystkich Świętych. Nawołuje do pełnego zamknięcia

Na niemal tydzień przed Dniem Wszystkich Świętych wciąż nie wiemy czy rząd nie zdecyduje o zamknięciu 1 listopada cmentarzy. Mamy natomiast apel prymasa Polski abp Wojciecha Polaka o odwołanie mszy św. i nabożeństw na nekropoliach w uroczystość Wszystkich Świętych.

Prymas Polski z apelem ws. Wszystkich Świętych

Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak wydał specjalny komunikat w sprawie zbliżającego się Dnia Wszystkich Świętych. Tradycją jest, że 1 listopada msze św. i nabożeństwa odbywają się na cmentarzach. Prymas zaapelował, by w związku z sytuacją epidemiczną w kraju, w tym roku zaszły w tym zakresie zmiany.

Jest nowa stawka płacy minimalnej. W 2021 roku zarobicie więcej, wiemy już dokładnie o ileJest nowa stawka płacy minimalnej. W 2021 roku zarobicie więcej, wiemy już dokładnie o ileCzytaj dalej

W wydanym komunikacie, którego treść przytacza Polska Agencja Prasowa prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak prosi, by “W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo wiernych" wszelkie obchody odbywające się w uroczystość Wszystkich Świętych na cmentarzach celebrować w kościołach. Ma to się odbywać przy zachowaniu obowiązującego limitu wiernych. Przypomnijmy, że zgodnie z rządowymi obostrzeniami jest to jedna osoba na 7 metrów kwadratowych.

Prymas Polski, jak podaje PAP apeluje również o nieustawanie w modlitwie za zmarłych, chorych, zakażonych i wszystkich, którzy cierpią z powodu pandemii. - Niezmiennie prosi także o wzajemny szacunek, solidarność i modlitwę za pracowników służb medycznych, wolontariuszy i wszystkich, którzy w tym trudnym czasie niosą bliźnim pomoc - podano w komunikacie.

37 tys. zł dofinansowania. Mało kto wie, od środy ogromne pieniądze czekają na Polaków z niskimi dochodami37 tys. zł dofinansowania. Mało kto wie, od środy ogromne pieniądze czekają na Polaków z niskimi dochodamiCzytaj dalej

Prymas przypomniał również, że zgodnie z dekretem wydanym na polecenie papieża Franciszka przez Penitencjarię Apostolską, w tym roku odpust zupełny za zmarłych można uzyskać nie przez pierwsze osiem dni listopada, ale przez cały miesiąc.

DZISIAJ GRZEJE:

1. 2 mln Polaków może dostać wyrównanie od ZUS. Wystarczy złożyć wniosek, żeby otrzymać pieniądze
2. Pawłowicz mówiła o "menelach, którzy ją zaatakowali". Oni mają nagranie, jest w sieci
3. Specjalny zasiłek opiekuńczy dla rodziców. Rząd tłumaczy, dlaczego tym razem go nie da

Trzy marki aut, 200 tysięcy z poważnymi usterkami. Ale w większości chodzi o jednego producentaTrzy marki aut, 200 tysięcy z poważnymi usterkami. Ale w większości chodzi o jednego producentaCzytaj dalej

Rząd zamknie cmentarze?

Dzień Wszystkich Świętych już za nieco ponad tydzień, tymczasem wciąż należy liczyć się z wariantem, że cmentarze 1 listopada zostaną zamkniętego. Takiego wariantu nie wykluczył podczas wczorajszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Decyzja w tej sprawie ma zapaść na początku przyszłego tygodnia.

- W poniedziałek, wtorek będziemy dokładnie analizować wyniki spływające z ostatnich dni. Decyzja dotycząca ewentualnych ograniczeń i zasad na cmentarzach zostanie ostatecznie podjęta w przyszłym tygodniu - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

W Biedronce zrobisz zakupy w każdą niedzielę? Nowy krok w rozwoju sieci może to umożliwićW Biedronce zrobisz zakupy w każdą niedzielę? Nowy krok w rozwoju sieci może to umożliwićCzytaj dalej

Jednocześnie szef rządu zaapelował o pozostanie 1 listopada w domach i odwiedzenie grobów swoich bliskich kilka dni wcześniej, bądź kilka dni później.

- To są miejsca, w których może dochodzić do zakażeń. I naprawdę gorąco apelujemy do wszystkich, żeby w dniu 1 listopada zostali w domach, bo duże zgromadzenie, duże skupiska ludzi mogą doprowadzić do dużego przyrostu zakażeń - powiedział cytowany przez RMF FM Morawiecki.

Z podobnymi apelami od kilku tygodni wystąpili w ostatnim czasie również m.in. wicepremier i minister kultury Piotr Gliński, czy wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Z kolei rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS) Jan Bodnar zaproponował publicznie wprowadzenie dodatkowych wolnych dni na początku listopada, tak by umożliwić Polakom odwiedziny nekropolii w dniach innych niż 1 i 2 listopada. Propozycja ta została jednak sceptycznie przyjęta przez przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia.

Specjalny zasiłek opiekuńczy dla rodziców. Rząd tłumaczy, dlaczego tym razem go nie daSpecjalny zasiłek opiekuńczy dla rodziców. Rząd tłumaczy, dlaczego tym razem go nie daCzytaj dalej

W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 13 628 nowych zakażeniach koronawirusem, o cztery mniej niż dzień wcześniej, gdy odnotowano rekordowy przyrost dziennych zachorowań. Poinformowano również o śmierci 179 osób. Od początku pandemii na koronawirusa w Polsce zachorowało 241 946 osób, zaś liczba zgonów to 4351.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Protest po skandalicznym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. "To piekło milionów Polek"
  2. To już oficjalne. Od jutra cała Polska zostanie objęta czerwoną strefą
  3. Prezydent Andrzej Duda zakażony koronawirusem
  4. Trzy marki aut, 200 tysięcy z poważnymi usterkami. Ale w większości chodzi o jednego producenta
  5. W Biedronce zrobisz zakupy w każdą niedzielę? Nowy krok w rozwoju sieci może to umożliwić
  6. Brat Otylii Jędrzejczak zginął na jej oczach. Jego ostatnie słowa złamały nam serce
  7. Najczęściej popełniane błędy w pieczeniu ciast. Ich skutki są koszmarem, a tak łatwo ich uniknąć
Kluczowa zmiana w sklepach Biedronki. Wszyscy powinni o niej wiedziećKluczowa zmiana w sklepach Biedronki. Wszyscy powinni o niej wiedziećCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News