Wszystkich Świętych
wikimedia, Andrzej Błaszczak
Autor Komunikaty prasowe - 1 Listopada 2019

Wszystkich Świętych. Możesz stracić miejsce pochówku bliskiej osoby, istotne są terminy

Wszystkich Świętych jest już dzisiaj. Warto zatem odwiedzając swoich bliskich na cmentarzu, przemyśleć kwestię prawną ich grobów. Wszak może być tak, że z biegiem lat pojawiły się kwestie, które należy wyjaśnić.

Wszystkich Świętych. Kwestie prawne grobów

Wszystkich Świętych właśnie mija, może zatem warto zastanowić się nad kwestiami prawnymi grobów bliskich. Przez lata niektóre z nich mogły bowiem ulec zmianie. Prawo do grobu nie ma ustawowej definicji i jest odpłatne. By je uzyskać należy zawrzeć umowę z zarządcą cmentarza. Podstawą do jej zawarcia są ogólne przepisy kodeksu i ustawy o cmentarzach oraz chowaniu zmarłych. Radca prawny Michał Podolec wyjaśnia tę kwestię:

“Dopóki dany grób jest pusty, dopóty prawo do niego jest prawem czysto majątkowym i dysponowanie przysługuje jedynie fundatorowi. Z chwilą pierwszego pochówku to się diametralnie zmienia. Prawo do grobu nabiera także charakteru osobistego. Oznacza to m.in., że bliscy mają prawo odwiedzać grób i kultywować pamięć zmarłego”, czytamy w “Rzeczpospolitej”.

Kwaterę na cmenatrzu tanio sprzedam

Nieraz można napotkać w internecie ogłoszenia osób prywatnych, chcących sprzedać kwatery na cmentarzu. Czy jest to legalne? Wątpliwości rozwiewa Michał Podolec, który tłumaczy, że "dopóki prawo to ma charakter wyłącznie majątkowy, tj. gdy w grobie nie spoczywają zwłoki, dopóty istnieje możliwość scedowania tego prawa. Oczywiście za zgodą zarządu cmentarza. Dużo jednak zależy od treści umowy zawartej przez fundatora z zarządcą cmentarza i od obowiązującego na nim regulaminu. Z chwilą jednak pierwszego pochówku prawo do grobu co do zasady staje się niezbywalne. Co nie wyklucza możliwości pochowania w grobie osoby trzeciej – za zgodą wszystkich uprawnionych” - uważa mecenas.

Od czego zależy cena grobu? Stawki opłat na cmentarzach komunalnych są ustalane przez rady gminy lub miasta. W przypadku cmentarzy kościelnych natomiast decyduje o tym dana parafia.

Fiat 126p był dumą FSO. Teraz doczeka się swojego następcy, pracują nad nim polscy projektanciFiat 126p był dumą FSO. Teraz doczeka się swojego następcy, pracują nad nim polscy projektanciCzytaj dalej

Terminy praw do grobów

Terminowość prawa do grobu ma związek z tym, czy grób jest ziemny czy murowany. W przypadku grobu ziemnego, prawo do niego nabywa się na dwadzieścia lat. Oznacza to, że gdy upłynie ten czas, grób może zostać ponownie użyty, chyba że ktoś wniesie zastrzeżenie i określoną opłatę - wtedy prawo do grobu zostaje przedłużone o kolejne 20 lat. Terminy zależą tak naprawdę od zarządcy cmentarza, mogą być bowiem dłuższe niż 20 lat, jeśli tak zostanie ustalone.

Według obecnego prawa w obowiązku zarządcy cmentarza nie leżą poszukiwania dysponenta lub osób odpowiedzialnych za grób, najlepiej więc samemu pamiętać o wniesieniu zastrzeżenia i opłaty, żeby nie stracić prawa do grobu. Jeśli nie zostanie to uczynione, zarząd cmentarza ma pełne prawo do pochowania w grobowcu ziemnym innych zwłok. Nie obowiązuje wówczas zasada ekshumacji resztek zwłok, które pozostały w grobie. Bliscy osoby, która spoczywała w danym grobowcu nadal jednak mają prawo do jej kultu, mogą nawet starać się o przywrócenie tabliczki z informacjami o zmarłym.

Minister o wyższym wieku emerytalnym. Jest pomysł na przedłużenie pracyMinister o wyższym wieku emerytalnym. Jest pomysł na przedłużenie pracyCzytaj dalej

Inaczej sprawa wygląda, jeśli chodzi o groby murowane, z założenia przeznaczone do pochówku nawet kilku osób. “Nie mają do nich zastosowania ograniczenia dotyczące ponownego użycia grobu, a zatem członkowie rodziny uprawnieni do tego grobu nie tylko nie muszą po upływie 20 lat przedłużać tego prawa, ale także uiszczać ponownej opłaty. W tym wypadku zarządowi cmentarza nie przysługuje prawo dysponowania wolnymi miejscami w grobie murowanym ani przed, ani po upływie 20 lat od pochowania, ani do pobierania kolejnej opłaty. Mówi o tym m.in. wyrok Sądu Najwyższego Izby Cywilnej z 3 grudnia 2010 r. (sygn. I CSK 66/10)”, wyjaśnia radca prawny.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Spiesz się ze spłacaniem długów. Nowe prawo doprowadzi cię do ruiny
  2. Wiemy, skąd wzięły się pieniądze na trzynastą emeryturę. Wielu Polakom się to nie spodoba
  3. Nawet 200 tys. Polaków trafi na bruk. Ty także możesz zostać bez pracy
  4. ZUS masowo zabiera zasiłki. Matki pozostają bez środków do życia
  5. Ojciec piątki dzieci pokłócił się z żoną. Zrobił test DNA, szybko go pożałował
  6. Fatalne informacje dla kierowców. Już niedługo paliwo absurdalnie zdrożeje, nadchodzi ciężki czas dla zmotoryzowanych

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News