Wrocław bierze się za smog. Do 2024 roku zlikwidują wszystkie stare piece
Photo via Good Free Photos
Autor Stanisław Węgrowski - 17 Listopada 2019

Wrocław ma już dosyć smogu. Miasto przeznaczy olbrzymie ilości pieniędzy na polepszenie jakości powietrza

Wrocław zamierza przeznaczyć 330 mln zł na walkę ze smogiem do 2024 roku. Miasto chce wyeliminować stare piece. Mieszkańcy otrzymają w sumie 20 tys. zł na wymianę pieców i okien. Oprócz tego będą mogli ubiegać się o zwolnienie z czynszów i dopłaty do rachunków.

Wrocław walczy ze smogiem

Wrocław chce przeznaczyć 330 mln zł na walkę ze smogiem. W przesłanym PAP komunikacie prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zadeklarował, że do 2024 roku mają zostać zlikwidowane wszystkie stare piece.

W 2018 roku Wrocław podpisał umowę z Politechniką Wrocławską na kompleksowe badania sposobu ogrzewania mieszkań. Dzięki badaniom miasto mogło oszacować skalę używania starych nieekologicznych pieców. Dane z raportu wskazują, że 60 proc. niskiej emisji generują lokale prywatne.

„Po 10 miesiącach badań znana jest już dokładna liczba lokali, w jakich należy usunąć piece" - poinformował cytowany przez forsal.pl prezydent Wrocławia. Sutryk podał, że takich lokali jest ok 20 tysięcy. Jak wyjaśnia, liczba ta obejmuje lokale, które znajdują się w budynkach całkowicie miejskich, te w zasobie mieszanym, czyli budynkach, w których część mieszkań jest prywatna, a część gminna, oraz domy jednorodzinne.

Oddadzą 100 procent

Prezydent powiedział, że badania przeprowadzone przez Politechnikę Wrocławską pozwoliły na opracowanie nowych działań na rzecz walki ze smogiem. Wrocław wprowadza modyfikacje do programu Kawka Plus. Dotychczas mieszkańcy mogli ubiegać się o dofinansowanie 70 proc. kosztów na wymianę pieca. Teraz program przewiduje pokrycie stu procent poniesionych wydatków.

„Z doświadczeń poprzednich lat wiemy, że dla części mieszkańców wyłożenie 30 proc. wkładu własnego było barierą. Od stycznia chcemy dotować 100 proc. ponoszonych kosztów, jednocześnie podnosząc kwotę dofinansowania. Zamiast dotychczasowego limitu 12 tys. zł, dopłacimy nawet 15 tys. (do wymiany pieców - PAP)" - wyjaśnił cytowany przez forsal.pl wiceprezydent Wrocławia Adam Zawada, który nadzoruje Departament Zrównoważonego Rozwoju we wrocławskim magistracie. Dofinansowanie na tę kwotę będzie można dostać tylko do końca 2021 roku. Później dopłata będzie zmniejszana - w 2024 roku ma wynosić 8 tys. zł.

Wrocław chce wprowadzić także program Termo Kawka, który ma wejdzie w życie w przyszłym roku i ma obowiązywać w latach 2020-2024 - podaje forsal.pl. Z programu będą mogli skorzystać mieszkańcy, którzy wcześniej, korzystają z programu Kawka lub pomocy rządu dokonali już wymiany pieców albo mają plan to zrobić. Takie osoby będą mogły liczyć na dofinansowanie wymiany okien na kwotę do 5 tys. zł.

Zwolnienia z czynszu i ulgi

Wrocław proponuje też zwolnienia i ulgi z czynszów dla osób, które samodzielnie zajmują się likwidacją pieców w lokalach komunalnych - podaje forsal.pl. Najemcy takich lokali mogą otrzymać stuprocentowe zwolnienie z opłat czynszowych do końca 2022 roku, natomiast 50 procent ulgi będzie przysługiwało do końca 2025 roku.

Oprócz tego Wrocław zamierza wprowadzić zmiany w Lokalnym Programie Osłonowym, który obowiązuje od 2018 roku. Program zakłada dopłaty do rachunków najmniej zamożnych obywateli, którzy chcą zlikwidować swój stary piec. Tacy mieszkańcy mogą otrzymać nawet 4 tys. dopłaty rocznie. Z programu mogą skorzystać też osoby, które wymienią stary piec na ogrzewanie elektryczno-nieakumulacyjne.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News