Wprost rezygnuje z wersji papierowej
Pixabay/StockSnap
Autor Maria Glinka - 26 Marca 2020

Tygodnik Wprost nie będzie już drukowany. Znamy datę ostatniego wydania

Wprost będzie dostępny dla czytelników wyłącznie w Internecie. Ostatni drukowany egzemplarz gazety trafi do odbiorców 30 marca. Przyczyna? Koronawirus.

Wprost kończy z gazetą drukowaną

Wprost już teraz mierzy się z negatywnymi skutkami koronawirusa. Wprowadzone w następstwie pandemii ograniczenia wpływają niekorzystnie na działalność spółki. Walka z patogenem ogranicza liczbę sprzedawanych czasopism, co zmniejsza sprzedaż reklam. Dotkliwy jest także brak możliwości organizowania wydarzeń zaplanowanych na długo przed nadejściem epidemii.

Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieniWatykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieniCzytaj dalej

Rezygnacja z drukowanej wersji tygodnia ma związek z zamknięciem linii przychodowej i kosztowej wynikającej ze sprzedaży powierzchni reklamowej w wydaniu drukowanym oraz sprzedaży egzemplarzowej. Właściciel Wprost – spółka PMPG Polskie Media przewiduje, że będzie to miało wpływ na wyniki jednostkowe i skonsolidowane do końca 2020 r. – podaje bankier.pl.

Coraz mniejsze przychody

Decyzja o zamknięciu wydania papierowego jest podyktowana znacznym spadkiem przychodów. Dane z 2019 r. pokazują, że obie linie wygenerowały ok. 9,3 mln zł przychodów i 8,5 mln zł kosztów.

Oprócz papieru i makaronu są najbardziej pożądanym towarem. Sklepy wprowadzają specjalne limityOprócz papieru i makaronu są najbardziej pożądanym towarem. Sklepy wprowadzają specjalne limityCzytaj dalej

O takich kwotach Wprost może na razie zapomnieć. Tym bardziej, że zarządcy przewidują jeszcze większe straty w związku z odwołaniem wydarzeń po patronatem marki. W ubiegłym roku Wprost zyskał na tym ok. 3,4 mln zł.

DZISIAJ GRZEJE:
1. PGE stanowczo zabiera głos w sprawie dostępności prądu w domach i ostrzega klientów
2. WHO przekazało nowe ustalenia. “Kwarantanna to za mało”, jest ważniejsza kwestia

Rozszerzenie działalności w Internecie

Wobec rezygnacji z wersji drukowanej powstały plany nowych projektów związanych z wydawnictwem internetowym. Przyczyniłoby się to do zwiększenia przychodów ze sprzedaży powierzchni reklamowej w Internecie, co podratowałoby sytuację finansowej spółki.

W tych trudnych czasach pandemii Wprost rozważa także uruchomienie nowych linii przychodowych związanych z czytelnictwem internetowym. Na ten moment cena prenumeraty krajowej, która obejmuje wersję drukowaną oraz dostęp do e-wydania w aplikacji mobilnej na pół roku wynosi 139 zł.

Z kolei prenumerata elektroniczna, która od 31 marca będzie głównym źródłem przychodów Wprost, kosztuje w skali 6 miesięcy 58 zł. Istnieje także możliwość wykupienia jednego egzemplarza w formie PDF za 4,50 zł.

Wprost to polski tygodnik społeczno-polityczny, o orientacji centrowo-prawicowej, wydawany od 1982 r. W 2012 r. była to najczęściej cytowana gazeta w kraju. Jednak w ostatnim czasie spółka odnotowuje spadki w sprzedaży. Średnia sprzedaż Wprost w styczniu 2020 r. wyniosła 13 429 egzemplarzy i była o 14,58 proc. niższa niż rok wcześniej – podaje ZDKP. O znacznym spadku świadczy fakt, że jeszcze w styczniu 2018 r. średnia sprzedaż ogółem kształtowała się na poziomie 17,4 tys. egzemplarzy, a w styczniu 2017 r. - ponad 21 tys.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tłok w komunikacji miejskiej, ludziom puszczają nerwy. "Gdzie jest szacunek dla ludzi. To igranie z ogniem".
  2. Objawy zawału serca u kobiet mogą być nietypowe. Nie wolno ich lekceważyć
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Największy skok zakażeń w Rosji. Smutna granica bardzo blisko
Ty siedzisz w domu, a złodzieje grasują. Samochody które najłatwiej ukraść, na liście może być też twójTy siedzisz w domu, a złodzieje grasują. Samochody które najłatwiej ukraść, na liście może być też twójCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News