By Ready to ravee - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=75834872
By Ready to ravee - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=75834872
Autor Stanisław Węgrowski - 31 Marca 2020

To już pewne. Wojsko wyjdzie na polskie ulice, ciebie też może zatrzymać

Wojsko będzie wspólnie patrolować ulice razem z funkcjonariuszami policji. W patrolach będą uczestniczyć głównie żandarmi - poinformował we wtorek PAP minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Wojsko wyjdzie na ulice

Wojsko Polskie zostanie wykorzystane w walce z epidemią koronawirusa. Żołnierze mają pomóc funkcjonariuszom policji w patrolowaniu ulic. O decyzji poinformował we wtorek PAP szef MON Mariusz Błaszczak.

- Tak jak zostało to przedstawione na konferencji prasowej premiera, Wojsko Polskie będzie wspólnie z policją patrolować ulice - powiedział cytowany przez portal bankier.pl minister Mariusz Błaszczak.

Pilne wiadomości z Rosji. Władimir Putin miał kontakt z zakażonymPilne wiadomości z Rosji. Władimir Putin miał kontakt z zakażonymCzytaj dalej

Wojsko będzie kontrolować

Szef MON wytłumaczył, że patrole będą składać się z jednego policjanta i jednego żołnierza, głównie z Żandarmerii Wojskowej. I przypomniał, że taki model był do tej pory stosowany np. w trakcie świąt i wzmożonego ruchu.

Szumowski ujawnia możliwości służby zdrowia. Przekroczenie wskazanej liczby załamie systemSzumowski ujawnia możliwości służby zdrowia. Przekroczenie wskazanej liczby załamie systemCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Kaufland przechytrzył konkurencję. Takiego rozwiązania w dobie epidemii nikt się nie spodziewał

Szef resortu obrony zaznaczył, że do tej pory wojsko pomagało głównie Straży Granicznej, a żandarmeria i Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) sprawdzały przestrzeganie kwarantanny. Żołnierze WOT pomagają również osobom starszym, np. dostarczając żywność i inne rzeczy niezbędne do przeżycia.

Premier: prosiłem, aby wojsko było w gotowości

Niedawno premier Mateusz Morawiecki zostały zapytany o to, które służby zostaną oddelegowane do kontroli przestrzegania nowych ograniczeń i czy będzie to wojsko. Premier odparł, że "przede wszystkim policja, która będzie poświęcała więcej czasu na to, żeby weryfikować, czy poruszamy się zgodnie z zaleceniami, czy dystans jest utrzymywany, czy osoby, które idą w parze, są rzeczywiście z jednej rodziny".

- Do sprawdzania wywiązywania się z nowych ograniczeń zostanie oddelegowana policja, która będzie poświęcać więcej czasu, by weryfikować, czy poruszamy się zgodnie z zaleceniami; poprosiłem szefa MON Mariusza Błaszczaka, aby wojsko było bardziej w gotowości - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki, cytowany przez bankier.pl.

Będzie stan nadzwyczajny?

Szef rządu został także zapytany o to, czy rząd rozważa wprowadzenie stanu nadzwyczajnego. "Na obecnym etapie walki z koronawirusem mamy wszelkie niezbędne instrumenty, narzędzia legislacyjne, regulacyjne, które są potrzebne. Zresztą stało się tak dzięki ustawie wdrożonej w 2008 roku i my działamy na podstawie tej ustawy, jak widać minister zdrowia, ale też Rada Ministrów ma wszystkie potrzebne prerogatywy do tego, żeby działać obecnym w stanie zagrożenia epidemicznego" - stwierdził premier.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Urządzili imprezę w czasie kwarantanny. Interweniowała policja, ludzie bili brawo
  2. Koronawirus zabija też młodych. W Belgii zmarła 12-latka
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Pilne zmiany na największym lotnisku w Polsce. Weszły w życie nowe, surowe przepisy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News