Wosjko rozda prezety
LUKASZ GAGULSKI/East News
Autor Wiktoria Pękalak - 26 Grudnia 2020

Wojsko bawi się w Świętego Mikołaja. Rozdadzą pojazdy, konie, a nawet broń

Wojsko rozda nieużywane już wyposażenie. W tegorocznej ofercie znajdziemy karabiny i ich przekroje, wierzchowce, a nawet dwa samoloty szkolne Iskra. Znajdzie się także coś dla umuzykalnionych: flety, puzony i inne instrumenty muzyczne. Kto może liczyć na taki prezent?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Komu wojsko rozda prezenty,
  • Co znajduje się w ofercie wojska,
  • Jak zdobyć sprzęt

Wojsko rozdaje niewykorzystywane mienie

Od początku 2020 roku ogłoszono już siedem naborów na bezpłatne przekazanie mienia. Pięć z nich się już zakończyło i niewykorzystywane mienie trafiło w ręce nowych właścicieli.

Wśród prezentów od wojska znalazły się m.in.: pojazdy, łodzie, konie wierzchowe, kuchnie polowe, elementy umundurowania, noże spadochronowe i bagnety ćwiczebne, a także instrumenty muzyczne, informuje Biuro do spraw Programu Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej, które zajmuje się także rozpatrywaniem wniosków.

Wojsko przekazało aż 600 jednostek sprzętu, które trafiły do 30 podmiotów. Łączna wartość przekazanego mienia wynosi ponad420 tys. zł.

Wśród przekazanego sprzętu znalazły się: zasobniki desantowca, bagnety ćwiczebne, noże spadochronowe, przyczepy, silniki zaburtowe do łodzi, mundury, motopompy, kuchnie polowe, mikrobus marki Fiat i dostawczy Żuk. Nowych właścicieli znalazły także konie wierzchowe oraz samolot treningowo-szkolny TS-11 Iskra, z którego wojsko korzystało ponad 50 lat.

10 000 zł nagrody za ujęcie sprawcy wyjątkowo podłej dewastacji. Lepiej wstań od stołu i go poszukaj10 000 zł nagrody za ujęcie sprawcy wyjątkowo podłej dewastacji. Lepiej wstań od stołu i go poszukajCzytaj dalej

Kto może liczyć na prezenty od wojska?

Wojsko przekazuje sprzęt muzeom, szkołom, samorządom i stowarzyszeniom zainteresowanym obronnością, po wysłaniu przez nich odpowiednich wniosków.

Przekazany sprzęt jest całkowicie bezpieczne, mimo że w ogłoszeniach zdarzało się mienie koncesjonowane. Musiało być ono wcześniej pozbawione cech bojowych.

Sprzęty mogły odbierać jedynie przez podmioty posiadające zezwolenie na działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym, przekazała PAP.

Wnioskodawcy muszą wówczas wskazać taki podmiot, a także na własny koszt pozbawić sprzęt cech bojowych.

Ten deszcz prezentów wynika z faktu, że wojsko ma możliwość przekazania "mienia Skarbu Państwa niewykorzystywanego w Siłach zbrojnych". To jedna z form wspierania partnerów społecznych przez ministra obrony.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. 10 000 zł nagrody za ujęcie sprawcy wyjątkowo podłej dewastacji
  2. Ambasador USA w Polsce złożyła rezygnację. Tłumaczy decyzję
  3. Mały sklepik znalazł sposób na godziny dla seniorów. Banalne rozwiązanie
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News