Wojna handlowa USA kontra Chiny - kto wygrywa?
whitehouse.gov.com
Autor Przemysław Terlecki - 28 Czerwca 2019

Wojna handlowa trwa. Kto wygrywa - USA czy Chiny?

Wojna handlowa między USA i Chinami trwa już od prawie roku. Żadna ze stron nie przyznaje się do tego, że na niej traci. Jak jest jednak naprawdę? Kto w tej walce jest bardziej stratny?

Wojna handlowa pomiędzy Stanami Zjednoczonymi oraz Chinami trwa. Od lipca 2018 roku oziębłe stosunki na linii Pekin - Waszyngton dały o sobie wyraźnie znać. Wpłynęły one nie tylko na wielkich graczy światowej gospodarki, jak chiński Huawei czy amerykańskie Apple, ale także na inne państwa świata. Możliwe, że w ostatni weekend czerwca nastąpi przełamanie tej niekorzystnej sytuacji. Kto jednak przez rok wojny handlowej stracił więcej mimo powszechnych zapowiedzi o nieszkodliwości konfliktu dla gospodarczych interesów obu państw?

Portal Forsal.pl wyszczególnił 8 kolejnych płaszczyzn wojny handlowej, w której przewagę ma jedna lub druga strona. Jak wynika z informacji przekazanych przez portal, w kwestii najcenniejszych firm technologicznych wygrywa zdecydowanie Wujek Sam. Na 10 najcenniejszych firm świata, aż 7 pochodzi ze Stanów, z czego cała pierwsza piątka to firmy amerykańskie. W zestawieniu znaleźć można na miejscach 6. i 7. Alibabę i Tencent z Chin, zaś 9. zajmuje Samsung z Korei Południowej.

Problem z 500 plus. Banki wstrzymały możliwość składania wnioskówProblem z 500 plus. Banki wstrzymały możliwość składania wnioskówCzytaj dalej

Wojna handlowa - kto jest w lepszym położeniu?

Jednak walkę na polu liczebności użytkowników sieci bezprzewodowych wygrywają Chiny. Głównie przez ogromną liczebność populacji tego kraju Pekin bije Waszyngton cztery razy lepszym wynikiem. Z kolei następny punkt dla Stanów Zjednoczonych Amerykanie zdobywają na poziomie walki wartości PKB. Jak podaje Forsal.pl, "amerykańscy konsumenci warci są o wiele więcej". PKB na obywatela USA jest siedmiokrotnie wyższe niż na mieszkańca Państwa Środka.

Kolejna batalia toczona jest na polu inwestycji w startupy, za co Forsal.pl przyznało po punkcie zarówno dla USA, jak i dla Chin. Choć większa liczba startupów jest w kraju za wielką wodą, to dynamika napływu kapitału do sektora innowacji technologicznych bardzo mocno przyspieszyła w ostatnich latach i niemal zrównała się z USA. Jeśli takie tendencje się utrzymają, najbliższe lata będą odznaczały się dominacją Chin na tej płaszczyźnie.

Następnie zwrócono uwagę na przychody firm zajmujących się układami scalonymi i półprzewodnikami, które są motorem napędowym nowych technologii. Dominacja USA w tym względzie jest wyraźna - amerykański Intel bije na głowę chińskie HiSilicon niemal dziesięciokrotnie prześcigając Chińczyków pod względem dochodu. W 2018 roku HiSilicon zarobiło 7,6 mld dolarów, a Intel ponad 70 mld dolarów.

Ile trwa rozmowa kwalifikacyjna? Przedstawiamy scenariuszeIle trwa rozmowa kwalifikacyjna? Przedstawiamy scenariuszeCzytaj dalej

5 do 4 dla USA, ale Chiny nie dają za wygraną

Jednak to Chiny rządzą pod względem infrastruktury mobilnej. Globalnym liderem we wdrożaniu najnowszej technologii 5G jest chiński Huawei. Drugie miejsce zajmuje szwedzki Ericsson, a trzecie - fińska Nokia. Ich udziały w globalnej infrastrukturze mobilnej prezentują się w następujący sposób - to kolejno 29%, 25% i 21%.

USA wygrywa jednak pod względem globalnej dystrybucji specjalistów w dziedzinie sztucznej inteligencji, jak donosi Forsal.pl. W dystrybucji tej USA zajmuje pierwsze miejsce z 13,9% udziałów. Drugie są Chiny, które zanotowały wynik na poziomie 8,9%. Co ciekawe, Pekinowi po piętach depcze wzrastająca potęga Indii, która może poszczycić się wynikiem na poziomie 8,5%.

Chińczycy znów jednak biją na głowę Amerykanów pod względem wartości dodanej przemysłu, czyli "przyrost wartości dóbr powstały w wyniku procesu produkcji", jak tłumaczy Forsal.pl. Warto dodać, że do 2009 roku USA przeważało pod tym względem nad Chinami. Obecnie jednak Chińczycy mocno uciekają pod tym względem Amerykanom i wygląda na to, że dystans pod tym względem będzie się powiększał.

Widać więc, że zestawienie wygrały Stany Zjednoczone, ale warto pamiętać o tym, że obecnie Państwo Środka bardzo dynamicznie się rozwija m.in. dzięki metalom ziem rzadkich, do których tak szerokiego dostępu, jak ma Pekin, nie ma Waszyngton. Bardzo możliwe, że gdyby wojna handlowa się przedłużyła, USA znalazłoby się w całkiem innej pozycji.

PIP apeluje do pracodawców: Skróćcie czas pracy na upałyPIP apeluje do pracodawców: Skróćcie czas pracy na upałyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  2. Clinton wychwala Polaków i mówi o ich przywódczych umiejętnościach
  3. Biedronka i Lidl będą miały nowego konkurenta w Polsce
  4. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągniecie
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News