Włamanie w Polsce? Wydawało się, że złota era włamywaczy przypadła na lata 90. Ale teraz włamań i kradzieży jest jeszcze więcej
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 10 Stycznia 2020

Włamań coraz więcej. Złodziei nie kuszą już auta, ale inne dobra

Włamanie do mieszkań i domów to coraz częstsza praktyka przestępców w Polsce. W 2019 roku kradzieży i włamań było więcej. Najczęstszymi łupami były gotówka, biżuteria, zegarki i smartfony - informuje “Rzeczpospolita”.

Coraz więcej przestępstw w Polsce

Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, w 2019 roku stwierdzono o 3,5 tys. więcej kradzieży i o 2,2 tys. więcej włamań niż w 2018 roku - informuje “Rzeczpospolita”. Z danych KGP wynika, że policja zanotowała 477 tys. przestępstw kryminalnych w całym 2019 roku. To wynik wyższy o 30 tys. w porównaniu do 2018 roku - zwraca uwagę “Rz”.

Blisko połowa z nich (236 tys.) to pospolite przestępstwa, które najbardziej dają się we znaki społeczeństwu. Mniej za to było bójek i rozbojów, jednak częstsze były czyny przeciwko mieniu.

Dziennik podaje, że najwięcej przestępstw policja odnotowała w najbardziej zaludnionych regionach: na Śląsku, Dolnym Śląsku, w Warszawie i okolicach, a także w Wielkopolsce.

Od marca nowy próg dochodowy może znacznie zmniejszyć 500 plus. Zmiany w świadczeniuOd marca nowy próg dochodowy może znacznie zmniejszyć 500 plus. Zmiany w świadczeniuCzytaj dalej

W stolicy kradną na potęgę

Najbardziej zagrożeni kradzieżą mogą się czuć mieszkańcy Warszawy i okolic - w zeszłym roku doszło tam do 18,8 tys. kradzieży, co jest wynikiem o 1,3 tys. większym niż w 2018 roku. Natomiast najwięcej spraw o włamanie zanotowano na Dolnym Śląsku, około 10 tys., ale co ciekawe doszło tu spadku o 190 - podaje “Rz”.

- Polacy wrócili do przechowywania gotówki w domach. I to właśnie pieniądze, obok biżuterii czy markowych zegarków, najczęściej padają łupem złodziei - zwraca uwagę insp. Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji, w rozmowie z “Rz”.

Zdaniem śledczych, włamanie ma na celu przede wszystkim kradzież pieniędzy i małych przedmiotów o dużej wartości. - Dziś nikt nie kradnie telewizorów, które trudno wynieść z domu w niezauważenie - mówi insp. Andrzej Borowiak.

Nie każdy otrzyma rentę po zmarłym małżonku. Sądy odmawiają jej Nie każdy otrzyma rentę po zmarłym małżonku. Sądy odmawiają jej "nieprawdziwym" żonomCzytaj dalej

Mniej kradzieży samochodów

Za to w 2019 roku złodzieje rzadziej kradli samochody. “W całym kraju skradziono ich 8856, to o 212 mniej. Chociaż najwięcej ginie ich w stolicy i okolicach (w minionym roku 3 tys., czyli o 374 więcej), to i tak jest to niewiele w porównaniu w sytuacją np. z lat 90., kiedy kilkaset kradziono jednej nocy” - pisze “Rz”.

Dlaczego rośnie liczba kradzieży i włamań? Według śledczych to pokłosie wzrostu zamożności Polaków. I nie tylko osoby prywatne coraz częściej przechowują gotówkę w domach. Sporo jest firm, często mniejszych, które nie przewożą utargu do banku, tylko zostawiają w siedzibie. A złodzieje tylko czekają na takie okazje.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Biedronka, Lidl i Auchan może czekać kryzys. Będzie jeszcze gorzej
  2. Napój oczyszczający tętnice. Wystarczy pić dwa razy dziennie
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  5. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  6. W ostatniej chwili zmieniono zasady, emeryci nie mieli o nich pojęcia. Chodzi o dodatkowe 500 złotych do emerytury

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News