Wkład własny w kredycie hipotecznym może wynieść nawet 40 proc.
Wikipedia/Przemysław Jahr
Autor Maria Glinka - 16 Kwietnia 2020

Wkład własny nie do przeskoczenia. O 10% udziału na kredyt hipoteczny możesz zapomnieć

Wkład własny wymagany w kredytach hipotecznych został podniesiony przez cztery banki. Rekordzistą jest BOŚ, który domaga się aż 40. proc. udziału, co może stanowić wyzwanie dla klientów, którzy nie mają zbyt wielu oszczędności.

Wkład własny poszybował w górę

Wkład własny to jeden z wymogów, na podniesienie którego zdecydowały się banki tuż po nadejściu koronawirusa do Polski.

Na ten moment u czterech banków potwierdzono doniesienia o wzroście minimalnego procentowego udziału klienta w łącznej kwocie kredytu hipotetycznego. PKO Bank Polski i Pekao Bank Hipoteczny podniosły wkład z 10 proc. do 20 proc, a ING Bank Śląski z 20 proc. do 30 proc.

Z własnej kieszeni najwięcej musimy dołożyć jeżeli wybierzemy kredyt w BOŚ, który wymaga aż 40 proc. wkładu.

Ulga nawet na 1520 zł przy rozliczaniu PIT-a. Niemal na pewno możesz z niej skorzystaćUlga nawet na 1520 zł przy rozliczaniu PIT-a. Niemal na pewno możesz z niej skorzystaćCzytaj dalej

Dlaczego banki wymagają więcej?

Zdaniem ekspertki ds. finansów Anny Małek banki zdecydowały się na taki ruch, aby zminimalizować ryzyko kredytowe i uzupełnić strategię podnoszenia swoich marży – podaje money.pl.

Małek tłumaczy, że im niższy jest udział banku w zakupie czy budowie nieruchomości, tym mniejszym ryzykiem obarczona jest cała procedura.

Bartosz Turek z HRE Investments zwraca uwagę, że w tych bankach, które proponują najwyższy wkład własny „RRSO jest przyzwoite”. Przy tym Bank Ochrony Środowiska pochwalił się preferencyjnym kredytem, ale pod jednym warunkiem – budynek, na który zaciąga się pożyczkę, ma mieć ponadstandardową charakterystykę energetyczną lub jeden z elementów instalacji OZE (pomy ciepła, panele słoneczne itp.).

Podniesienie odsetka wkładu własnego ułatwia bankom również weryfikację klientów. Logika wskazuje bowiem, że ten, komu udało się zaoszczędzić kilkadziesiąt tysięcy, może okazać się terminowym kredytobiorcą.

Onet: Wojewoda zmusił medyków do walki z koronawirusem. Po odmowie dostali mandaty na 5 tys. złOnet: Wojewoda zmusił medyków do walki z koronawirusem. Po odmowie dostali mandaty na 5 tys. złCzytaj dalej

Banki w czasie pandemii

HRE Investments przypomina, że banki muszą liczyć się z wahaniami w gospodarce i zmianami na rynku pracy, które wywołała pandemia. Na ten moment wszyscy klienci o stabilnej sytuacji finansowej i zawodowej mogą w dalszym ciągu polegać na bankach.

Z analiz firmy wynika, że trzyosobowa rodzina, w której oboje z rodziców mają pensję w wysokości średniej krajowej, może pozwolić sobie na pożyczkę ok. 687 tys. zł w ramach 30-letniego kredytu na mieszkanie. Ta kwota jest o 16 tys. zł wyższa niż przed miesiącem i o 89 tys. zł niż przed rokiem.

Analitycy twierdzą, że wzrost zdolności kredytowej to zasługa Rady Polityki Pieniężnej, która obniżyła poziom stóp procentowych, co ma niebagatelny wpływ na spadek oprocentowania kredytów.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Wielki strajk, wycie syren i awantura na Nowogrodzkiej. Służby używają gazu

Rząd po cichu zbiera dane o Polakach na kwarantannie. Lokalizację udostępnia przynajmniej jeden operatorRząd po cichu zbiera dane o Polakach na kwarantannie. Lokalizację udostępnia przynajmniej jeden operatorCzytaj dalej

Polacy zrezygnują z kupna mieszkań?

Na ten moment niemożliwe jest oszacowanie, ile osób będzie musiało odłożyć zakup mieszkania na inny czas. Tym bardziej, że nie doszło do drastycznego spadku popytu.

„Na razie z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że w tygodniu od 30 marca do 5 kwietnia liczba zapytań o kredyty wzrosła o ponad 17 proc. w porównaniu z poprzednim tygodniem. Zainteresowani więc wracają do realizacji swoich planów, ale reakcje banków na te wnioski będziemy znali dopiero za kilka tygodni” – tłumaczy Małek.

Aktualna sytuacja zdecydowanie sprzyja inwestycyjnemu modelowi zakupu mieszkań. Około 2/3 lokali na polskim rynku jest kupowanych bez kredytu i często za gotówkę. Dlatego też podwyższenie wkładu własnego nie wpłynie na ich decyzję o zakupie mieszkanie. Ten ruch uderzy jednak w tych obywateli, którzy nie mają zbyt dużo oszczędności.

Nawet 70 zgonów w Polsce jednego dnia. Eksperci: Szczyt pandemii jeszcze w tym miesiącuNawet 70 zgonów w Polsce jednego dnia. Eksperci: Szczyt pandemii jeszcze w tym miesiącuCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kto nie musi zasłaniać ust? Jest najnowszy rządowy dokument, wszystko wyjaśnia
  2. Przez lata odczuwała ból w klatce piersiowej. Kiedy lekarze zobaczyli prześwietlenie nie wierzyli własnym oczom
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Wojciech Cejrowski podał swój dokładny plan na pokonanie koronawirusa. Ostre słowa wobec rządu
Biedronka zachęca do nocnych zakupów. Sieć kusi promocjami po 22:00Biedronka zachęca do nocnych zakupów. Sieć kusi promocjami po 22:00Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News