fot: Arkadiusz Ziolek/ East News Warszawa, Goclaw 05.06.2017. n/z Budowa nowych blokow mieszkalnych.
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Stanisław Węgrowski - 5 Maja 2020

Wkład własny zniszczy twoje marzenia o własnym mieszkaniu. Banki mocno śrubują warunki

Wkład własny musi być większy w czasach epidemii koronawirusa. Banki zabezpieczają się, podnosząc wymagania, jakie trzeba spełnić, aby dostać kredyt hipoteczny. Klienci, którzy nie odłożonych środków na większy wkład własny muszą pożegnać się z marzeniami o własnym mieszkaniu. Przynajmniej na kilka miesięcy - informuje “Gazeta Wyborcza”.

Wkład własny w górę. Banki stawiają zaporowe warunki

Kryzys odbija się także na sektorze bankowym. Jeszcze w marcu kredyty hipoteczne były jedynymi chętnie udzielanymi przez banki - przyznano ich o 4,1 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Choć danych za kwiecień jeszcze nie ma, to niemal na pewno dojdzie do dużego spadku. Banki podniosły swoje wymagania. Wzrasta kwota, jaką trzeba zapłacić w ramach wkładu własnego.

Dziennik zwraca uwagę, że PKO BP już w kwietniu odstąpił od transakcji, gdzie wkład własny także podlega kredytowaniu. - Minimalny, obligatoryjny wkład własny zostaje w związku z tym podwyższony z 10 do 20 proc. - powiedziała “GW” Iwona Radomska z PKO BP.

Emeryci ze sporym powodem do radości. ZUS ich dzisiaj zaskoczyEmeryci ze sporym powodem do radości. ZUS ich dzisiaj zaskoczyCzytaj dalej

Wkład własny nawet 40 procent

A wspomniane 20 procent to także wymagany wkład własny w innych bankach. Obowiązuje w mBanku, natomiast ING Bank Śląski podniósł wkład własny z 20 do 30 procent. Kolejne banki decydują się na ten krok albo go rozważają.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. TVP potraktowało Dudę bardziej wyjątkowo niż zwykle. Sytuacja, jakiej jeszcze nie było

- Kryteria zostały bardzo zaostrzone. Nawet jeśli takiego wymogu nie ma w procedurach, czasem absolutne minimum wkładu własnego to 40 proc. - zdradza Paweł Sołtys, ekspert finansowy z kancelarii Nestor, w rozmowie z “GW”.

Bez wkładu własnego można zapomnieć o mieszkaniu

Specjalista zwraca uwagę, że w jeszcze gorszej sytuacji znaleźli się ubiegający o kredyt hipoteczny przedsiębiorcy. - Jeden ze znanych banków automatycznie odrzuca wnioski wszystkich przedsiębiorców - mówi gazecie Sołtys.

Niestety rosną także marże, na czym tracą klienci. Rozmówcy “GW” wskazują na podwyżki z 0,3 do 0,5 proc., co winduje ceny kredytów. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym roku liczba przyznanych kredytów obniży się proporcjonalnie do spadku, jaki nastąpił po kryzysie w 2008 roku.

Są już polskie truskawki. Cena jest powalającaSą już polskie truskawki. Cena jest powalającaCzytaj dalej

Więcej w “Gazecie Wyborczej”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tragedia nad Wisłą. Spacerowicz zauważył w wodzie ciało. Policja przyjechała natychmiast
  2. Żłobki i przedszkola otwarte. Polakom nadal należy się dodatkowy zasiłek opiekuńczy?
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Okropna tragedia, 8 osób nie żyje. Ludzie uciekali i mdleli na ulicy za granicą
Nie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećNie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News