fot. wikimedia.org/The White House
Autor Kasper Starużyk - 6 Czerwca 2019

Rzecznik prezydenta zapewnia: Amerykanie robią wszystko, by znieść wizy

Wizy do USA to jeden z największych problemów w kontaktach Warszawy z Waszyngtonem. Polska jest bowiem jednym z 5 krajów Unii Europejskiej, które mają utrudniony wjazd na teren Stanów Zjednoczonych. Możliwe jednak, że najbliższy czas przyniesie długo oczekiwany przełom. Przekonywał o tym rzecznik prezydenta.

Wizy do USA wciąż pozostają trudnym tematem w relacjach Polski z Ameryką. O ile potrafimy działać wspólnie na różnych polach, o tyle sprawa wiz jest tym, co mocno nas różni. Jak jednak przekonywał w czwartek na antenie TVP Info rzecznik prezydenta, Błażej Spychalski, zniesienie wiz już niebawem. Ten poinformował bowiem, że "Amerykanie robią wszystko, by wizy zostały zniesione", a ambasadorka USA w Polsce, Georgette Mosbacher, ma "wykonywać olbrzymią pracę, żeby doprowadzić do zniesienia wiz". 

To wszystko idzie w dobrym kierunku. Oczywiście tego się nie da zrobić, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, że dzisiaj są wizy, jutro ich nie ma. To jest proces, który trwa, ale jestem przekonany, że w niedługim czasie te wizy zostaną zniesione. Dzisiaj Amerykanie robią wszystko, żeby wizy dla Polski zostały zniesione - mówił Spychalski w TVP Info.

Ile zarabia Kaczyński? Ujawniono oświadczenie majątkowe prezesa PiSIle zarabia Kaczyński? Ujawniono oświadczenie majątkowe prezesa PiSCzytaj dalej

W walkę o zniesienie wiz zaangażowała się Unia

O zniesienie wiz dla Polski, ale i dla pozostałych 4 krajów wspólnoty, walczy Unia Europejska. W grudniu ubiegłego roku Komisja Europejska podjęła kroki w celu wywarcia wpływu na Waszyngton, by ten w końcu zastosował wzajemność wizową. Stany Zjednoczone są bowiem ostatnim z krajów, który utrzymuje w działaniu wizy dla obywateli Unii Europejskiej. Przedostatnim, jak podaje TVN24, była Kanada, która w grudniu 2017 roku zniosła wizy dla Rumunii i Bułgarii.

W sprawę zniesienia wiz szczególnie zaangażowany jest Dimitris Awramopulos, który piasuje stanowisko komisarza do spraw migracji, spraw wewnętrznych i obywatelstwa. Jak przekonywał w grudniu 2018 roku, wzajemność, która oczekiwana jest teraz tylko od USA, to kluczowa zasada w polityce wizowej Unii Europejskiej.

Wzajemność jest kluczową zasadą w naszej polityce wizowej. Jestem przekonany, że w końcu obywatele Rumunii, Bułgarii, Polski, Cypru i Chorwacji również będą mogli podróżować do USA bez wizy - podkreślił Awramopulos.

Zalewska ogłosiła, że reforma edukacji jest zamknięta, a za problemy odpowiada ktoś innyZalewska ogłosiła, że reforma edukacji jest zamknięta, a za problemy odpowiada ktoś innyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

1. Zalewska: Reforma edukacji jest zakończona. To ktoś inny jest winny
2. Zelmer będzie wycofany z rynku
3. Biedronka i Lidl będą miały nowego konkurenta w Polsce
4. Kwaśniewski ostro o obecnym prezydencie

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News