Mosbacher o wyborach w Stanach Zjednoczonych: Wizy nie zostaną przywrócone, nawet jeśli wygra Biden
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Autor Wiktoria Pękalak - 6 Listopada 2020

Mosbacher o możliwym zwycięstwie Bidena w wyborach. Padły ważne słowa o wizach do USA

Wizy do Stanów Zjednoczonych zdaniem Georgette Mosbacher nie zostaną przywrócone, jeśli w wyborach zwycięży Joe Biden. Co zdaniem ambasador w stosunkach polsko-amerykańskich zmieni wygrana demokraty?

Wiz do USA nie będzie

Georgette Mosbacher, ambasador USA udzieliła wywiadu dla Rzeczpospolitej, w którym stwierdziła, że nie spodziewa się zbyt wielu zmian w stosunkach polsko-amerykańskich.

- Demokraci i republikanie z całą pewnością zgadzają się co do tego, że zagrożenie stanowi zarówno Rosja, jak i Chiny. Biorąc pod uwagę położenie Polski na wschodniej flance NATO, dla obu tych partii jest więc rzeczą kluczową dalsze umacnianie naszej współpracy wojskowej. To się nie zmieni, bo i te zagrożenia nie znikną - stwierdziła ambasador.

- Granice Polski są czerwoną linią, której ani Rosja, ani Chiny przekroczyć nie mogą. Polska jest bramą do zachodniej Europy! Podobne ponadpartyjne porozumienie istnieje odnośnie do 5G w Polsce czy współpracy z Polską w rozwoju energetyki jądrowej - wyznała Mosbacher. Jej zdaniem, zarówno jedna, jak i druga partia wiedzą, jak ważna dla ochrony środowiska jest budowa elektrowni jądrowych.

Mosbacher zdradziła też, że nie sądzi, by powróciły wizy do Stanów Zjednoczonych. Według niej “to osiągnięcie tak się zakorzeniło, że trudno byłoby to [brak wiz - przyp. red.] odwrócić”. Ambasador została zapytana o różnice ideowe. Znamienne było porównanie przez Bidena Polski do Białorusi.

- Każdy nasz rząd jest świadomy znaczenia 10 milionów Polaków żyjących w USA. Wie, jak bardzo łączą nas wspólne wartości, 200 lat powiązań historycznych. Priorytety w naszych relacjach mogą się oczywiście nieco zmienić, ale to nie będą zmiany fundamentalne - stwierdziła Mosbacher odnosząc się do tego, że demokraci nie przepadają za Polakami.

Czas tylko do końca listopada, udział jest obowiązkowy. Zapominalskim grozi grzywnaCzas tylko do końca listopada, udział jest obowiązkowy. Zapominalskim grozi grzywnaCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Kierowco, wpadniesz szybciej niż myślisz. Mandatu już tak łatwo nie będzie można uniknąć
2. Jedynie do dziś możesz złożyć wniosek. Pieniądze trafią do tysięcy Polek i Polaków, trzeba się spieszyć
3. Wraca czas stania w kolejkach. W sklepach nowe limity klientów

Spadł z roweru i odnalazł skarb. Nikt nie spodziewał się takiego znaleziskaSpadł z roweru i odnalazł skarb. Nikt nie spodziewał się takiego znaleziskaCzytaj dalej

Społeczeństwo w Stanach podzielone tak jak w Polsce

Mosbacher odniosła się także do faktu, że na amerykańskie ulice wychodzą zwolennicy Trumpa i Bidena. Jej zdaniem nie wpłynie to na funkcjonowanie Stanów Zjednoczonych.

- W Stanach zawsze byliśmy podzieleni na dwie partie, które z definicji w wielu sprawach się nie zgadzają. Ale mimo to kiedy trzeba, potrafimy się zjednoczyć. Będzie tak i tym razem. Podobnie widzę zresztą sytuację i w Polsce. Ostatnie demonstracje może były czasami burzliwe, ale przecież są one dowodem, jak bardzo Polska jest demokratyczna i wolna. W wielu miejscach świata, jak choćby w Chinach, taki sposób wyrażenia opinii nie byłby możliwy. Mam pełne zaufanie do przyszłości polskiej demokracji - wyznała Mosbacher.

Mosbacher: Rozstanie z Polską będzie trudne

Jeśli w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zwycięży Biden, Mosbacher będzie musiała zakończyć swoją pracę w Polsce.

Gdyby tak się stało, złożę rezygnację 20 stycznia o 12 w południe. Takie są zasady. Ale oczywiście Joe Biden może poprosić, abym została. Tego nie wiem. Wiem natomiast, że na zawsze pozostanę związana z Polską. Kocham ten kraj, mam tu wielu przyjaciół. Moją ojczyzną jest Ameryka, ale będę tu często wracać - wyznała 73-letnia ambasador USA.

Złe wieści dla Polski. Jesteśmy liderami rankingu inflacjiZłe wieści dla Polski. Jesteśmy liderami rankingu inflacjiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dantejskie sceny w galeriach handlowych. Ludzie kłócą się o wejście do sklepów, ogromny tłum
  2. Ministerstwo Edukacji przekazało nowe wytyczne. Jak będzie wyglądać szkoła w najbliższym czasie?
  3. Praworządność w kraju, albo nici z pieniędzy. UE tworzy nowe mechanizmy w budżecie
  4. Jeden z największych banków w Polsce ostrzega klientów. Uważaj, możesz stracić pieniądze
  5. Podwyżki cen były nieuniknione. Wiemy już co najbardziej podrożało, a za co płacimy mniej
  6. Piotr Żyła wyjawił swój idealny przepis na kolację. Widać inspirację Adamem Małyszem, ale nie brakuje też parówki
  7. Przepis na tanie, łatwe i szybkie placki ziemniaczane z kapustą kiszoną. Idealne na śniadanie, obiad i kolację

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News