Wisła z najniższym poziomem od 5 lat
pixabay/jarko7
Autor Radosław Święcki - 23 Kwietnia 2020

Wisła znika w oczach. W Warszawie ją przejdziesz, ledwo mocząc kolana

Bezśnieżna zima i sucha wiosna doprowadziła do rekordowo niskich pomiarów stanu wód wielu polskich rzek. Stan wody w Wiśle spadł poniżej 60 cm, a ma być jeszcze gorzej. Sytuacji nie poprawią również spodziewane opady deszczu.

Wisła ofiarą wiosny

Wisła niknie w oczach. Sytuację do jakiej doszło na skutek ciepłej i bezśnieżnej zimy, a następnie suchej wiosny dobrze oddaje obraz rzeki w Warszawie. W stacji pomiarowej Warszawa-Bulwary poziom Wisły spadł poniżej 60 cm.

Już nie tylko 500 plus? Resort szykuje nowe dopłaty dla rodzin, projekt jeszcze w kwietniuJuż nie tylko 500 plus? Resort szykuje nowe dopłaty dla rodzin, projekt jeszcze w kwietniuCzytaj dalej

- Stan wody na tej stacji określany jest jako dolny w strefie niskiej - i obniża się z dnia na dzień. Z danych udostępnianych przez portal IMGW wynika, że w ciągu ostatniej doby spadł on aż o 4 cm, i w czwartek 23 kwietnia rano (na godzinę 8:00) wynosił 57 cm – podaje Gazeta.pl.

Jest źle, a będzie jeszcze gorzej, bowiem – jak wynika z prognoz – w piątek poziom Wisły ma spaść do 52 cm. W sobotę spodziewany jest nieznaczny wzrost do 54 cm, ale już w niedzielę poziom rzeki ma wrócić do 52 cm. Warto porównać te dane z sytuacją sprzed roku, kiedy to poziom wody w Wiśle 22 kwietnia wynosił 88 cm.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Ważne informacje dla uczniów i rodziców. Minister planuje podjęcie kluczowej decyzji

Poprawy poziomu wody nie należy się spodziewać po prognozowanych na weekend opadach deszczu w woj. mazowieckim. Hydrolog Grzegorz Walijewski wyjaśnia w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że poziom wody w Wiśle jest determinowany przede wszystkim przez sytuację meteorologiczną, która panuje w południowych województwach, a czas dopływu wody z górnej części dorzecza do Warszawy trwa od 6 do 10 dni. Także ewentualne wezbranie w stolicy obserwowane jest z kilkudniowym "opóźnieniem".

Dobra propozycja dla niektórych dłużników. Zadłużenia już ich nie pogrążąDobra propozycja dla niektórych dłużników. Zadłużenia już ich nie pogrążąCzytaj dalej

- Na południu kraju w weekend również prognozowane są opady deszczu. Te jednak będą przysłowiową „kroplą w morzu potrzeb” – mówi Walijewski.

Tak źle nie było od 5 lat

Z danych przedstawionych przez hydrologa wynika, że tak złej sytuacji nie było od pięciu lat. Najniższy poziom wody w Wiśle w Warszawie został bowiem odnotowany w ostatnich dniach sierpnia 2015 roku. Wyniósł wówczas 26 cm.

TVP potwierdza, będzie debata prezydencka. Jest już data i nazwisko prowadzącegoTVP potwierdza, będzie debata prezydencka. Jest już data i nazwisko prowadzącegoCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Trzaskowski nie przekaże danych warszawiaków na wybory. Burmistrz z dzielnicy: "najwyżej dostaną przewodnik historyczny"
  2. Adresy osób znajdujących się na kwarantannie wyciekły do internetu. Sprawą zajmie się prokuratura
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Genialna wiadomość dla polskich hotelarzy. Wakacje nie muszą być stracone
Już nie golf, a inny lider. Ogromne zaskoczenie na liście najpopularniejszych samochodów w EuropieJuż nie golf, a inny lider. Ogromne zaskoczenie na liście najpopularniejszych samochodów w EuropieCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News