wirus ASF
Pixabay/Kaz
Autor Paulina Musianek - 6 Sierpnia 2019

Wirus ASF powraca znowu, trwa masowe wybijanie świń

Wirus ASF ponownie zaatakował. Afrykański pomór świń dotyka kolejne zwierzęta w wielu regionach kraju. W tym roku wykryto w Polsce już 33 ogniska.

Wirus ASF rozprzestrzenia się po Polsce

Wirus ASF zagraża całej branży wieprzowiny w Polsce - jak twierdzi Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej. Przybywa przypadków choroby u dzików (1456 przypadków w 2019 r.) oraz ognisk u świń (33 ogniska w 2019 r.).

12 tys. świń musiało zostać wybitych

Na Warmii i Mazurach wirus afrykańskiego pomoru świń zaatakował 9435 świń w jednym gospodarstwie, a w drugim 2428 świń. Zwierzęta musiało zostać wybite. A to pewnie nie koniec strat, epidemia powoli, ale nieubłaganie przesuwa się na zachód Mazowsza, nieubłaganie zbliżając się do regionów, w których powstaje dwie trzecie polskiej wieprzowiny, czyli województw łódzkiego, kujawsko-pomorskiego oraz Wielkopolski. Już teraz znajduje się on w odległości ok. 20 km od granic województwa łódzkiego i ok. 50 km. od granic województwa kujawsko-pomorskiego.

Wysokie kary za parkowanie koło Biedronki. Klienci już powiadomili policjęWysokie kary za parkowanie koło Biedronki. Klienci już powiadomili policjęCzytaj dalej

Pomór świń gorszy niż katastrofy pogodowe

Jak zauważa RP, hodowcy świń bardziej drżą przed wirusem ASF niż przed np. katastrofami pogodowymi, ponieważ przed nim nie można się ubezpieczyć. Po wykryciu wirusa wybić trzeba całe stado, a na rekompensaty od państwa czeka się bardzo długo.

Duży problem pojawia się też w zakładach mięsnych. Gdy ich produkty podejrzane są o zarażenie wirusem ASF, muszą wycofać całą partii produktów ze wszystkich placówek handlu hurtowego i detalicznego na swój koszt, mimo tego, że aby mięso mogło trafić do przetwórstwa musi być wcześniej zbadane przez weterynarza.

Administracja państwowa przeniosła koszty związane z wycofywaniem podejrzanych produktów na przetwórców. W rezultacie często dostajemy sygnały z terenu, że producentom świń coraz trudniej jest zbyć żywiec wieprzowy. Przetwórcy obawiają się o możliwość poniesienia ewentualnych kosztów związanych z wycofaniem produktów z palcówek handlowych ze względu na podejrzenie zakażenia wirusem ASF. Ubojnie, nie chcąc ponosić tego ryzyka, w coraz większym stopniu zaopatrują się w surowiec importowany. Takie praktyki potęgują kryzys branży, dlatego należy się zastanowić, czy nie warto zmienić przepisów i objąć odszkodowaniami wycofywanie produktów wieprzowych podejrzanych o zakażenia wirusem ASF z handlu – mówi portalowi WRP Aleksander Dargiewicz, dyrektor zarządzający KZP–PTCH.

Zaś Dorota Niedziela z PO, wiceprzewodnicząca sejmowej komisji rolnictwa, podsumowuje, że w ciągu czterech lat z powodu ASF wybito 150 tys. świń. To spadek liczby trzody chlewnej o prawie 37%.

Użytkowanie wieczyste: uważajcie, bo możecie stracić tysiące złotychUżytkowanie wieczyste: uważajcie, bo możecie stracić tysiące złotychCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  2. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągniecie
  3. Wakacje nad Bałtykiem drogie jak na Tureckiej Riwierze
  4. 300 plus na wyprawkę do szkoły. Do kiedy składać wnioski?

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na: Google News