Więzienie
pixabay.com
Autor Przemysław Terlecki - 14 Maja 2020

Czy według Ciebie więźniowie powinni sami na siebie zarabiać?

Więzienie to miejsce, gdzie przede wszystkim odsiadywane są kary pozbawienia wolności na mocy wyroków sądowych. Ich funkcjonowanie jednak kosztuje, ponieważ więźniowie nie są pozostawieni sami sobie. Na utrzymanie więzień Ministerstwo Sprawiedliwości łoży miliardy złotych rocznie.

Więzienie z pracującymi więźniami? Ten pomysł już wielokrotnie przewijał się przez dyskusję opinii publicznej. Na razie jednak praca wykonywana przez osadzonych nie jest zjawiskiem powszechnym. Ale należy przyznać, że występuje. Jest tak chociażby w Ostrowie Wielkopolskim.

Rodzaje pracy w więzieniu są dwa - odpłatna i nieodpłatna. Pierwszą organizują władze więzienia i ta zwykle polega na pracach porządkowych na terenie miejsca osadzenia. Druga zaś często wiąże się z wyjściem poza mury więzienia. Grupa ta nie zarabia na swoje osadzenie, ale - jak podaje wlkp24.info - ich praca jest bardzo pomocna.

W wakacje odpoczniemy od maseczek? Już wiemy, kiedy rząd podejmie ważną decyzjęW wakacje odpoczniemy od maseczek? Już wiemy, kiedy rząd podejmie ważną decyzjęCzytaj dalej

10% z miesięcznej pensji więźnia trafia do budżetu więzienia, który placówka wykorzystuje na bieżące utrzymanie. Część z zarobionej kwoty przeznaczana jest na "wyprawkę", czyli komplet rzeczy, które pomogą osadzonemu na powrót do normalności już po wyjściu z więzienia. 45% zarobków więźnia trafia natomiast na fundusz aktywizacji zawodowej.

- Dodatkowo 45% wynagrodzenia osadzonego odciągane jest do funduszu aktywizacji zawodowej. Osadzeni mają sfinansowane np. kursy szkoleniowe - mówi Michał Łuczkanin z ostrowskiego aresztu w rozmowie z wlkp24.info.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Kiedy będzie można już organizować wesela? Minister zdrowia o obostrzeniach
2. Tej nocy może być niebezpiecznie, lepiej zachować szczególną ostrożność. Instytut wydał właśnie komunikat

Więzienie 70 tys. ludzi kosztuje nas ogromne pieniądze

Jak podaje portal wlkp24.info, w całej Polsce osadzonych jest około 70 tys. osób. Rocznie generuje to koszt 2,6 mld złotych. Statystyki resortu sprawiedliwości wyraźnie pokazują, jeden więzień kosztuje Polaków 3150 zł miesięcznie. Znacznie taniej jest kontrolować osoby z elektronicznymi opaskami, które pod kontrolą przebywają poza więzieniem. Koszt miesięczny generowany przez taką osobę to 330 zł. Jest ich jednak znacznie mniej, niż osadzonych. Mowa bowiem o mniej więcej 4 tys. osób.

Jakie jest Wasze zdanie w tej kwestii? Wszyscy więźniowie powinni pracować i utrzymywać się sami? A może jednak system przedstawiony przez ostrowskie więzienie jest lepszy? Komentarze na Facebooku są Wasze.

Najlepsze i najgorsze polskie miasta dla kierowców. Wyniki potwierdzają twoje doświadczenia?Najlepsze i najgorsze polskie miasta dla kierowców. Wyniki potwierdzają twoje doświadczenia?Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Może się rozwijać nawet przez 10 lat. Co roku dotyka 2 miliony osób
  2. Choroba, która potrafi zmienić życie w koszmar. Zmaga się z nią aż 2 miliony Polek
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Szpital zaatakowany, nie żyje 13 osób, również noworodki i pielęgniarki. Porażająca wiadomość ze świata

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News