By Keres 40 - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=38167085
By Keres 40 - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=38167085
Autor Stanisław Węgrowski - 8 Czerwca 2020

Czy według Ciebie więźniowie powinni sami na siebie zarabiać?

W więzieniu także można pracować - skazani nie zarabiają dużo, jednak dzięki pracy pomagają więzieniom odzyskać część środków przeznaczanych na ich utrzymanie. Gdyby większość więźniów miała możliwość pracy w trakcie odbywania wyroku, państwo mogłoby zaoszczędzić miliardy złotych.

Więzienie kosztuje. Miliardy

W polskich więzieniach osadzonych jest około 70 tys. skazanych. Wydatki państwa związane z utrzymaniem więźniów wynoszą blisko 3 mld zł rocznie. Z danych Ministerstwa Sprawiedliwości, które przytacza serwis wlkp24.info wynika, że miesięczny koszt utrzymania jednego osadzonego wynosi około 3150 zł.

Prawo jazdy możesz stracić łatwo, jak nigdy. Przygotuj się, surowsze przepisy wchodzą już niebawemPrawo jazdy możesz stracić łatwo, jak nigdy. Przygotuj się, surowsze przepisy wchodzą już niebawemCzytaj dalej

Kiedyś praca w więzieniu była obowiązkowa, dziś osadzeni mają możliwość wyboru, czy chcą pracować. Nie ulega wątpliwości, że gdyby większość skazanych podejmowała pracę, to wydatki państwa na ich utrzymanie byłyby znacznie mniejsze.

Praca w więzieniu

W więzieniu można pracować odpłatnie lub nieodpłatnie. Ta nieodpłatna praca to taka, które zleca kierownictwo więzienia. Zazwyczaj są to prace przy terenach zielonych w miastach, gdzie znajdują się zakłady karne czy wykonywanie usług dla spółek komunalnych.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Skandaliczne nagranie z Biedronki wyciekło. Bijatyka klientki z obsługą wstrząsnęła opinią publiczną

Prace na zewnątrz mogą dostać ci osadzeni, którzy mają szansę wyjść niedługo z więzienia lub zostali skazani za drobne przestępstwa. Jak mówi portalowi wlkp24.info Michał Łuczkanin, rzecznik prasowy Aresztu Śledczego w Ostrowie Wielkopolskim, wielu więźniów wykonuje prace zarobkowe.

Biedronka rusza dziś z hitową akcją, szykuje się oblężenie sklepów. Nawet 12 sztuk dostaniesz za darmoBiedronka rusza dziś z hitową akcją, szykuje się oblężenie sklepów. Nawet 12 sztuk dostaniesz za darmoCzytaj dalej

W więzieniu też można zarobić

Czy to oznacza, że skazany sam się utrzymuje? Nie, ale w dużym stopniu pomaga to więzieniu. Są pewne reguły, np. 10 proc. miesięcznego wynagrodzenia osadzonego trafia do puli środków, którymi więzienie dysponuje na bieżące utrzymanie zakładu, ale nie tylko. Środki są też przeznaczane do tego, by przygotować więźniów do wyjścia na wolność. Opuszczając więzienie każdy osadzony dostaje tzw. wyprawkę, która składa się z różnych rzeczy - odzieży, czy przedmiotów potrzebnych do wyposażenia mieszkania.

Dodatkowo 45 proc. wynagrodzenia osadzonego odciągane jest do funduszu aktywizacji zawodowej. Osadzeni mają sfinansowane np. kursy szkoleniowe - dodaje Michał Łuczkanin, cytowany przez wlkp24.info. Każdemu osadzonemu podejmującemu się pracy zakłada się konto, na które trafia wynagrodzenie. Prowadzeniem rachunku zajmuje dział księgowości ostrowskiego zakładu.

Kontrole w kraju chwilowo ustają, ale złapali już 1,9 tys. Polaków. Do Ciebie też mogą przyjść, kara wynosi 681 złKontrole w kraju chwilowo ustają, ale złapali już 1,9 tys. Polaków. Do Ciebie też mogą przyjść, kara wynosi 681 złCzytaj dalej

Więźniowie mogą czerpać wiele korzyści z pracy w zakładzie bądź poza nim. W rozmowie z serwisem sami przyznają, że dla nich praca na zewnątrz to namiastka wolności. Może więźniowie powinni sami na siebie zarabiać?

ZOBACZ TAKŻE:

  1. TVN przywróci kultowy serial, który oglądały miliony. Emisja już niedługo, będzie hit
  2. Podczas sesji ciążowej na jej brzuch położono tysiące pszczół. W internecie zawrzało
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Kolejne odmrożenia w Polsce już na długi weekend. Jest decyzja, wspaniała wiadomość
Bon turystyczny 500 plus. Szczegóły poznamy w tym tygodniu, jest już konkretna dataBon turystyczny 500 plus. Szczegóły poznamy w tym tygodniu, jest już konkretna dataCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News